in

Biologiczne naczynie do ciekłego azotu – do czego służy i jak dobrać odpowiednie? Wyjaśniamy

Biologiczne naczynie do ciekłego azotu – do czego służy i jak dobrać odpowiednie Wyjaśniamy

Właściwości ciekłego azotu wykorzystywane są coraz powszechniej. Związek ten daje wiele możliwości, szczególnie w obszarze nauki, medycyny i weterynarii. Chcąc skorzystać z jego specyficznego działania, trzeba jednak sięgnąć po specjalne naczynie Dewara – biologiczne lub transportowe. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tej drugiej opcji i wyjaśnimy, do czego służy biologiczne naczynie do ciekłego azotu. W dalszej części przedstawimy Ci także kilka wskazówek dotyczących tego, jak dobrać taki pojemnik do specyfiki pracy.

Dlaczego praca z ciekłym azotem wymaga specjalnych naczyń?

Chcąc wykorzystać ciekły azot w swojej pracy, musisz wiedzieć, że to substancja, która daje wiele możliwości tylko wtedy, gdy zapewnisz jej odpowiednie warunki. Związek ten charakteryzuje się bowiem ekstremalnie niską temperaturą – temperatura wrzenia skroplonego azotu to -196℃. Co za tym idzie, aby zachował on pożądaną, skroploną formę, musi być przechowywany w odpowiednim pojemniku. Takim właśnie pojemnikiem jest tzw. naczynie Dewara. Zbiornik zapewnia substancji właściwą dla niej temperaturę, dzięki czemu ciekły azot zachowuje swoje cenne właściwości. Co ważne, rolą pojemnika jest także zabezpieczenie przed substancją otoczenia – choć sam ciekły azot jest nietoksyczny, to jego niska temperatura w kontakcie z tkankami może wywołać poważne odmrożenia i oparzenia.

Czym wyróżnia się biologiczne naczynie do ciekłego azotu i do czego służy?

Jak już wiesz, naczynia do ciekłego azotu dzielą się na biologiczne i transportowe. Oba rodzaje pojemników są do siebie wizualnie podobne. Różnią się jednak zastosowaniem. Transportowe naczynia Dewara służą bowiem do transportu i przechowywania tego związku. Z kolei biologiczne naczynia do ciekłego azotu wyposażone są dodatkowo w specjalne kanistry i służą do transportowania oraz magazynowania zamrożonych w ciekłym azocie materiałów biologicznych, takich jak np. tkanki czy komórki.

Z biologicznych naczyń do ciekłego azotu korzysta na co dzień zarówno medycyna, jak i weterynaria czy też nauka. Zamrożenie zasobów biologicznych w ciekłym azocie powoduje bowiem zatrzymanie procesów metabolicznych tkanek i komórek, dzięki czemu po odmrożeniu mogą one funkcjonować w niezmieniony sposób. To bardzo obiecująca możliwość, którą powszechnie wykorzystuje się np. przy inseminacji i zapłodnieniu in-vitro.

Biologiczne naczynie na ciekły azot – jak wybrać odpowiednie?

Rodzaj pojemnika to jeszcze nie wszystko. Wybierając biologiczne naczynie do ciekłego azotu, należy zwrócić uwagę na kilka innych aspektów, a mianowicie:

pojemność naczynia – warunkuje przede wszystkim to, jak długo można przechowywać zamrożone materiały w danym pojemniku. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie naczynia o pojemności 6 litrów, jak np. te https://www.cryogenshop.pl/biologiczne/naczynie-dewara-yds-6-plus, jak i duże pojemniki o pojemności 50 litrów. W pierwszym przypadku ciekły azot można utrzymać w naczyniu przez 63 dni, z kolei w drugim aż 174 dni;

jakość i bezpieczeństwo – nikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, że w przypadku pracy z zasobami biologicznymi nie ma miejsca na kompromisy. Stawiaj więc wyłącznie na sprawdzonych dostawców, którzy oferują naczynia zgodne z normami jakości i bezpieczeństwa. Z jakości nie musisz rezygnować nawet wtedy, gdy zakup nowego naczynia to dla Ciebie za duży wydatek. Niektóre punkty, w tym wspomniany wyżej e-sklep Cryogen, oferują też naczynia używane. W tym wypadku jednak tym bardziej należy wybrać renomowanego dostawcę – to jedyna gwarancja sprawności i bezpieczeństwa pojemnika.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gdzie kupić wytrzymały sprzęt plażowy Poznaj odpowiedź?

Gdzie kupić wytrzymały sprzęt plażowy? Poznaj odpowiedź

Dlaczego warto stosować nawozy azotowe Wyjaśniamy

Dlaczego warto stosować nawozy azotowe? Wyjaśniamy