in

Jakie efekty przynosi ogrzewanie podłogowe elektryczne?

ogrzewanie podlogowe

Ogrzewanie podłogowe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zyskało bardzo dużą popularność. W nowych domach tego typu rozwiązanie staje się standardem. Najczęściej stosuje się je w łazienkach i kochaniach, coraz częściej w salonach.

Powoli rośnie liczba inwestycji, na których instalacje ogrzewania podłogowego stanowią jedyne źródło ciepła. Czy to rzeczywiście tak skuteczny zamiennik dla tradycyjnego ogrzewania, by całkowicie zrezygnować z innych źródeł? W tym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Na czym polega ogrzewanie podłogowe elektryczne?

W pierwszej kolejności warto pokrótce omówić sposób działania takiego systemu. Potrzebna jest specjalna mata grzewcza, którą znajdą Państwo w naszym sklepie. Umieszcza się ją na całej powierzchni pomieszczenia, bezpośrednio na dowolnej posadzce, następnie pokrywa klejem do ogrzewania podłogowego albo masą samopoziomującą, a na koniec układa płytki ceramiczne, drewniany parkiet lub inne wykończenie.

Mata składa się z siatki wykonanej z włókna szklanego, w której umieszczono system przewodów, który pod wpływem energii elektrycznej rozgrzewa się do ustalonego poziomu. W przeciwieństwie do innych rodzajów ogrzewania podłogowego, instalacja tego typu bardzo szybko się nagrzewa, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na uzyskanie w pomieszczeniu konkretnej temperatury.

 

Czy ogrzewanie elektryczne podłogowe jest skuteczne?

Wszystkie produkowane przez nas maty posiadają moc grzewczą wystarczającą do ogrzania przestrzeni równej swojej powierzchni. Jednak efekty ogrzewania elektrycznego na podłodze zależą także od innych czynników, na które sama instalacja nie ma większego wpływu. Niezwykle istotny okazuje się wybór wierzchniej warstwy podłogi. Należy ograniczyć go do materiałów, które dobrze przewodzą ciepło i nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wyższej temperatury. Najlepiej sprawdzi się kamień lub ceramika, ze względu na dużą bezwładność cieplną oraz wysoki współczynnik przewodzenia. Właśnie dlatego ogrzewanie elektryczne podłogowe częściej spotyka się w kuchniach i łazienkach niż innych pomieszczeniach, gdzie stosuje się raczej podłogi drewniane. Oczywiście, nie skreśla to całkowicie posadzek z drewna czy tworzyw sztucznych. Powinny być jednak odpowiednio cienkie, a także dobrze znosić rozszerzanie się pod wpływem ciepła i kurczenie po wyłączeniu instalacji.

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe, a jego efekty

Na wyborze odpowiedniej posadzki nie należy poprzestać. Równie istotna będzie właściwa aranżacja wnętrza. Odpadają wykładziny przykrywające całą lub znaczną część powierzchni podłogi. Duże i grube dywany także trzeba wykluczyć. Powinno się także ograniczyć ilość mebli, a te niezbędne lepiej, żeby stały na nóżkach. Trzymanie się tych zasad umożliwi skuteczniejsze i bardziej wydajne nagrzewanie pomieszczenia. W takiej sytuacji uda się osiągnąć bardzo dobre efekty ogrzewania elektrycznego na podłodze. Dobrze zaplanowana instalacja tego typu gwarantuje efektywność co najmniej na poziomie tradycyjnych rozwiązań, jednocześnie charakteryzując się większą estetyką i wydajnością.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marysia
Marysia
2 lat temu

Ogrzewanie łazienkowe zwłaszcza w łazience to super sprawa

oświetlenie wysokiej jakości

Po czym poznać oświetlenie wysokiej jakości?

meble do ogrodu

Jakie meble wybrać do ogrodu?