in

W jaki sposób można wykorzystać palisady ogrodowe?

W jaki sposób można wykorzystać palisady ogrodowe

Czym są palisady ogrodowe i do czego służą? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Palisady mają bowiem różne formy i są wykonywane z różnego rodzaju materiałów. W zasadzie stanowią rodzaj murku, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie.

Palisady ogrodowe sposobem na wyznaczanie granic w ogrodzie

Przede wszystkim palisady ogrodowe pozwalają na estetyczne wyznaczenie poszczególnych części ogrodu np. przeznaczonych na uprawę warzyw. Przy ich pomocy można łatwo nadać rabatom i grządkom ładne formy, ograniczając jednocześnie ich zasięg.

Plastikowe palisady ogrodowe świetnie nadają się również do wyznaczania granic trawnika. Po zamontowaniu się niemal niewidoczne – umieścić je można głęboko w glebie. Zapobiegają wówczas niekontrolowanemu rozrastaniu się trawy. Sprawiają, że trawnik nie rozprzestrzenia się dalej, tam gdzie jest to niepożądane.

Palisadami można też zawsze otoczyć niektóre rośliny rosnące w ogrodzie – te, które wymagają szczególnego podkreślenia. Może to być drzewo lub okazały krzew. Pod pniem rozsypać można korę drzewną, aby ograniczyć wzrost trawy i zapobiec pojawieniu się chwastów.

Jakie funkcje mogą jeszcze pełnić palisady ogrodowe?

Nie da się ukryć, że niektóre palisady ogrodowe są doskonałym sposobem na urozmaicenie powierzchni danego ogrodu. Mogą np. zastąpić standardowe krawężniki. Przy ich pomocy da się wytyczyć alejki i ścieżki, zabezpieczając je przed przypadkowym zniszczeniem.

Trudno o lepsze rozwiązanie podczas wyznaczania w ogrodzie poszczególnych stref. Palisady pozwalają na wytyczenie strefy wypoczynkowej czy placu zabaw dla najmłodszych. Niekiedy palisady są także wykorzystywane w przypadku różnego rodzaju nierówności terenu. Sprawdzają się w pobliżu altan, tarasów i oczek wodnych. Służyć mogą do obramowywania schodów prowadzących do domu. Zdobią czasem pagórki i zbocza, chroniąc przy okazji skarpy. To elementy bardzo niepozorne, ale jednocześnie niezwykle funkcjonalne i uniwersalne.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Idealna dla dziewczynki sukienka z muślinu - jakie są jej zalety

Idealna dla dziewczynki sukienka z muślinu – jakie są jej zalety?

Kiedy sprawdzają się piętrowe łóżka dla dzieci

Kiedy sprawdzają się piętrowe łóżka dla dzieci?