in

Aranżacja pokoju dziecka – trudne zadanie czy kreatywna zabawa?

Pokój dziecięcy to wnętrze wyjątkowe. To coś więcej niż miejsce zabawy czy odpoczynku. Jego zadaniem jest również rozwijać kreatywność dziecka i jego ciekawość świata. Z tego powodu jego aranżacja to nie lada wyzwanie dla rodziców. Nowoczesność i funkcjonalność to jedno, ale gust dziecka nie powinien być pominięty w ferworze procesu aranżacji.

Podział na strefy przestrzeń pokoju

Pokój dziecięcy warto podzielić na kilka stref, pełniących trzy podstawowe funkcje – zabawy, odpoczynku i nauki. Ich wygląd i „proporcje” w stosunku do powierzchni pomieszczenia zależą oczywiście od wieku dziecka i będą się wraz z jego dorastaniem zmieniać.

Zapraszamy do lektury artykułu, dzięki temu urządzenie pokoju dziecka będzie prostsze.

Kolorystyka – jakie kolory warto stosować

Wybierając kolor do pokoju dziecka warto mieć na uwadze, by ściany nie były zbyt nasycone – polecane są raczej pastele. Co ważne – barwy oddziałują na psychikę, o czym warto pamiętać.

I tak na przykład – kolor żółty i pomarańczowy – wpływają na nas pozytywnie i pobudzają do działania. Poprawiają również humor, jednak ich nadmiar może męczyć, wprowadzać niepokój i wzmacniać kłótliwość. Kolor czerwony ma podobne działanie. W celu zrównoważenia ich działania można zastosować akcenty w kolorystyce dopełniającej do zielonego – różowe i czerwone, do niebieskiego – żółte i pomarańczowe, i na odwrót. Nie zapominajmy również o bieli, która również uspokaja, łagodzi i w zasadzie – trudno z nią przesadzić – zwłaszcza, że w pokoju dziecka atrakcji kolorystycznych, choćby w postaci samych zabawek, nie brakuje.

Jak widać – kolorystyka ma znaczenie kluczowe przy aranżacji pokoju. Wnętrze nie powinno być krzykliwe i nadmiernie pobudzające, lecz przytulne i radosne.

Użycie kolorów kontrastowych nie jest najlepszym pomysłem. Mogą one być przytłaczające w niewielkich pomieszczeniach i męczyć wzrok. Lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kolory jasne – kremowe, bezowe, pastelowe lub biel. Dzięki temu powiększymy optycznie przestrzeń. Dodatkowo takie barwy tworzą doskonałe tło do mebli czy dodatków (np. dywan, poduszki, zasłony) w bardziej wyrazistych kolorach.

Podłoga czyli plac zabaw

Oprócz ścian drugim ważnym elementem jest podłoga. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, spędzają na niej dużą część dnia. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju wykładziny, dywaniki czy chodniki do pokoju dziecka.

Gruby dywan dla dziecka amortyzuje również ewentualny upadek. Dywany do pokoju dziecka powinny pod spodem mieć specjalne maty antypoślizgowe, które utrzymują ten element na miejscu i zapobiegają ślizganiu się, które może skutkować wypadkiem.

Warto zdecydować się na dywan który można wyczyścić w domowych warunkach. Zabrudzenie dywanika w pokoju dziecka jest nieuniknione, dlatego lepiej by jego pielęgnacja nie przysparzała kłopotu. Obecnie wiele modeli można prać w pralce lub czyścić w domu. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, związane z oddaniem dywanu do pralni chemicznej.

Poniżej prezentujemy kilka modeli dywanów, które sprawdza się w pokoju dziecka.

Dywan dla dziecka Emi 00.2776 to model utrzymany w stonowanej kolorystyce. Naniesiono na niego postać pandy na chmurce w bajkowej konwencji. Zważywszy na paletę barw, jak i wzór, sprawdzi się zarówno w pokoju niemowlaka, jak starszego dziecka (niezależnie od płci). Pogodna, uśmiechnięta buzia misia zachęca do zabawy. Co ważne spód został pokryto antypoślizgową powłoką, dzięki czemu dywan doskonale przylega do podłoża.

Jeśli szukacie dywanu w soczystych, wyrazistych barwach zwróćcie uwagę na dywan Bambino 6912 green. Zielone tło, na którym umieszczono pomarańczowe i żółte kwiatki doskonale sprawdzi się w stonowanym kolorystycznie pokoju, stanowiąc na podłodze akcent kolorystyczny.

W pokojach starszych dzieci, jak i nastolatków sprawdzi się dywan w geometryczny wzór. Dywan Boston 00.1216 multicolor jest bardzo kolorowy, jednak dzięki geometrycznemu wzorowi nie mamy wrażenia chaosu w kompozycji. Kiedy więc dziecko wyrośnie z bajek – ten model może być kolejnym wyborem na podłogę.

Aranżacja pokoju dla dziecka, jak wspomnieliśmy, nie jest zadaniem prostym. Mamy jednak nadzieję, że korzystając z naszych wskazówek stanie się przede wszystkim kreatywna i dobrą zabawą.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Unikalne i ponadczasowe zaproszenia ślubne

Bransoletki męskie skórzane. Jakie wybierać?