in

Apartamenty wakacyjne – bardziej rentowne od mieszkań pod wynajem?

apartamenty wakacyjne

W nieruchomości można inwestować na wiele sposobów. Popularnym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy. Inwestorzy szukając alternatywy, która pozwalałaby osiągać im wyższą stopę zwrotu, często stawiają na zakup apartamentów wakacyjnych. Czy rzeczywiście jest to bardziej rentowne?

Stopa zwrotu zależy od lokalizacji

Coraz więcej turystów wyjeżdżając nad morze czy w góry zamiast wynajmować kwatery, wynajmuje apartamenty wakacyjne. Czy to oznacza, że osoby, które w nie inwestują mogą liczyć na wyższą stopę zwrotu niż w przypadku zakupu mieszkania pod wynajem długoterminowy? W tej kwestii ogromne znaczenie ma lokalizacja. Jeśli apartament leży w miejscowości turystycznej, inwestycja rzeczywiście może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dobra lokalizacja zapewnia zainteresowanie wynajmem, a to przekłada się na zysk inwestora.

Chcąc kupić apartament wakacyjny w danej miejscowości warto wcześniej zorientować się, jacy turyści najczęściej tam przyjeżdżają. Jeśli są to osoby młode czy studenci, którym zależy na tym, żeby było jak najtaniej, a jedynie czego im potrzeba jest łóżko, inwestycja może okazać się niepowodzeniem. Jeśli z kolei do danej miejscowości przyjeżdżają najczęściej rodziny z dziećmi i osoby, którym zależy na wysokim standardzie, apartamenty będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie, inwestycja będzie się zwracać.

Wiedząc jacy turyści najczęściej przyjeżdżają do danej miejscowości, inwestor będzie mógł dopasować swoją ofertę do ich oczekiwań, co dodatkowo wpłynie na wzrost rentowności wynajmu.

Największe zyski w sezonie

Inwestor, który decyduje się na zakup apartamentów wakacyjnych musi liczyć się z tym, że największe zyski będzie osiągał w sezonie. Jeśli chce tego uniknąć, może zainwestować w aparthotele. Są to hotele, w których część apartamentów jest przeznaczona na sprzedaż. Inwestor może przekazać zarządzenie apartamentem operatorowi, co pozwala mu na bezobsługową lokatę.

Lokale dostępne na sprzedaż w aparthotelach są w pełni wyposażone, a turyści, którzy je wynajmują, mają dostęp do infrastruktury hotelowej, co zwiększa atrakcyjność pobytu. Jeśli inwestor decyduje się przekazać zarządzenie apartamentem operatorowi, ten przejmuje na siebie wszelkie obowiązki związane ze znalezieniem najemców, a także koszty administracyjne i eksploatacyjne.

Stopa zwrotu w przypadku inwestycji w apartamenty wakacyjne zlokalizowane w aparthotelach wynosi około 7%, co wygląda obiecująco. Deweloperzy, którzy zajmują się budową ośrodków często w części wspólnej aranżują również strefę relaksu, co przekłada się na wysokie standardy i zachęca do wynajmu także poza sezonem. To szczególnie ważne w przypadku apartamentów zlokalizowanych w miejscowościach nadmorskich, gdzie w okresie jesienno-zimowym turystów jest o wiele mniej niż we wakacje.

Jeśli inwestor zdecyduje się zainwestować w apartamenty wakacyjne, rzeczywiście może okazać się to bardziej rentowne niż inwestowanie w mieszkania pod wynajem, jednak niezbędna jest wcześniejsza analiza rynku.

0 0 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pogotowie elektryczne wroclaw

Brak prądu w gniazdku – co robić?

zasłony do salonu

Jakie zasłony do sypialni wybrać, aby się wyspać?