Balkony oraz tarasy bezdyskusyjnie pozytywnie wpływają na wygląd budynków, ponadto zapewniają także dodatkową przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu, zwiększając tym samym metraż domów i mieszkań. Aby móc jednak w pełni czerpać z ich zalet, powinny być one poprawnie wykonane, a jednym z najważniejszych elementów ich konstrukcji jest odwodnienie balkonu oraz tarasu.
Czym jest odwodnienie tarasu, balkonu i za co odpowiada?
Odwodnienie balkonów to nie tylko warstwa hydroizolacyjna odpowiedzialna za odprowadzanie wody opadowej oraz skraplającej się wilgoci z konstrukcji, ale także poprawnie wykonany podkład cementowy, który powinien mieć zachowany właściwy spadek, a także wykończona za pomocą odpowiednich materiałów strefa okapowa balkonu lub tarasu.
Wszystkie te elementy odpowiedzialne są za odprowadzanie wody z balkonu lub tarasu, zapobiegając tym samym do powstawania na ich powierzchni zastoisk wodnych, które w efekcie przyczyniają się do zniszczenia tych konstrukcji. Odprowadzana za pomocą odwodnienia woda powinna swobodnie spływać do strefy spadkowej, a stamtąd być następnie odprowadzana do rynny lub bezpośrednio na ziemię w zależności od zastosowanego rozwiązania.
Jakie problemy mogą się pojawiać, kiedy odwodnienie balkonu zostanie wykonane nieprawidłowo?
Jak widać prawidłowe odprowadzenie wody z balkonu i tarasu jest niezwykle istotne dla trwałości i możliwości swobodnego korzystania z tych konstrukcji, bardzo często jest bagatelizowane, a to od strefy okapowej zaczyna się cała destrukcja. To z kolei doprowadza do licznych problemów, wymuszających przeprowadzenie remontu balkonu lub tarasu wiążącego się z kosztami. Wśród nich wyróżnić można natomiast między innymi:
- pękanie i odspajanie się płytek wykańczających konstrukcję,
- zawilgocenie ściany budynku, do której przylega balkon lub taras,
- wykwity pleśni i grzybów,
- przemrażanie płyty balkonowej
- pękanie płyty balkonowej lub tarasowej, a w efekcie wykruszanie się jej.
Jak odprowadzić wodę z balkonu w poprawny sposób?
Odwodnienie tarasu lub balkonu może być wykonane na dwa sposoby w zależności od tego za pomocą, jakiej technologii będzie wykończona powierzchnia tych konstrukcji. W każdym przypadku wymaga ono jednak zachowania szczególnej uwagi, aby użyte do tego materiały były połączone w sposób szczelny.
W związku z tym pierwszą metodą jest wykonanie hydroizolacji balkonu lub tarasu z zastosowaniem zaprawy jedno lub dwu składnikowej, która tworzy powierzchnię, po której woda może spływać bez problemu. Druga metoda wiąże się z zastosowaniem specjalistycznych membran wykonywanych z EPDM lub PVC, układanych na powierzchni konstrukcji, klejonych lub zgrzewanych za pomocą ciepłego powietrza.
Jakie materiały wybrać wykonując odwodnienie balkonu?
Poprawnie wykonane odprowadzenie wody wymaga nie tylko staranności, ale także odpowiednio dobranych materiałów hydroizolacyjnych — wspomnianych wcześniej mas uszczelniających lub membran EPDM czy PVC, a także okapników balkonowych, wykańczających strefę okapową, które powinny być w pełni odporne na korozję.
W przypadku okapników balkonowych najlepiej postawić na gotowe systemy Renoplast, które podzielone są na poszczególne kategorie pod względem rodzajów wykończeń powierzchni tarasów i balkonów, składają się z elementów ułatwiających ich montaż oraz cechują się wysoką estetyką i odpornością zapewniającą pełną szczelność i trwałość wykonanego odwodnienia tarasów i balkonów przez lata. Do tego są one także w pełni odporne na korozję dzięki temu, iż wykonane są z aluminium pokrytego dodatkowo powłoką poliestrową. Dzięki temu są niemal obojętne na niszczące działanie wilgoci.
Na co zwrócić uwagę wykonując odprowadzenie wody z balkonu lub tarasu?
Wykonując odwodnienie tarasu lub balkonu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby ich konstrukcja miała zachowany spadek w kierunku okapu wynoszący około 2% na całej powierzchni. Dodatkowo należy także zadbać, by stosowane materiały hydroizolacyjne pokrywały szczelnie całą konstrukcję, dzięki temu woda nie będzie miała możliwości wnikania w jej głąb.
Niezwykle ważna jest także kolejność prac, która powinna wyglądać następująco: profile okapowe na krawędzi balkonu lub tarasu, membrana EPDM lub PVC lub zaprawa hydroizolacyjna, następnie klej oraz płytka lub w przypadku tarasów wentylowanych podkładki tarasowe i płytki.
Podsumowując odwodnienie tarasu lub balkonu wykonane w poprawny sposób, to gwarancja pięknego wyglądu tych konstrukcji oraz brak ryzyka powstawania ich uszkodzeń w najbliższym czasie. Dlatego też powinno być ono wykonane z należytą starannością oraz z zastosowaniem wysokiej jakości przystosowanych do tego materiałów, zgodnie z najnowszymi technologiami.