in

Czy warto wybudować dom szkieletowy?

dom szkieletowy

Istnieje wiele prawd i mitów na temat domów szkieletowych. Niekiedy mówi się, że nie są wcale lepsze od domów budowanych tradycyjnie, inni zaś cenią sobie wiele pozytywów wynikających z ich budowy. Czym tak naprawdę są domy szkieletowe i czy warto je budować dowiedzmy się z poniższego artykułu.

Czym są domy szkieletowe?

Domy szkieletowe, to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą postawić dom w sposób szybki, ale jednocześnie swoim wyglądem i funkcjonalnością nie odbiegał od domów murowanych. Należy również wspomnieć, że istnieją różne typy domków szkieletowych, a są nimi:

  • dom kanadyjski,
  • dom skandynawski,
  • dom niemiecki.

Nazwa „dom szkieletowy” może brzmieć nieco jak z horroru, ale absolutnie nie należy się tego rodzaju budownictwa się obawiać. Określenie to zaczerpnięto od budowania drewnianych szkieletów, które stanowią podstawę konstrukcji owych domków. Szkielet ten, jest wypełniany następnie izolacją termiczną i materiałami, które całą konstrukcję dodatkowo usztywniają. Do izolacji takiego domku przydatne są między innymi wata mineralna, folia paroizolacyjna oraz membrana chroniąca przed wiatrem.

Materiałem, który usztywnia zaś cały domek są zazwyczaj płyty OSB. Tak usztywniona konstrukcja jest już gotowa do tego by wykonać elewację domu szkieletowego. Elewację możemy wykonać całkowicie z drewna, ale nie jest to obowiązkowa forma. Ściany domku można równie dobrze otynkować i pomalować. Istnieje wówczas szansa, że nasz dom szkieletowy będzie wyglądał jak dom murowany, a nie drewniany letniskowy, których wiele możemy spotkać na działkach rekreacyjnych.

Jakie zalety ma budowanie domów szkieletowych?

Jak wspomniano powyżej, budowanie domów szkieletowych ma wiele zalet. Jedną z nich, a właściwie najważniejszą, jest czas budowania domu, ponieważ może to potrwać 3-4 miesiące. To dużo mniej w porównaniu do budowy domu murowanego, gdzie niekiedy budowy trwają całymi latami. Ponad to wyróżnić można jeszcze:

  • szybkie nagrzewanie domku – a więc oszczędność energii zimą,
  • domy szkieletowe można budować o dowolnej porze roku,
  • nie trzeba długo czekać na materiały budowlane, większość jest gotowa,
  • domek można budować na działce ze spadkiem terenu,
  • domy szkieletowe mają możliwość modyfikacji.

To główne zalety domów szkieletowych, warto je budować nie tylko ze względu na szybki czas budowania. Miejmy również na uwadze ekologię i oszczędność energii podczas wznoszenia budowli.

Powody, dla których warto budować domy szkieletowe

Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać budowę domu szkieletowego jest fakt, że są one lżejsze niż murowane, a nadal wytrzymałe. Budowa fundamentów takiego domu jest również dużo prostsza. Samo wznoszenie budynku jest dużo łatwiejsze. Nie musimy tutaj czekać na wyschnięcie zapraw i ścian, oraz stropów. Warto również mieć na względzie koszty, zarówno materiałów budowlanych, jak i robocizny. Dobrze zaprojektowany i wykonany dom szkieletowy będzie nam służył przez wiele lat. Są one trwałe i odporne na wiele czynników atmosferycznych.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy zlewozmywaki ceramiczne sprawdzą się do drewnianego blatu? Odpowiadamy

Nowe wielkoformatowe propozycje od marki Azario