in

Dlaczego warto stosować nawozy azotowe? Wyjaśniamy

Dlaczego warto stosować nawozy azotowe Wyjaśniamy

Azot jest jednym z podstawowych makroelementów, czyli pierwiastków niezbędnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Jego zawartość w glebie waha się i jest zależna od wielu czynników. Jeśli więc chcesz uzyskać zdrowe i dorodne plony, rozważ stosowanie nawozów azotowych. Dlaczego to konieczne? Jakie nawozy azotowe oferuje rynek? Czytaj dalej – odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Znaczenie azotu dla roślin

Azot to najważniejszy pierwiastek warunkujący prawidłowy rozwój roślin. Podobnie jak fosfor i potas stanowi kluczowy makroelement odpowiedzialny za właściwy wzrost, kondycję i wygląd rośliny. Bierze udział w wielu procesach fizjologicznych. Azot buduje roślinne białka i kwasy nukleinowe. To oznacza, że wpływa na wzrost podziemnych i nadziemnych części roślin. Ponadto odpowiada za wybarwienie. Intensywny zielony kolor to zasługa jego właściwej ilości. Dzięki temu pierwiastkowi możliwe jest także prawidłowe przyswajanie pozostałych makroelementów, czyli potasu i fosforu.

Dlaczego należy stosować nawozy azotowe?

Rośliny czerpią azot z gleby. Warto jednak pamiętać o tym, że intensywność pobierania tego pierwiastka sprawia, że jego naturalne ilości bardzo szybko się kończą. Ponadto jego zawartość w glebie jest zróżnicowana. Zależy od pory roku i temperatury. Właśnie dlatego konieczne jest dostarczenie roślinom azotu w formie nawożenia.

Stosowanie nawozów azotowych przekłada się bezpośrednio na przyspieszenie wzrostu roślin i tym samym plonu. Celem ich stosowania jest też zwiększenie masy zielonej. Nawozy azotowe wpływają też na jakość plonów, co oznacza, że w prosty sposób zwiększają wydajność upraw. Stosowanie ich wydłuża okres wegetacyjny roślin, co – jeśli jest wprowadzone odpowiednio wcześnie – jest dla nich korzystne. Nawożenie azotem sprawi, że Twoje rośliny będą lepiej przyswajać inne składniki pokarmowe. Ponadto zyskają odporność na choroby, co korzystnie wpłynie na produkcję.

Dlaczego niedobór i nadmiar azotu jest niekorzystny dla upraw?

Ciekawą kwestią, którą należy mieć na uwadze, jest to, że dla roślin zarówno nadmiar, jak i niedobór azotu może być groźny. Objawy deficytu tego pierwiastka są widoczne w ich wyglądzie. Charakterystycznym wówczas symptomem jest zahamowanie wzrostu zarówno części nadziemnych, jak i podziemnych. Ponadto liście są wyblakłe, a w niektórych przypadkach mogą żółknąć. Wydawane przez nie owoce mogą zbyt wcześnie dojrzewać.

Równie niekorzystnie wpływa na rośliny nadmiar azotu. Zbyt duża ilość tego pierwiastka wydłuża okres ich wegetacji. W efekcie przenawożenia dochodzi do kumulacji azotanów, które nie są korzystne dla zdrowia. Do charakterystycznych symptomów nadmiaru azotu możemy zaliczyć grube, duże i ciemnozielone liście. Pędy są nadmiernie wydłużone, a owoce – nieliczne i niewykształcone.

Nawozy azotowe – poznaj ich rodzaje

Wiesz już, dlaczego warto cyklicznie przeprowadzać nawożenie azotem. Nawozy azotowe są dostępne na rynku w różnych formach. Bogaty wybór nawozów o szerokim zastosowaniu znajdziesz np. na platformie eagro.pl. Możesz sprawdzić na niej aktualne ceny wraz z precyzyjnie wyliczonym kosztem transportu do Twojego gospodarstwa. Poszczególne preparaty różnią się między sobą zawartością składników pokarmowych. W podstawowym podziale możemy wyróżnić:

nawozy amonowe – ze względu na to, że mają silne działanie zakwaszające, stosuje się je na glebach zasadowych lub neutralnych. Świetnie sprawdzają się do nawożenia dolistnego;

nawozy saletrzane – stosuje się je do nawożenia pogłównego. Saletra może być łączona z innymi składnikami, których zadaniem jest wzmocnienie roślin;

nawozy saletrzano-amonowe – to saletrzak lub saletra amonowa. Są zdecydowanie najchętniej wybierane ze względu na łatwość stosowania i szybkość rozpuszczania się w wodzie. Idealnie nadają się do wykorzystywania przed siewem lub sadzeniem;

nawozy amidowe – to mocznik. Najlepiej sprawdza się do nawożenia przedsiewnego i pogłównego. Można go stosować także do dokarmiania dolistnego – dobrze się wchłania.

Nawożenie azotem jest konieczne, szczególnie w przypadku upraw rolnych. Warto jednak pamiętać o tym, że nawozy azotowe powinny być stosowane z umiarem.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Biologiczne naczynie do ciekłego azotu – do czego służy i jak dobrać odpowiednie Wyjaśniamy

Biologiczne naczynie do ciekłego azotu – do czego służy i jak dobrać odpowiednie? Wyjaśniamy

Jak wybrać sztuczne rzęsy Podpowiadamy, jakie są najlepsze!

Jak wybrać sztuczne rzęsy? Podpowiadamy, jakie są najlepsze!