in

Wyłącznik hermetyczny – bezpieczeństwo eksploatacji w każdych warunkach

Łączniki natynkowe to osprzęt, bez którego trudno jest sobie wyobrazić współczesny budynek. To właśnie one umożliwiają nam obsługę oświetlenia, sterowanie roletami i otwieranie bram garażowych. Wiele zastosowań pstryczków elektrycznych sprawił, że obecnie możemy zetknąć się z niezliczonymi ich odmianami urzekającymi nie tylko funkcjonalnością, ale też designem. Rosnącą popularnością wśród polskich klientów cieszą się modele hermetyczne, odznaczające się zwiększoną szczelnością obudów. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat tych niezwykle przydatnych osprzętów elektroinstalacyjnych.

Hermetyczny, czyli jaki?

Zacznijmy od zasadniczej kwestii, czyli generalnej charakterystyki włącznika hermetycznego. Standardowe osprzęty tego typu odznaczają się na ogół standardowym poziomem szczelności, czyli IP20. Zapewnia ona tylko nieznaczną ochronę przed drobnymi zanieczyszczeniami, dlatego łączniki te montuje się wyłącznie w czystych, suchych pomieszczeniach jak salony lub sypialnie. Modele hermetyczne oferują zauważalnie wyższy poziom szczelności oznaczony certyfikatami IP44, IP45, IP55 oraz IP65.

Najniższy z nich, IP44, zapewnia pełną ochronę przed ciałami obcymi większymi niż 1 mm. Chroni również mechanizm osprzętu przed rozbryzgami wody. Z kolei stopień szczelności IP65 gwarantuje pełną ochronę przed kurzem i pyłem, a także strugami wody równymi 12,5 l/min. Pozwala to na montaż przełącznika natynkowego w miejscach, w których zwykły osprzęt mógłby zostać narażony na poważne uszkodzenia.

Zastosowanie włączników hermetycznych

Hermetyczny włącznik światła znajduje zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgoci. Pralnie, kuchnie, łazienki lub garaże są idealnymi przykładami miejsc, w których sprawdzi się on doskonale. Osprzęty te są również znakomitym wyborem w przypadku strychów lub piwnic, czyli miejsc, w których nietrudno o zanieczyszczenia. Włączniki hermetyczne stanowią także podstawowy element instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych. Dzwonki do drzwi, bramy garażowe, oświetlenie tarasowe – wszystko to wymaga montażu trwałego osprzętu, który nie ulegnie zniszczeniu wskutek przelotnych opadów.

Włączniki Schneider Cedar – niesamowita efektywność skryta w niepowtarzalnej formie

Założona w 1836 roku we francuskim Le Creusot firma Schneider Electric uchodzi obecnie za jednego z najwybitniejszych europejskich producentów sprzętów elektrycznych. Jedną z propozycji tej legendarnej już marki są wyłączniki hermetyczne Cedar odznaczające się stonowanym designem oraz znakomitą odpornością na czynniki zewnętrze. Osprzęty z tej serii są dostępne w dwóch kolorach – białym oraz czarnym. Wysoki poziom szczelności oznaczony certyfikatem IP44, umożliwia bezpieczną eksploatację wyłączników w kuchniach i łazienkach. Niewątpliwym atutem osprzętów Cedar jest także prosty, szybki montaż, a także przystępna cena. Firma Schneider Electric oferuje szeroki wybór gniazdek z tej serii, co pozwala na zachowanie estetycznej spójności pomieszczeń.

Wyłączniki hermetyczne Ospel Fala – wysoka skuteczność w nowoczesnym wydaniu

Polski rynek także oferuje nam możliwość nabycia niezawodnego hermetycznego włącznika światła. Znakomitym przykładem jest tu chociażby popularna seria osprzętów Fala opracowana przez markę Ospel. Szczelna obudowa sprawia, że włącznik gwarantuje pełne bezpieczeństwo nawet po nieumyślnym zachlapaniu go wodą. Najwyższej klasy materiały gwarantują proste czyszczenie. Pośród osprzętów z tej wyjątkowej linii znajdziemy również wyłączniki, wyposażone w praktyczne pomarańczowe podświetlenie, a także szeroką gamę kontaktów, zabezpieczonych ochronnymi przesłonami. Wyłączniki z serii Fala dostępne są w kolorze białym, a ich szczelność plasuje się na poziomie IP44.

Hermetyczny osprzęt Elektro-Plast Hermes – szczelność i zróżnicowana kolorystyka

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także przełączniki natynkowe Hermes opracowane przez polską markę Elektro-Plast. Wysokiej klasy tworzywa barwione w masie zapewniają osprzętowi znakomitą prezencję nawet po kilku latach regularnej eksploatacji. Dodatkowym atutem jest również szeroki wybór wariantów kolorystycznych obejmujący biel, czerń, brąz i antracyt. Zależnie od indywidualnego gustu możemy zdecydować się na osprzęt o jednolitym kolorze, jak i kombinację dwóch barw. Sprawia to, że wyłączniki Hermes znakomicie wkomponowują się w niemal każde otoczenie.

Gdzie znajdziemy dobre wyłączniki hermetyczne?

Pamiętajmy, że hermetyczny włącznik natynkowy nie jest osprzętem, na którym powinno się oszczędzać. Jest to zakup na wiele lat, zaś jego szczelność ma zagwarantować nie tylko bezawaryjność, ale również bezpieczeństwo eksploatacji i zapobieganie groźnym porażeniom. Z tego też powodu, osprzęty tego typu powinniśmy kupować wyłącznie w zaufanych, specjalistycznych sklepach. Przykładem jest tu chociażby internetowy Elektrycznie.pl, w ofercie którego znajdziemy szeroki wybór oryginalnych osprzętów elektroinstalacyjnych, opracowanych przez renomowanych producentów.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Świece wracają do łask

Jak czyścić kostkę brukową? Wskazówki i porady