in

Podświetlenie schodów – która forma okaże się najbardziej funkcjonalna?

Oświetlenie klatki schodowej nie tylko stanowi znakomitą dekorację wnętrza, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność wszystkim domownikom. Wybór odpowiednich źródeł światła powinien uwzględniać zarówno zapotrzebowanie na moc, jak i prawidłowe dopasowanie do aranżacji.

Istnieje wiele metod oświetlania schodów wewnętrznych. Obecnie, wybór odpowiedniego rozwiązania stał się trudniejszy ze względu na sporą różnorodność ofert rynkowych. Zanim jednak wynaleziono bardziej innowacyjne rozwiązania w postaci taśm LED czy opraw schodowych, inwestorzy często instalowali w tych miejscach tradycyjne lampy sufitowe lub kinkiety. Jakich źródeł światła obecnie używa się do oświetlenia klatki schodowej? Na to pytanie szerzej odpowiadamy w poniższej części wpisu.

Oświetlenie LED dla schodów – czy to dobre rozwiązanie?

W ciągu ostatnich lat, urządzenia oświetleniowe oparte na technologii LED niemal całkowicie wyparły tradycyjne źródła światła. Postęp tej technologii przyczynił się do powstania innowacyjnych metod oświetlenia schodów, co można wyraźnie zaobserwować, porównując ze sobą wnętrza nowoczesne i te nieco starsze.

Oświetlenie LED to głównie trzy cechy – energooszczędność, długa żywotność oraz doskonała jakość emitowanego światła. Dodatkowo, niewielkie rozmiary diod elektroluminescencyjnych powodują, że możliwe jest tworzenie źródeł światła o różnorodnych kształtach. To głównie ten fakt czyni te sprzęty atrakcyjnymi i chętnie wykorzystywanymi we wnętrzach współczesnej architektury.

Jakie źródła światła wybrać na schody?

Schody można oświetlać na naprawdę wiele sposobów. Dobór konkretnych urządzeń zależy głównie od aranżacji oraz konstrukcji stopni. Istnieje spora różnica pomiędzy schodami betonowymi, a drewnianymi. Głównie z tego powodu producenci wprowadzili na rynek szereg wariantów, umożliwiających wybór najbardziej dopasowanego do konkretnego wnętrza źródła światła.

Oprawy schodowe

Z założenia oprawy schodowe są przeznaczone dla stopni biegnących wzdłuż ściany. Umieszcza się je w tynku na wysokości około 15/20 cm nad schodkiem. Niektórym oprawom mogą towarzyszyć dodatkowo czujniki ruchu, aktywowane jeszcze przed zbliżeniem się do pierwszych stopni. W sprzedaży wielu sklepów zarówno stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy oprawy o różnorodnej kolorystyce i kształcie. Z pewnością każdy zdoła znaleźć wariant adekwatny do stylu swojego wnętrza.

Taśmy LED

Taśmy LED stanowią nieodłączny element oświetlenia dekoracyjnego wszystkich domów o nowoczesnej architekturze. Podświetlenie schodów przy ich użyciu również należy do najczęstszych praktyk stosowanych we wnętrzach. Najczęściej z paskami ledowymi spotkamy się przy schodach drewnianych, gdzie umieszczane na prowadnicach pod powierzchnią stopnia, kierują strumień światła na stopień znajdujący się poniżej. Niekiedy inwestorzy montują je wzdłuż biegu schodów, gdzie również w prowadnicach umieszczane są ścianach. Sposób montażu taśm LED na klatce schodowej zależy wyłącznie od kreatywności zajmującej się tym osoby.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Brodziki prysznicowe z efektem kamienia naturalnego – luksus w prostocie

Zastosowanie farby tablicowej we wnętrzu domu