in

Czy warto wybudować dom z bali?

Domy drewniane mają swój urok. Stworzone z naturalnego surowca znakomicie wpisują się w środowisko przyrodnicze. Posiadacze działek w górach, nad jeziorem, pod lasem, na wsi czy w zielonej podmiejskiej okolicy, którzy cenią sobie obcowanie z naturą i ekologiczne rozwiązania, coraz częściej decydują się na domy z bali o niepowtarzalnym charakterze. Myślisz o postawieniu całorocznego budynku mieszkalnego lub domku letniskowego z bali drewnianych? Zastanawiasz się, czy taka technologia budowy to dobry wybór? Przeczytaj i dowiedz się, czy i dlaczego warto zdecydować się na dom z bali!

Dom drewniany z bali czy szkieletowy?

Domy drewniane są tworzone na dwa sposoby. Pierwszy rodzaj to domy z bali, czyli z obrobionych pni grubych drzew, które układane są warstwowo. Najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, jodłowe lub świerkowe. Drugi rodzaj to domy na bazie drewnianego szkieletu, które powstają z przygotowanych wcześniej modułów łączonych na placu budowy (domy szkieletowe prefabrykowane). Powstają one szybciej i są zazwyczaj nieco tańsze niż domy z bali. Jednak domy z bali mają inne walory. Po pierwsze, wolniej tracą ciepło. Temperatury nie zmieniają się tak szybko jak w domach szkieletowych. Po wyłączeniu ogrzewania nie zrobi się od razu zimno. Ich kolejna przewaga to atrakcyjna prezencja. Jeśli zależy Ci na imponującym wyglądzie budynku, warto postawić dom z bali, którego elewacja bez wątpienia będzie bardzo efektowna.

Domy z bali letniskowe i całoroczne

Jakiś czas temu domy z bali były budowane jako wykorzystywane sezonowo domki letniskowe. Wszystko jednak zmieniło się, kiedy pojawiły się możliwości instalacji w zasadzie każdego typu systemu grzewczego. Dziś domy z bali są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych domów murowanych i w niczym im nie ustępują. Bez względu na to, czy chcesz wybudować niewielki domek na wakacje o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2, na który nie trzeba posiadać pozwolenia, czy dom dostosowany do potrzeb kilkuosobowej rodziny, w którym zamieszkacie przez cały rok, dom z bali będzie dobrym rozwiązaniem.

Zalety domów z bali

Dom z bali to szereg korzyści dla mieszkańców. Drewno zapewnia korzystny mikroklimat, wpływając na dobre samopoczucie. Reguluje poziom wilgotności powietrza w budynku – pochłania nadmiar wilgoci, a oddaje ją, gdy powietrze jest suche. Nie bez znaczenia jest również naturalna wentylacja, dzięki której we wnętrzu jest zawsze świeżo. Taki dom zapewnia też optymalny komfort termiczny. Ma znakomite parametry termoizolacyjne, choć w domach całorocznych zaleca się dodatkowe ocieplenie (np. wełną mineralną). Ponadto drewno jest surowcem bardzo trwałym i odpornym na czynniki zewnętrzne, o ile jest odpowiednio zakonserwowane. Dlatego dom z bali to inwestycja na lata.

Z powodzeniem przetrwa kilka dziesięcioleci, nie tracąc swojego efektownego wyglądu. Drewniany dom z bali, który doskonale komponuje się z naturalnym otoczeniem, to także rozwiązanie ponadczasowe. Decydując się na nie, możesz mieć pewność, że nie wyjdzie szybko z mody. Tego typu domki są modne od lat i wcale nie tracą, ale wręcz zyskują na popularności.

Jak widać, budowa domów z bali przynosi mnóstwo korzyści, wymaga jednak odpowiednich umiejętności. Podjecie się tego przedsięwzięcia na własną rękę to bardzo trudne i wymagające zadanie. Jeśli nie chcesz popełnić błędów wykonawczych i poszukujesz wykwalifikowanej ekipy do stworzenia wymarzonego domu lub domku letniskowego z drewnianych bali, zapoznaj się z ofertą firmy Eurodom: https://eurodom-debica.pl/. Doświadczeni fachowcy pomogą Ci zrealizować Twoje marzenie!

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak zarządzać jakością w procesie produkcji?

Zamienniki perfum – inspirowane kultowymi zapachami