in

Jak wybrać kultywator?

Trudno wyobrazić sobie przebieg uzupełniających zabiegów rolniczych bez kultywatora. To sprzęt, który przydaje się także w ogrodzie, zwłaszcza, gdy jego powierzchnia jest znaczna. Na pozór kultywatorowanie nie wymaga szczególnej refleksji, a jego przebieg jest raczej szybki i sprawny. Okazuje się jednak, że to, na jaki kultywator się zdecydujesz, ma niebagatelne znaczenie. Każdy typ urządzenia ma swoje wady i zalety, natomiast jego parametry i funkcje wpływają na efekt prac. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom, aby odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać odpowiedni kultywator.

1. Czym jest kultywator?

2. Kultywatory ręczne, spalinowe czy elektryczne? Rodzaje

3. Czym sugerować się, wybierając kultywator?

Jeśli chcesz kupić kultywator, z pewnością interesująca będzie dla ciebie cena takiego urządzenia. Pamiętaj jednak, że koszt zakupu maszyny to nie wszystko. W budżecie zaplanować musisz także wydatki na akcesoria oraz konserwację części i całej konstrukcji.

Czym jest kultywator?

Kultywator, nazywany także drapaczem, to urządzenie rolnicze przeznaczone do wtórnej uprawy roli, a konkretnie do spulchniania podłoża. Pod względem zadań i konstrukcji kultywatory przypominają nieco glebogryzarki, jednak w odróżnieniu od nich wyposażone są w zęby nieobracające się, a jedynie wbijające się w glebę, aby ją wzruszyć.

Ziemię kultywuje się, by ją skruszyć, przemieszać i spulchnić, bez konieczności orania. W efekcie uzyskuje się powierzchnię ziemi w dobrym stanie, przywróconą do równowagi po wcześniejszej uprawie roślin.

Kultywatory ręczne, spalinowe czy elektryczne? Rodzaje

Wśród maszyn dostępnych na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów kultywatorów. Podstawowa klasyfikacja przeprowadzana jest ze względu na rodzaj wykorzystywanego paliwa. Tym samym możemy wskazać:

  • kultywatory ręczne – najprostsze, najtańsze, ale jednocześnie najmniej efektywne, pozbawione przydatnych funkcji i sterowania,
  • kultywatory akumulatorowe – wybierane przede wszystkim przez ogrodników, którzy cenią sobie mobilność i brak ograniczeń spowodowanych obecnością kabla; wiele zależy tu od pojemności akumulatora, jednak przeważnie takie modele sprawdzają się na niewielkim areale,
  • kultywatory elektryczne – idealne do małych i średnich ogrodów, mają stosunkowo słabe osiągi, a dodatkowo – ze względu na przewód zasilający – ich obsługa może nastręczać pewnych trudności,
  • kultywatory spalinowe – dla najbardziej wymagających, idealne na większym terenie; w pracy pomaga brak kabli, jednak trzeba liczyć się ze zwiększonym hałasem i sporym ciężarem.

Kultywatory różnią się także wielkością. Przeglądając asortyment, łatwo znajdziesz w nim zarówno urządzenia małe, dla hobbystów, jak i duże – bardzo profesjonalne.

Czym sugerować się, wybierając kultywator?

Na przebieg i efekt prac wykonanych przy użyciu kultywatora ogromny wpływ mają parametry urządzenia. Najważniejszą liczbą, na której powinieneś skupić uwagę, jest pojemność skokowa. Maszyny o pojemności na poziomie ok. 50 cm 3 będą wystarczające przy codziennej pielęgnacji ogrodu. Im bardziej zaawansowane są twoje plany, tym lepszą maszynę powinieneś kupić.

Sprawdź także, w ile noży i o jakiej średnicy wyposażona jest maszyna. Ten aspekt bezpośrednio wpływa na szerokość i głębokość pracy. Im lepsze parametry w tym zakresie, tym szybciej wykonasz zaplanowane zadania. Optymalne będą dwie pary ostrzy o zasięgu około 70 cm, jednak to jeszcze zależy, jakie działania przewidujesz. W praktyce znaczenie będzie mieć także waga i gabaryty maszyny oraz generowany hałas.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Ile kosztuje i na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Budowa domu systemem gospodarczym — na czym polega i dlaczego jest tańsza od systemu zleconego?