in

Czym są i co wyróżnia ogniwa Peltiera?

ogniwa peltiera

Chłodzenie jest procesem, który umożliwia przechowywanie różnych produktów w zimnie, a także zapewnia stabilną pracę układów w przypadkach, gdy w naturalny sposób dochodzi do ich zbyt dużego nagrzewania. Jednym z urządzeń umożliwiających osiąganie celów chłodniczych jest ogniwo Peltiera. Jak działa ogniwo Peltiera i co warto o nim wiedzieć?

Jak działa ogniwo Peltiera?

Działanie ogniw Peltiera opiera się na tzw. Zjawisku Peltiera, będącym jednym ze zjawisk termoelektrycznych. Jean Charles Peltier, francuski fizyk, zauważył, że obwody stworzone z dwóch rodzajów drutów, tj. miedzianego i bizmutowego, po podłączeniu ich do źródła energii elektrycznej, nagrzewały się na jednym ze złącz, a na drugim ochładzały. W wyniku dalszych eksperymentów potwierdzono, że złącza różnych metali i półprzewodników, umieszczone w obwodzie, przez który przepływa prąd, mogą pochłaniać lub wydzielać energię. Energia pochłaniana przez jedno złącze będzie potem wydzielana przez drugie. Wówczas pomiędzy złączami powstaje różnica temperatur – jedno ze złącz się nagrzewa, a drugie ochładza. Ilość energii przekazywanej między złączami nie jest stała i zależy m.in. od tego, z jakich materiałów wykonano złącza, a także od natężenia prądu.

Jakie cechy wyróżniają ogniwa Peltiera?

Warto mieć na uwadze, że ogniwa Peltiera https://www.micros.com.pl/ogniwa-peltiera/ posiadają określoną maksymalną wydajność cieplną. Dodatkowo istotną cechą ogniw jest to, że można je ze sobą łączyć w taki sposób, żeby chłodna strona modułu przylegała do ciepłej strony poprzedniego ogniwa. Dzięki łączeniu ogniw można uzyskać większą wydajność układu.

Łączenie ogniw Peltiera odbywa się zazwyczaj w sposób piramidalny – dzięki temu powierzchnia oddająca ciepło jest większa od powierzchni, która je pochłania. Oprócz tego, wśród istotnych cech, które posiadają ogniwa Peltiera, należy wymienić:

  • wysoką żywotność,
  • niewielkie rozmiary,
  • brak czynnika chłodzącego,
  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
  • możliwość pracy w każdym położeniu.

Niewątpliwie wprowadzenie ogniw Peltiera do powszechnego użytku było prawdziwym przełomem. Do dzisiaj jest to niezwykle użyteczne rozwiązanie.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
na co zwrócić uwagę urządzając kuchnie

Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię?

Worek żeglarski – przegląd najlepszych marek