in

Odkurzacze do pyłów niebezpiecznych – czym kierować się przy wyborze?

odkurzacze do pylow

Skuteczność działania urządzeń czyszczących, które pracują w warunkach zapylenia substancjami szkodliwymi dla zdrowia, zależy w dużej mierze od jakości systemu filtracyjnego. Czyszczenie powierzchni przemysłowych czy hal produkcyjnych wiąże się z narażeniem na obecność pyłów niebezpiecznych, jakie należy efektywnie zutylizować. Jak zatem wybrać najlepszy odkurzacz, który spełni oczekiwania i zagwarantuje wieloletnią przydatność do użycia? Jakie cechy powinno zawierać urządzenie do usuwania pyłów niebezpiecznych?

 

Podział odkurzaczy do pyłów szkodliwych dla zdrowia

Przemysłowe odkurzacze do pyłów szkodliwych doczekały się podziału w zależności od klasy pyłu. Wyróżniamy tu zatem odkurzacze L, M i H. Pyły klasy Low nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia, lecz mogą generować sytuacje niebezpieczne przy większym stężeniu. W tej kategorii odkurzaczy znajdziemy sprzęt przystosowany do czyszczenia piasku, żwiru lub drobnych kamieni. O pełnej szkodliwości dla zdrowia możemy mówić w przypadku pyłów klasy M i H. Wszelkie prace przy szlifowaniu drewna, betonu, farb oraz lakierów wytwarzają bardzo niebezpieczne substancje, które powinny być natychmiast usunięte przez odpowiednio przeszkolone osoby. Odkurzacze do pyłów klasy M posiadają wbudowany elektroniczny system kontrolujący przepływ powietrza. Sprzęt używany w tej klasie występuje również w wersji ATEX, uwzględniającej wymogi miejsc zagrożonych wybuchem.

Ekstremalnie trudne warunki pracy wymagają zastosowania filtrów absolutnych: HEPA (High Efficiency Particulate Air) i ULPA (Ultra Low Particulate Air). Odkurzacze do pyłów klasy H wykonują swoje zadania przy dużym nagromadzeniu pyłów rakotwórczych, generowanych m.in. na skutek przetwarzania azbestu, sztucznych włókien mineralnych, waty szklanej, kadmu, niklu czy ołowiu. Odkurzacze tego typu znajdziemy przeważnie w przedsiębiorstwach z branży chemicznej, farmaceutycznej oraz budowlanej.

 

Jak wybrać odkurzacz do pyłów?

Odpowiedź na to pytanie została po części ukryta w poprzednim akapicie. Selekcja powinna być dokonana w odniesieniu do specyfiki danego pomieszczenia i obecności w nim pyłów z określonej kategorii. Odkurzacze do pyłów niebezpiecznych muszą posiadać system bezpiecznej utylizacji zebranego materiału. W ofertach producentów najczęściej występują jednorazowe worki, pozwalające w łatwy sposób pozbyć się szkodliwych substancji. System gromadzenia odpadów musi pozostawać w pełnej zgodności z normą IEC / EN 60335-2-69. Określa ona rozwiązania technologiczne dla odkurzaczy przemysłowych, przeznaczonych do pracy z pyłami klasy M i H.

Wybierając odkurzacze do pyłów niebezpiecznych, warto kierować się ofertą renomowanych producentów, którzy od wielu lat dostarczają systemów czyszczących dla przemysłu. Należy do nich np. duński Nilfisk, prowadzący dystrybucję w 45 krajach. Pełną gamę odkurzaczy tej marki można znaleźć na stronie ulpa.com.pl. Firma ULPA dostarcza profesjonalnych rozwiązań czyszczących dla sektora przemysłu i usług, a odkurzacze od pyłów niebezpiecznych są jednym z filarów działalności sklepu.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pluskwa domowa

Uwaga, pluskwy atakują – co wtedy zrobić?

drzwi wewnetrzne

Jak wybrać wewnętrzne drzwi do domu?