Ogrodzenie to nie tylko granica posesji, ale też wizytówka domu i jego mieszkańców. Montuje się je raz na wiele lat, a poprawne wykonanie wymaga sporo wysiłku. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać siatkę ogrodzeniową, która będzie nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna i trwała. W tym artykule przedstawimy 5 kluczowych wskazówek, które pomogą Ci dobrać idealną siatkę ogrodzeniową do warunków na Twojej posesji. Przeczytaj!
1 – Typ siatki
W większości przydomowych ogródków w zupełności sprawdzi się standardowa siatka ogrodzeniowa – miękka, lekko uginająca się pod naciskiem nawet przy dobrym naciągnięciu. To opcja najprzystępniejsza cenowo. Dostaniesz ja w różnych wariantach rozmiarowych i kolorystycznych. Jako przykład, sprawdź wybór w sklepie Siatkopol: https://www.siatkopol-sklep.pl/ – ta polska firma już od lat 70. zaopatruje właścicieli posesji w doskonałe ogrodzenia.
Jeżeli jednak jesteś właścicielem dużego, skocznego psa, lepszym wyborem może okazać się siatka zgrzewana. Ta siatka jest sztywna, pleciona w tyki sposób, by zwierzę nie było w stanie się po niej wspiąć. Twój pupil ma tendencję do uciekania? Takie ogrodzenie z siatki pohamuje jego zapędy. Przy okazji zgrzewaną siatkę trudniej sforsować także włamywaczom.
2 – Wysokość siatki
Odpowiednio dobrana siatka ogrodzeniowa chroni posesję przed intruzami, zwierzętami, a także pomaga zapewnić prywatność domowników, jeśli zdecydujesz się obsadzić ogrodzenie wiszącą roślinnością.
- W przypadku niskiego ryzyka włamań lub ucieczki zwierząt domowych można zastosować siatkę o wysokości 125-150 cm.
- W miejscach o większym zagrożeniu, takich jak tereny podmiejskie, działki rekreacyjne lub posesje z dużymi zwierzętami domowymi, zaleca się stosowanie wyższej siatki, mierzącej 170-200 cm.
Na nierównym gruncie lub w przypadku słabej nośności gleby może być konieczne zastosowanie wyższej siatki, aby zapewnić stabilność konstrukcji ogrodzenia. Szczególnie
ważne jest to na skarpach lub w miejscach narażonych na osuwiska. Wtedy trzymaj się górnej granicy widełek.
Należy pamiętać, że zgodnie z prawem budowlanym maksymalna wysokość ogrodzenia bez pozwolenia to 220 cm.
3 – Zabezpieczenie przed rdzą
Zabezpieczenie przed rdzą to kolejny kluczowy parametr. Na rynku są dostępne siatki ogrodzeniowe ocynkowane i powlekane PCV. Oba mają swoje wady i zalety.
- Siatka powlekana PCV jest odporniejsza na warunki atmosferyczne. Pozostaje jednak droższa względem siatki ocynkowanej. Jeśli montujesz ogrodzenie, które ma przetrwać nietknięte dłużej niż 5 lat, warto doinwestować. Przynajmniej raz w roku przejdź się wzdłuż siatki i dokładnie ją obejrzyj w poszukiwaniu możliwych uszkodzeń tworzywa.
- Siatka ogrodzeniowe ocynkowana również dobrze sobie radzi wobec wilgoci, jednak cynk z czasem się utlenia. Po latach (po ilu latach, to zależy od grubości warstwy ocynku) siatka zostanie pozbawiona osłony, co doprowadzi do jej rdzewienia. Jest to jednak rozwiązanie tańsze, w sam raz na tymczasowe zabezpieczenie posesji.
Tańsze czy trwalsze? Rozważ swoje ogrodzeniowe plany w długiej perspektywie!
4 – Wielkość oczek
Wielkość oczek wpływa na sztywność ogrodzenia. Wysoka sztywność z kolei warunkuje wytrzymałość i utrudnia sforsowanie bariery przez włamywacza.
Standardowa wielkość siatki do przydomowych ogrodzeń to 55×55 mm, 60×60 mm i 65×65 mm. Dobry kompromis między bezpieczeństwem a estetyką, odpowiedni dla większości zastosowań. Siatki o mniejszych i większych oczkach są z reguły wykorzystywane do grodzenia przestrzeni hodowlanej.
5 – Kolorystyka
Nie możemy zapominać o walorach estetycznych ogrodzenia. Gdy praktyczne parametry zostały już dobrane, czas pomyśleć o kolorze siatki ogrodzeniowej.
- Siatka ogrodzeniowa ma wtopić się w tło? Do ogrodu pełnego zieleni wybierz równie zielony model. Z kolei tam, gdzie dominuje betonowy podjazd, siatka w grafitowej barwie będzie mniej rzucała się w oczy.
- Podoba Ci się estetyka siatkowych ogrodzeń i chcesz, by Twoje podkreślało charakter posesji? Do domu w nowoczesnym stylu będzie pasowała siatka w czarnej lub antracytowej barwie. Natomiast domy klasyczne, inspirowane tymi z dawnych lat, bardziej polubią się z siatką w odcieniach brązu, gdyż przywodzi ona na myśl drewno.
- Siatka ma stać się podstawą dla wiszącej roślinności? Najlepiej wybrać zieloną siatkę, która zleje się z łodygami i liśćmi Twojej żywej zasłony.
Przejrzyj różne warianty ogrodzeń z siatki i wybierz to, które odpowiada Ci w każdym calu. Siatka może być bardzo estetycznym rozwiązaniem, gdy roztropnie dopasujesz ją do aranżacji posesji.
Podsumowanie
Wybierając, jaka siatka ogrodzeniowa stanie dookoła Twojego domu, weź pod uwagę typ, wysokość, metodę zabezpieczenia przed rdzą, wielkość oczek i kolor. Dobór zależy od samych mieszkańców posesji – i mowa to nie tylko o ludzkich preferencjach estetycznych, ale również o skoczności Twojego psa!