in

Specyfika przebiegu prac drogowych

budowa dróg

Aby powstała droga, zrealizowanych musi zostać wiele etapów prac, i to nie tylko budowalnych. Prace drogowe są specyficzne, wymagają dużego wysiłku i troski o każdy szczegół. W końcu od ich przebiegu zależy bezpieczeństwo poruszania się po drodze. W poniższym artykule przybliżymy nieco kwestię tego, jak krok po kroku przebiega budowa drogi.

 

Projektowanie drogi jako kluczowy etap budowy

Zanim rozpocznie się budowa dróg, muszą powstać profesjonalne projekty. Wbrew pozorom tworzenie projektu może często trwać bardzo długo. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, takich jak sąsiednia zabudowa, rodzaj gruntu, jego wytrzymałość, obecność wód gruntowych itd. Niektórych parametrów nie da się określić na drodze czysto teoretycznej. Konieczne jest zatem przeprowadzenie badań w terenie. Dopiero kiedy zostaną zakończone, a parametry jasno określone, można przejść do przygotowania projektu. Zawiera on konkretne wytyczne względem poszczególnych etapów właściwej budowy drogi.

 

Właściwa budowa dróg na podstawie projektów

Kiedy projekt jest gotowy i zatwierdzony, rozpoczynają się prace budowlane. Pierwszym ich etapem jest korytowanie. Innymi słowy, ekipa budowlana wykonuje głębokie wykopy. Ich głębokość oraz szerokość są dokładnie określone w projekcie. To ważne, aby trzymać się założeń, w przeciwnym razie można natrafić na nieprzyjemną niespodziankę, na przykład w postaci podziemnej rzeki. Kiedy koryto jest już gotowe i zabezpieczone, przychodzi czas na stworzenie podbudowy. Jest to coś w rodzaju fundamentu dla drogi. Następnie zachodzi utwardzanie, które po części służy również wygładzeniu powierzchni. Na ostatnim etapie pozostaje już tylko wykonać podstawowe prace wykończeniowe. Najczęściej polegają one głównie na wylaniu asfaltu.

Budowa dróg zawsze jest realizowana według jasno określonych wytycznych. Nie oznacza to jednak, że efekty prac w każdym przypadku są jednakowe. Wiele zależy od profesjonalizmu ekipy oraz zastosowanych materiałów.

Dowiedz się więcej: budowa dróg Gryfice

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sztuczna trawa krajobrazowa

Czy układać trawnik na jesień?

Wynajem rusztowań

Wynajem rusztowań – czy się opłaca?