in

Roboty drogowe – jak uzyskać pozwolenie?

Prace drogowe związane m.in. z zajęciem pasa ruchu wymagają uzyskania pozwolenia. Prawidłowo wypełniony wniosek musi zostać złożony do odpowiedniej placówki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Do wniosku należy również dołączyć wymagane załączniki i dokonać opłaty zgodnej z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, które zostało ogłoszone 18 lipca 2011 roku.

W jaki sposób uzyskać pozwolenie na roboty drogowe?

Cały proces uzyskania pozwolenia wymaga skompletowania niezbędnej dokumentacji. Aby maksymalnie skrócić czas wydania decyzji, wszystkie dokumenty muszą zostać prawidłowo i kompletnie wypełnione. Dotyczy to zarówno wniosku, jak i załączników. Pierwszym z nich jest maksymalnie szczegółowy plan sytuacji, wykonany w skali 1:1000 lub 1:500. Należy w nim czytelnie nanieść wszystkie granice, a także wymiary pasa ruchu, który ma zostać zajęty.

Następny załącznik to gotowy (zatwierdzony) projekt obejmujący organizację ruchu. Ponadto do wniosku o uzyskanie pozwolenia na roboty drogowe trzeba dołączyć tak zwany plan orientacyjny (skala 1:10000 albo 1:25000) z zaznaczonym odcinkiem pasa, który będzie zajęty. Nie może również zabraknąć oświadczenia dotyczącego posiadania, zgodnego z art. 1 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 roku.

Jakie dokumenty są jeszcze wymagane?

Kolejny załącznik obejmuje dokumentację budowlaną. Dotyczy to sytuacji, w których na zajmowanym pasie ruchu zostanie umieszczony obiekt. Niezbędny będzie również szczegółowy harmonogram prac, m.in. ze względu na fakt, że roboty drogowe są często prowadzone etapowo. Co jeszcze trzeba dołączyć do wniosku? Przede wszystkim pełnomocnictwa i oryginalny dowodów uiszczenia opłaty skarbowej.

W niektórych przypadkach niezbędny będzie odpis pełnomocnictwa, który musi zostać poświadczony urzędowo. Warto również dodać, że każdy wnioskodawca, w trakcie składania dokumentów dotyczących zajęcia pasa ruchu, musi złożyć wniosek o zezwolenie dotyczące sprzętu i wykorzystywanej infrastruktury.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak wybrać beton na posadzki?

Dlaczego wynajem maszyn jest lepszy od kupna?