in

Czym jest krawędziarka?

czym jest krawedziarka

We współczesnym przemyśle metal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Powodów jest kilka, jednak tymi kluczowymi są łatwość obróbki i wysoka wytrzymałość na uszkodzenia. Oczywiście praca z metalem odbywa się przy pomocy odpowiednich maszyn. Jedną z nich jest krawędziarka, czyli prasa krawędziowa. Urządzenie to jest coraz popularniejsze w różnych fabrykach czy warsztatach. Dowiedz się, w jaki sposób działa i do czego jest wykorzystywane.

Do czego służy krawędziarka?

Prasy krawędziowe są zazwyczaj wykorzystywane do gięcia metali. Jest to bardzo popularny rodzaj technologii w zakresie obróbki plastycznej. Profesjonalne urządzenia pozwalają na uzyskanie trwałej krzywizny danego przedmiotu. Kąt zgięcia, który został ustalony w projekcie, ustawiany jest za pomocą programu komputerowego. Dzięki temu możliwe jest wykonanie precyzyjnego i solidnego elementu. Krawędziarki charakteryzują się też tym, że nie są skomplikowane w obsłudze. Dlatego gięcie blach tym sposobem wykorzystywane jest w wielu sektorach przemysłu i w różnych firmach produkcyjnych.

Czym jest CNC?

Komputerowe sterowanie urządzeń (Computerized Numerical Control) jest układem sterowania numerycznego, wyposażonym w specjalny komputer, który można dowolnie programować. W przypadku pras krawędziowych ta technologia pozwala szybko i precyzyjnie wytwarzać nawet najbardziej skomplikowane kształty i detale. Maszyny wyposażone w taki system są niezwykle łatwe w użyciu. Nie wymagają też stałej kontroli produkcji przez personel pomocniczy. Jest to duże udogodnienie zwłaszcza w przypadku zleceń masowych lub wieloseryjnych.

Jakie są rodzaje pras krawędziowych?

Na rynku dostępne są różne rodzaje krawędziarek. Charakteryzują się przede wszystkim innymi parametrami technicznymi. Dzięki temu każdy zakład może wybrać model, który idealnie wpasuje się w obrany tryb pracy. Kilka najpopularniejszych rodzajów to:

  • prasy hydrauliczne o dużej sile nacisku, wykorzystywane do gięcia długich i grubych blach,
  • prasy pneumatyczne wykorzystywane do gięcia małych elementów,
  • prasy elektryczne cechujące się dużą szybkością pracy,
  • prasy mechaniczne wyróżniające się niezwykłą dokładnością, a także szybkością.

Takie krawędziarki są jednymi z najważniejszych sprzętów, stosowanych obecnie w przemyśle. Firma Konstalmet posiada na wyposażeniu aż sześć maszyn najwyższej jakości. Cztery z nich to prasy krawędziowe LVD, czyli marki, która jest liderem wśród producentów tego typu urządzeń.

Jak przebiega gięcie blachy?

Sam proces gięcia nie jest skomplikowany, jednak wymaga kilku czynności przygotowawczych. Pozwolą one uniknąć niechcianego przekształcenia metalu. Po ich przeprowadzeniu blacha umieszczana jest pomiędzy stemplem a matrycą prasy krawędziowej. W momencie, gdy opuszczany jest stempel, arkusz wciskany jest w matrycę, dzięki czemu przybiera jej kształt. W przypadku bardziej złożonych elementów możliwe jest regulowanie matrycy.

Urządzenie nie jest trudne w obsłudze, ale wymaga nabycia pewnych umiejętności i doświadczenia. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie gięcia ustala konkretne ruchy krawędziarki przy pomocy specjalnego oprogramowania. Niektóre programy umożliwiają nawet stworzenie trójwymiarowej wizualizacji efektu. Pozwala to przewidzieć ewentualne błędy i wprowadzić poprawki.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
skorzane meble wady zalety

Skórzane meble – wady i zalety

styl retro

Aranżacja toalety w stylu retro