in

Jak wybrać piłę do metalu?

szlifierka

Piły taśmowe to urządzenia bardzo proste w obsłudze. to urządzenie może być używane przez profesjonalistów, amatorów i prawdziwych rzemieślników. Jednak, aby praca z nią przyniosła nam oczekiwany rezultat musimy wybrać odpowiednią piłę taśmową do metalu. Jak to zrobić? Odpowiadamy!

 

Na co zwrócić uwagę?

Piły taśmowe do metalu są jednym z najpopularniejszych sprzętów wykorzystywanych w warsztatach czy zakładach produkcyjnych. Jeśli chodzi o wybór piły do pilarki taśmowej, musimy zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Dopasowanie jej do sprzętu jest ogromnie ważne. Wybierając ją warto zapoznać się z jej parametrami, napędem, kostkami prowadzącymi oraz rodzaju prowadzenia piły po ciętym materiale.

 

Rodzaj ciętego materiału

Do każdego rodzaju obrabianego metalu potrzebna jest inna piła. Materiały różnią się od siebie głównie twardością. Do stali szlachetnej czy narzędziowej musimy wybrać sprzęt wysokiej jakości. Nieprawidłowe dobranie piły taśmowej do metalu może spowodować stępieniem się ostrzy tarczy czy nawet złamaniem. Informacje dotyczące posuwie piły i szybkości cięcia musimy szukać u producenta danego sprzętu.

 

Jaki rozmiar piły wybrać?

Rozmiar piły jest bardzo ważnym elementem rozstrzygającym wybór. Konieczne jest dopasowanie piły taśmowej do pilarki taśmowej i przecinarki ręcznej. Producenci są w stanie tworzyć różnego rodzaju piły taśmowe o danych wymiarach. Takie często są produkowane dla firm usługowych i przemysłowych.

Szerokość piły determinuje jej sztywność. Dzięki temu jest ona w stanie poradzić sobie z twardymi i grubymi metalami. Dodatkowo zwiększa to żywotność i czas eksploatacji samej piły. Zmniejsza się również podatność na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Dlatego wybierając piłę taśmową, warto wybierać tę o szerszym profilu.

 

Podziałka do piły – co to?

Podziałka do piły to jeden z ważniejszych elementów piły. Jest to nic innego jak liczba zębów tnących piły, które znajdują się w jednym calu długości miejsca cięcia. Piły mogą posiadać podziałkę zmienną bądź stałą. Podziałka zmienna od stałej różni się ilością zębów tnących. Również mają one inne długości i głębokości cięcia.

Im większa ilość zębów na cal tym stabilniejsza i dokładniejsza będzie praca piły taśmowej do metalu. Ilość zębów do cięcia danego materiału wybiera się dzięki tabeli, która określa stosunek gęstości uzębienia do szerokości. Takie tabele są podawane przez producentów urządzenia. Przeważnie ilość zębów wynosi 14-24 na cal.

 

Gdzie kupić piłę taśmową do metalu?

Wszystko zależy od twoich preferencji. Część osób woli zobaczyć i dotknąć dane urządzenie przed kupnem. Jednak z kolei druga część ludzi, stawia na szybkość i wygodę kupując sprzęt online. Profesjonalne firmy chętnie doradzą jak wybrać daną piłę telefonicznie, mailowo lub dzięki czatowi na stronie. W takim wypadku warto wypytać pracowników o wszystkie możliwości sprzętu i warunki reklamacji czy wymiany sprzętu.

 

Piła taśmowa do metalu – podsumowanie

Piły taśmowe są szeroko wykorzystywane w firmach przemysłowych oraz przez zwykłych majsterkowiczów w ich przydomowych warsztatach. Najważniejszymi aspektami na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniej piły jest jej rozmiar, parametry, napęd, rozmiar piły oraz ilość zębów tnących. Nie można także zapominać o rodzaju ciętego materiału. Nieprawidłowo dobrane urządzenie może zniszczyć nasze obrabiane materiały oraz uszkodzić samą piłę. Wybierając sprzęt tego typu, warto zainwestować w ten o wysokiej jakości, aby jego żywotność była dłuższa.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
szklarnia

Zalety posiadania własnej szklarni

aktywność google

Tworzenie i obsługa stron www