Materiały murowe, wykorzystywane między innymi przy wznoszeniu przegród zewnętrznych lub wewnętrznych, charakteryzują się różnymi parametrami. Jednym z nich jest akumulacyjność cieplna. Czym ona jest i jak interpretować fakt, że przegroda budowlana ma wysoką lub niską taką akumulacyjność?
Czym jest akumulacja ciepła?
Zdolność przegród do gromadzenia ciepła znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w sposobie pracy budynku w kontekście jego zapotrzebowania na energię. Ściany masywne o dużej akumulacyjności (czy też inaczej pojemności cieplnej) dłużej się nagrzewają, ale jednocześnie dłużej oddają zmagazynowane ciepło do wnętrz.
Akumulacja ciepła wewnątrz materiałów budowlanych powoduje, że nawet jeśli nagle (z różnych przyczyn) doszłoby do awarii systemu ogrzewania obiekt nie wychłodzi się w szybkim tempie. Wcześniej wytworzona energia cieplna, która została skumulowana w murze, będzie zapewniała utrzymanie komfortu termicznego w pomieszczeniach mieszkalnych przez dłuższy czas.
Jak wznosić przegrody budowlane o wysokiej akumulacyjności cieplnej?
W zależności od rodzaju materiałów, z których została wzniesiona przegroda, może się ona charakteryzować różnym poziomem możliwości akumulacyjnych. Wysoką zdolnością do magazynowania ciepła cechują się materiały o dużej masie i gęstości. Wśród nich wymienić można między innymi bloczki silikatowe H+H, których gęstość objętościowa może wynieść nawet do 2200 kg/m3.
Jak akumulacyjność cieplna przegród wpływa na energooszczędność budynku?
Pojęcia akumulacyjności cieplnej ścian oraz energooszczędności obiektu budowlanego mają ze sobą wiele wspólnego. Wszystko dlatego, że jeśli przegrody budowlane będą cechować się wysoką akumulacyjnością, a sam obiekt będzie poprawnie wykonany (czyli m.in. z wykluczeniem mostków termicznych), będzie można zminimalizować ilość dostarczanej energii do ogrzewania budynku drogą konwencjonalną. Sprzyjać będzie temu pozyskiwanie energii w sposób bierny, bezpłatny, czego najlepszym przykładem jest gromadzenie ciepła z promieniowania słonecznego przez szyby odpowiednio usytuowanych względem stron świata okien. Akumulowane w ścianach ciepło (pochodzące zarówno ze źródeł grzewczych jak i pozyskane dodatkowo w sposób bierny) przekłada się na możliwość uzyskania oszczędności bieżących kosztów eksploatacyjnych.