in

Jazda konna i jej zalety zdrowotne

Jakie są zalety zdrowotne jazdy konnej? Okazuje się, że lista jest całkiem długa. Sport ten pozytywnie wpływa na wiele ośrodków w ludzkim  organizmie, a także na samopoczucie. Jazda konna jest zresztą wykorzystywana w terapii dzieci i osób dorosłych. Co jeszcze daje? Jakie są jej zalety?

Zalety zdrowotne jazdy konnej

Jazda konna ma wiele zalet. Przede wszystkim:

 • poprawia ogólne samopoczucie,

 • znacznie redukuje stres i napięcie,

 • poprawia koordynację ruchową, rozwija wiele grup mięśniowych,

 • poprawia trawienie i funkcjonowanie wątroby,

 • dobrze wpływa na układ kostno-mięśniowy i sercowo-naczyniowy,

 • wzmacnia ciało, wyszczupla sylwetkę,

 • pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

Na tym jednak nie koniec. Osoby, które mają problemy z niedoczynnością tarczycy powinny jeździć konno np. nad morzem. W ten sposób organizm może mieć zapewnioną odpowiednią dawkę jody. Jest to zresztą dyscyplina sportowa wyjątkowa, bo uprawiać ją można przez wiele lat. Przygodę z jazdą konną zaczynają już małe dzieci. Nie ma też tutaj górnej granicy wiekowej.

Warto też wspomnieć o tym, że jeździectwo oznacza bliski kontakt z koniem. Po zaledwie kilku lekcjach wykształca się specjalna więź między człowiekiem a zwierzęciem. Koń to świetny kompan podróży na krótsze i dłuższe dystanse. Jazda konna pozwala na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. To ważne, bo nie każdy sport daje taką możliwość. Dodatkowo wiele szkółek jazdy konnej znajduje się w malowniczej okolicy.

Osoby, które jeżdżą konno często nawiązują przyjaźń z osobami, które mają takie same zainteresowania. W Polsce jeździectwo jest coraz popularniejszą dyscypliną sportową, co cieszy. Jeśli szukasz odpowiedniego sprzętu jeździeckiego odwiedź sklep wSiodle24.pl

Co daje jazda konna? Dlaczego warto uprawiać ten sport?

Jazda konna ma wiele zalet. Wymienić tutaj należy na pewno:

 • poprawę kondycji,

 • możliwość rozwijania pasji,

 • relaks i uspokojenie się,

 • spalanie dużej liczby kalorii,

 • rozwijanie empatii do zwierząt,

 • możliwość poznawania nowych, ciekawych ludzi.

Jazda konna, jak każdy inny sport, jest idealnym narzędziem do kształtowania charakteru. Jeździectwo uczy cierpliwości, pokory i dyscyplin. Wymaga od jeźdźca dużego opanowania oraz porozumienia z koniem. Opieka nad zwierzęciem wyrabia w człowieku systematyczność i odpowiedzialność.

Czy jazda konna pomaga w walce z nadprogramowymi kilogramami?

Wiadomo już, że jazda konna ma wiele zalet zdrowotnych. Wpływa pozytywnie w zasadzie na cały ludzki organizm. Wiele osób zastanawia się jednak, czy sport ten może pomóc w walce z nadwagą. Czy podczas jazdy na koniu spala się dużo kalorii? Okazuje się, że godzina jazdy to od 300 do nawet 650 spalonych kalorii. Niektóre źródła podają, że trwająca 45 minut jazda kłusem, stępem bądź galopem spala od 230 do 600 kalorii. To całkiem sporo. Oczywiście dużo zależy także od intensywności treningu, a  także wagi i wzrostu danej osoby. Dla porównania godzinny spacer spala około 200 kalorii, a 60 minut jazdy na rowerze do 500 kalorii. Zresztą spala się kalorie nie tylko w czasie samej jazdy konnej, ale i później np. podczas czyszczenia konia.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Budowa domu systemem gospodarczym — na czym polega i dlaczego jest tańsza od systemu zleconego?

krzesła

Krzesła tapicerowane, czyli sposób na udaną aranżację