in

Odwodnienia plastikowe – wystarczą czy nie?

odwodnienia

Planując budowę domu albo uważnie przyglądając się posesji, na której mieszka się już od pewnego czasu, warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się tuż po deszczu w okolicach budynków (tego mieszkalnego i ewentualnie gospodarczych). Jeśli w pobliżu fundamentów zbierają się kałuże, jeśli stojąca woda przeszkadza w korzystaniu z chodnika albo podjazdu, warto pomyśleć o zamontowaniu systemu odwodnień, czyli specjalnej kanalizacji, która wskaże deszczówce drogę odwrotu.

Odwodnienia plastikowe, czyli coś dla domowych posesji

Specjalne elementy, z których można zbudować cały system odwodnień, są produkowane z kilku rodzajów tworzyw – a każda grupa takich materiałów sprawdzi się w innych okolicznościach. Korytka i studzienki z polimerobetonu będą zdecydowanie najbardziej wytrzymałe na nacisk ruchu drogowego, wpływ czynników atmosferycznych, a z biegiem czasu będą się również wolniej zużywać. Sprawia to domieszka nowoczesnych polimerów do bardzo tradycyjnego i sprawdzonego betonu – ale i sam beton jest wciąż stosowany do tworzenia odwodnień liniowych, więc i na niego można się decydować. Jednak oba te rozwiązania to propozycje dla zarządców dróg i obiektów publicznych. Tam, gdzie skanalizowany teren będzie musiał znieść tylko kilka osób, rower czy samochód osobowy, z powodzeniem wystarczą odwodnienia wykonane z tworzyw sztucznych.

Po odwodnienia plastikowe powinni sięgać przede wszystkim ci, którzy modernizują swoją spokojną posesję albo dopiero szukają innowacyjnych rozwiązań dla swojego nowego domu. W ofercie producenta znajdą wąskie i długie korytka o plastikowych ściankach, przykryte kratką z ocynkowanej, nierdzewnej stali. Kratka to najcięższa część tego typu odwodnień – to ona pojawi się na powierzchni gruntu i będzie wpuszczała wodę do plastikowego korytka, później przeprowadzi ją przez analogiczne studzienki i być może kolejne liniowe korytka.

Cała ta podziemna droga zaprowadzi deszczówkę do lokalnego systemu kanalizacji albo do rowu melioracyjnego. Można ją w ten sposób pokierować również do zbiornika retencyjnego, czyli podziemnego pojemnika na wodę. W ten sposób można łatwo uczynić swój dom ekologicznym – i później korzystać z darmowej wody deszczowej podczas podlewania ogrodu albo korzystania z toalety. System odwodnień liniowych, również ten plastikowy, można zamontować w każdej utwardzonej powierzchni – na drodze pokrytej asfaltem albo płytami chodnikowymi, na podjeździe czy tarasie. Nie trzeba się bać ani o jego wytrzymałość, bo stosowany tu polipropylen jest bardzo odporny na substancje chemiczne.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
home office

Home office – jak powinien wyglądać?

beżowa łazienka

Beżowa łazienka – trend, który warto zaprosić do swojego wnętrza