in

Czym zajmuje się firma geologiczna?

fundament badania geologiczne

Mając w planach realizację projektu inwestycyjnego, najprawdopodobniej będziemy musieli skorzystać z usług oferowanych przez firmy geologiczne. Mimo że jest ich sporo na polskim rynku, to jednak nie wszyscy wiedzą, czym się one zajmują. Warto wiedzieć, że ich najważniejszym zadaniem są przede wszystkim badania gruntów oraz wód podziemnych. Czym dokładnie zajmuje się firma geologiczna? Kiedy potrzebna jest jej pomoc? Sprawdź to!

 

Badania geotechniczne

Firmy geologiczne zajmują się przede wszystkim badaniem podłoża i oceną warunków gruntowo-wodnych tam, gdzie chcemy zrealizować inwestycję budowlaną. Tego typu badania geotechniczne są obowiązkowe i są niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim dowiadujemy się, jaki jest rodzaj i cechy gruntu oraz poziom i właściwości wód gruntowych na działce.

Dzięki wykonaniu takich pomiarów zyskujemy cenne informacje dotyczące gruntu i przede wszystkim dowiadujemy się, czy uda nam się postawić stabilny dom, bez żadnych niemiłych niespodzianek w trakcie realizacji inwestycji czy w przyszłości.

Terenowe badanie podłoża gruntowego ma na celu rozpoznanie rodzaju gruntu i jego właściwości, określenie poziomu wód gruntowych oraz stabilności skarp, które polega na wykonaniu kilku odwiertów na działce na około 3-5 metrów. Wykonuje się jednak jeszcze laboratoryjne badanie gruntu, które umożliwiają precyzyjniejsze oznaczenie właściwości mechanicznych, fizycznych i chemicznych.

 

Inne usługi geologiczne

Badania geologiczne stanowią podstawę oferty większości firm geologicznych. Warto jednak wiedzieć, że zajmują się one także sporządzaniem projektów robót geologicznych. Są to dokumenty, które informują o celu i zasadach prowadzenia robót geologicznych. Specjaliści zajmują się także odbiorami robót fundamentowych, które polegają na przeprowadzeniu badania stanu realizacji inwestycji jak i dokumentacji technicznej.

 

Ile kosztują usługi firm geologicznych?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem jest to zależne od rodzaju wykonywanych prac. Jeśli chodzi o badanie geologiczne gruntu w przypadku domów jednorodzinnych to jest to koszt w okolicach 2000 zł – w zależności czy jest to dom z podpiwniczeniem, czy też nie. Jeśli poszukujesz dobrej firmy, której możesz zlecić tego typu usługi, to powinieneś zainteresować się ofertą Firmy Geologicznej Felkel & Guś z Poznania, która od początku swojej działalności stawia na najwyższą jakość usług oraz zadowolenie klientów! Prowadzi również własne laboratorium budowlane, dzięki któremu może oferować kompleksową obsługę laboratoryjną budów.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Taśmy klejące akrylowe

Taśmy klejące – jaki rodzaj wybrać?

pluskwa domowa

Uwaga, pluskwy atakują – co wtedy zrobić?