in

Na co zwrócić uwagę wybierając grill?

gril

Mamy za sobą już sporo ciepłych dni, a wszystko wskazuje na to, że wspaniałą pogodą będziemy cieszyć się także w najbliższych tygodniach. Sezon grillowy można więc uznać za otwarty! Być może to dobry moment, aby zaopatrzyć się w nowe urządzenie? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby nowy grill jak najlepiej spełnił twoje oczekiwania!

Grille ogrodowe lub na wycieczkę

Jednym z najważniejszych pytań, jakie należy sobie zadać, poszukując odpowiedniego grilla, jest to, gdzie i jak często zamierzasz go używać.

Grill turystyczny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają własnego ogródka lub po prostu lubią weekendowe wypady za miasto. Warto więc wybrać model o niezbyt skomplikowanej konstrukcji, który można szybko i łatwo rozstawić. Grill turystyczny po złożeniu nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca, aby zmieścił się w bagażniku samochodu. Tego typu urządzenie z powodzeniem można też rozstawić w przydomowym ogródku.

Do ogrodu częściej jednak wybiera się typowe grille ogrodowe. Te modele zwykle są znacznie większe i mają pokrywę oraz szerszy ruszt, dzięki któremu osoby zaproszone na ogrodowe BBQ będą mogły cieszyć się aromatycznym jedzeniem w tym samym czasie. Grille ogrodowe często wyposażone są też w wygodne półeczki i haczyki na akcesoria do grillowania, a także w termometr, pozwalający kontrolować temperaturę pod pokrywą. Taki grill to dość skomplikowana i ciężka konstrukcja, dlatego nie nada się na wycieczki. Po zakończonym sezonie można schować go w garażu lub piwnicy – wiele modeli ma specjalne kółeczka dla lekkiego przemieszczania.

Praktyczny i bezpieczny grill

Kupując grilla, zwykle liczymy na to, że posłuży nam przynajmniej przez jeden sezon. Aby tak było, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest on wykonany. Najdłużej nacieszymy się grillami ze stali nierdzewnej oraz żeliwa. To bardzo trwałe metale, a jeśli zadbamy o odpowiednią ich pielęgnację, grill może zostać z nami na długie lata.

Bardzo istotna jest stabilność konstrukcji. Jest to obowiązkowa cecha, niezależnie od wybranego modelu. Chwiejące się lub wykonane z niskiej jakości materiału nóżki grilla mogą grozić jego przewróceniem. A przewrócony grill to nie tylko zrujnowany posiłek, ale też zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Grill węglowy czy gazowy?

Grille opalane węglem lub brykietem to najpopularniejsze modele. Swoją popularność zawdzięczają łatwości w utrzymaniu i niskiej cenie – szczególnie jeśli mowa o prostych grillach turystycznych. Potrawy przygotowywane na ruszcie takiego urządzenia mają charakterystyczny smak i aromat, a ich przygotowanie wymaga ciągłego kontrolowania i pilnowania żaru – dla wielu osób jest to swego rodzaju rytuał, bez którego nie mogą wyobrazić sobie grillowania.
Coraz częściej możemy jednak spotkać grille gazowe. Są one niezwykle proste w użyciu. Nie wymagają długiego rozpalania – trzeba tylko przekręcić palnik, aby już za moment móc wrzucić jedzenie na rozgrzany ruszt. Nie ma też potrzeby pilnowania ognia – gaz równomiernie podgrzewa potrawy, a przy tym nie wytwarza dymu, który mógłby przeszkadzać sąsiadom. Taki grill wymaga jednak podłączenia do instalacji lub butli gazowej, a także jest cięższy, co dla wielu osób może okazać się problematyczne. Warto jednak przyjrzeć się obu rodzajom i zdecydować, który lepiej odpowie naszym potrzebom.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
drabina edukacyjna

Kiedy należy instalować drabiny ewakuacyjne?

ogrodzenie

Sprawdź, jak wybrać najlepsze ogrodzenie do swojego domu