Planując budowę domu albo uważnie przyglądając się posesji, na której mieszka się już od pewnego czasu, warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się tuż po deszczu w okolicach budynków (tego mieszkalnego i ewentualnie gospodarczych). Jeśli w pobliżu fundamentów zbierają się kałuże, jeśli stojąca woda przeszkadza w korzystaniu z chodnika albo podjazdu, warto pomyśleć o zamontowaniu systemu odwodnień, czyli specjalnej kanalizacji, która wskaże deszczówce drogę odwrotu.
Odwodnienia plastikowe, czyli coś dla domowych posesji
Specjalne elementy, z których można zbudować cały system odwodnień, są produkowane z kilku rodzajów tworzyw – a każda grupa takich materiałów sprawdzi się w innych okolicznościach. Korytka i studzienki z polimerobetonu będą zdecydowanie najbardziej wytrzymałe na nacisk ruchu drogowego, wpływ czynników atmosferycznych, a z biegiem czasu będą się również wolniej zużywać. Sprawia to domieszka nowoczesnych polimerów do bardzo tradycyjnego i sprawdzonego betonu – ale i sam beton jest wciąż stosowany do tworzenia odwodnień liniowych, więc i na niego można się decydować. Jednak oba te rozwiązania to propozycje dla zarządców dróg i obiektów publicznych. Tam, gdzie skanalizowany teren będzie musiał znieść tylko kilka osób, rower czy samochód osobowy, z powodzeniem wystarczą odwodnienia wykonane z tworzyw sztucznych.
Po odwodnienia plastikowe powinni sięgać przede wszystkim ci, którzy modernizują swoją spokojną posesję albo dopiero szukają innowacyjnych rozwiązań dla swojego nowego domu. W ofercie producenta znajdą wąskie i długie korytka o plastikowych ściankach, przykryte kratką z ocynkowanej, nierdzewnej stali. Kratka to najcięższa część tego typu odwodnień – to ona pojawi się na powierzchni gruntu i będzie wpuszczała wodę do plastikowego korytka, później przeprowadzi ją przez analogiczne studzienki i być może kolejne liniowe korytka.
Cała ta podziemna droga zaprowadzi deszczówkę do lokalnego systemu kanalizacji albo do rowu melioracyjnego. Można ją w ten sposób pokierować również do zbiornika retencyjnego, czyli podziemnego pojemnika na wodę. W ten sposób można łatwo uczynić swój dom ekologicznym – i później korzystać z darmowej wody deszczowej podczas podlewania ogrodu albo korzystania z toalety. System odwodnień liniowych, również ten plastikowy, można zamontować w każdej utwardzonej powierzchni – na drodze pokrytej asfaltem albo płytami chodnikowymi, na podjeździe czy tarasie. Nie trzeba się bać ani o jego wytrzymałość, bo stosowany tu polipropylen jest bardzo odporny na substancje chemiczne.