in

Jak pozbyć się gruzu i innych odpadów poremontowych?

Podczas prac remontowych zwykle powstaje całkiem spora ilość różnych śmieci, również tych określanych jako problematyczne. Są to przeważnie elementy ceramiki budowlanej, potłuczone cegły czy płytki oraz dachówki, czyli tzw. gruz czysty. Do tego dochodzą także odpady zmieszane, takie jak puszki po farbach, folie, styropian, płyty kartonowo-gipsowe, piasek czy plastik. Wszystkie te pozostałości należy zagospodarować w odpowiedni i bezpieczny dla środowiska sposób. Jak zatem postąpić z gruzem i innymi odpadami budowlanymi?

Kary za nielegalne wyrzucanie gruzu, czyli czego nie robić z odpadami po remoncie

Pozostałości po pracach remontowych czy budowlanych nie powinny trafić do zwykłych pojemników komunalnych. Grożą za to kary od spółdzielni mieszkaniowych oraz pokrycie kosztów napraw w razie uszkodzenia śmieciarki niedostosowanej do tego rodzaju odpadów. Wysokie kary pieniężne można otrzymać także za gromadzenie gruzu na terenie posesji (kara to 1500 zł) lub za wywożenie go do lasu (wówczas mandat wynosi 5000 zł lub nawet więcej). Tymczasem prawidłowa segregacja odpadów poremontowych jest niezwykle ważna, ponieważ ok. 90% gruzu po remoncie nadaje się do recyklingu.

Gdzie legalnie oddać gruz budowlany?

Worki z gruzem i innymi zmieszanymi odpadami po pracach remontowych można usunąć na kilka sposobów. Niewielką ilość takich śmieci możemy zawieźć do lokalnego PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK nie pomaga jednak w transporcie, więc w przypadku np. odpadów wielkogabarytowych dostarczenie ich do punktu należy zorganizować na własną rękę. Gruz można także oddać na miejscowe place budowy lub osobom prywatnym. Jeśli jednak żadna z powyższych opcji nie wchodzi w grę, warto rozważyć wynajęcie kontenerów na gruz od firmy utylizacyjnej. 

Kontenery na gruz i inne odpady budowlane – szybko, sprawnie i wygodnie

Wynajem specjalnie dostosowanych kontenerów na gruz to zdecydowanie najwygodniejsza opcja na usunięcie poremontowych odpadów. Najlepiej w tym celu skontaktować się z fachowcami, którzy działają szybko i dostarczą odpowiednie pojemniki nawet tego samego dnia. Tak działa Skiprex, firma utylizacyjna zajmująca się wywozem gruzu we Wrocławiu (https://skiprex.com) i innych miastach regionu Dolnego Śląska. Skiprex posiada kontenery na gruz i inne odpady poremontowe w różnych wymiarach (od 2,5 do nawet 36 m3), dzięki czemu ekipa ekspertów może dopasować gabaryty pojemników w zależności od potrzeb klienta – zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw z różnych branż. 

Firma działa na terenie całego województwa dolnośląskiego, obsługując zarówno większe, jak i mniejsze miejscowości takie jak m.in. Sobótka, Siechnice czy Jelcz-Laskowice (https://skiprex.com/oferta/jelcz-laskowice/ – tutaj można uzyskać więcej informacji). Oferta Skiprex obejmuje także szeroko rozumianą gospodarkę odpadami i utylizację śmieci, sprzedaż kruszyw i minerałów oraz mechaniczne zamiatanie chodników, magazynów i placów budowy. 

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Zabezpiecz się przed najgorszym – okna antywłamaniowe

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe: jakie są i jak działają?