Dźwigary zwane potocznie dokami budowlanymi, dzięki swej wszechstronności sprawdzą się zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. Jeśli nie wiesz co to jest dźwigar, gdzie można go zastosować i jak konserwować to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się o ich zaletach, wadach i różnicach.
CO TO JEST DŹWIGAR BUDOWLANY?
Zacznijmy od tego że dźwigary standardowe obok podpór stropowych i płyt szalunkowych są podstawowym elementem systemu szalunkowego. Przy budowie stropów, ścian czy słupów są wręcz niezbędne, bez nich wznoszenie wielopoziomowych budynków byłoby niemożliwe. Dźwigar odpowiada za przenoszenie obciążenia poziomego i ukośne na podpory główne pionowe (ściany, słupy i filary).
Fundamentalną cechą dźwigarów budowlanych jest ich wytrzymałość, ponieważ są one narażone na stałe, sięgające kilkudziesięciu ton obciążenie. Na trwałość dźwigarów wpływa przede wszystkim jakość produkcji oraz materiał jaki został do niej użyty. Staranna selekcja i stała kontrola wyrobu przekłada się bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa na placach budów.
RODZAJE DŹWIGARÓW
Ze względu na użyty materiał możemy rozróżnić dźwigary drewniane, stalowe czy żelbetowe. Są to najpowszechniejsze rodzaje, ale najpopularniejszy jest dźwigar drewniany H20. Wykonany ze ściśle dobranego litego drewna świerku, olchy, topoli i buku, zapewnia najwyższą możliwą stabilność. Dzięki swojej niedużej wadze są łatwe w montażu co znacznie ułatwia i przyśpiesza prace budowlane.
Obok dźwigarów nieokutych, dostępne są również dźwigary okute. Zabezpieczenie obustronne, wykonane z amortyzującego, odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego, znacznie wpływa na żywotność produktu.
Na długość użytkowania produktu nie bez znaczenia jest także zastosowanie farby impregnacyjnej. Zapewnia ona dużą tolerancję na czynniki atmosferyczne, wodoodporność oraz ochronę przed innymi substancjami używanymi na budowie, takimi jak zaprawy czy kleje.
WYNAJEM CZY KUPNO DŹWIGARÓW DREWNIANYCH?
Na tą decyzję składa się wiele czynników. Jeśli firma jest przykładowo deweloperem (np. Dor) i na co dzień zajmuje się stawianiem budynków wielokondygnacyjnych – to sprawa wydaje się jasna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że składowanie dźwigarów okutych czy nieokutych, które będą podtrzymywać płyty szalunkowe i sklejki trójwarstwowe, również generuje dodatkowe koszty.
Przedsiębiorstwom które sporadycznie przyjmują takie zlecenia, nie chcą przeinwestować bądź nie mają gdzie magazynować doków budowlanych, zakup takich elementów jak dźwigary standardowe, szalunki czy rusztowania może okazać się mało opłacalny. W takiej sytuacji skorzystanie z dzierżawy może okazać się najlepszym wyjściem. Decydując się na wynajem na przykład w firmie Boguc Construction masz pewność że sprzęt jest najwyższej jakości, dodatkowo możesz doposażyć się we wszystkie elementy niezbędne do umocowania dźwigarów drewnianych H20 – trójnogi, które stabilizują dźwigary standardowe oraz głowice krzyżowe utrzymujące dźwigary w pozycji pionowej i zabezpieczając przed zsunięciem.
CZY MOŻNA ZASTAPIĆ DŹWIGAR?
Tradycyjne konstrukcje ciesielskie coraz częściej zastępowane są przez produkcję fabryczną. Dzięki nowym technologiom dźwigary standardowe H20 są dokładniej wykonane, a drewno użyte do ich wyprodukowania, zgodne z obowiązującymi normami. Produkcja w warunkach przemysłowych gwarantuje powtarzalność wymiarów. Przekłada się to na precyzję i bezpieczeństwo budowli.
Korzystanie z gotowych dźwigarów okutych czy dźwigarów nieokutych przyśpiesza pracę nie obniżając standardów budowlanych. Dzięki temu inwestor będzie zadowolony a Twoja firma zyska kolejne zlecenia i niezbędną renomę.