in

Must have początkującego ogrodnika

Ogrodnictwo to pasja, która przynosi wiele satysfakcji i zadowolenia. Piękny ogród jest ozdobą domu, ale i miejscem odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Żeby odpowiednio dbać o ogród, początkujący właściciele ogrodów powinni zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi, które pozwolą odpowiednio pielęgnować rośliny – kwiaty, krzewy oraz drzewka ozdobne i owocowe. Które akcesoria ogrodowe wybrać na początek? Podpowiadamy.

Sekator dobrej jakości sprawdzi się w każdym ogrodzie

Niezależnie od rodzaju posiadanych roślin zielonych w każdym zestawie początkującego ogrodnika powinien znaleźć się dobry sekator. Jest to narzędzie przeznaczone do przycinania gałęzi oraz młodych pędów, nadając tym samym roślinie pożądany kształt i naturalnie ją zagęszczając. Istnieje kilka rodzajów sekatorów, m.in. kowadełkowy i nożycowy – ten pierwszy posiada jedno ostrze, natomiast drugi dwa, niestykające się ze sobą. W zależności od przeznaczenia sekator może być krótki, przypominający klasyczne nożyczki lub posiadać aluminiowe, dłuższe rączki, które będą niezbędne do przycinania wyższych gałęzi. Krótki sekator jest jednoręczny – tym samym wygodny i ergonomiczny, dopasowuje rozwarcie do średnicy gałęzi oraz do dłoni użytkownika. Sprawdzi się do przycinania świeżych pędów i gałęzi niskich drzewek i krzewów. Z kolei wariant teleskopowy posiada większą siłę, a jego konstrukcja pozwala na szybkie wydłużenie rączek.

Samodzielnie zasadź rośliny

Wiosna i jesień to pory roku, w których możesz zasadzić w swoim ogrodzie większość nowych roślin. Właśnie wtedy będzie to najprostsze, a odpowiednie warunki atmosferyczne pozwolą na szybki wzrost zieleni i upiększenie twojego ogrodu. Do sadzenia, a także przesadzania sadzonek w inne miejsca niezbędne okazują się łopata i szpadel. Ten drugi przeznaczony jest bezpośrednio do wykopywania dołków, natomiast łopata sprawdza się do przerzucania ziemi, a tym samym jej uelastyczniania. Łopata jest odpowiednia do przenoszenia z miejsca na miejsce sypkich materiałów jak ziemia do sadzonek czy piasek. Istotne przy wyborze szpadla i łopaty są materiały, z których są wykonane. W przypadku głowic najlepiej sprawdza się wytrzymała stal borowa, a jeśli chodzi o rączki – prym wiodą kompozyty z włóknem szklanym. Takie narzędzia w pracy początkującego ogrodnika są niezbędne, dlatego warto zwracać uwagę na jakość wyrobów – elementy wyposażenia przydomowego garażu mogą bowiem posłużyć przez wiele lat, szczególne jeżeli są poprawnie przechowywane.

Jesienny niezbędnik

Jesień to pora roku, w której szczególnie należy zadbać o ogród, ponieważ w krótkim czasie cały pokryje się kolorowymi liśćmi. Oczyszczanie ogrodu z opadłych liści jest bardzo ważne, nie tylko ze względów estetycznych – przymrozek, zamarznięta woda i śnieg w połączeniu z nieuprzątniętą pokrywą listną mogą grozić poślizgnięciem i upadkiem. Warto więc w swoim przydomowym garażu posiadać grabie do liści. Mogą być to klasyczne, metalowe grabie, które przydadzą się również do innych prac ogrodowych, np. wyrównywania i ubijania ziemi lub duże grabie pełniące funkcje zgarniacza – te wyjątkowo ułatwią i przyspieszą pracę związaną ze sprzątaniem ogrodu. Niezwykle popularne są także tzw. grabie wachlarzowe z charakterystycznym ukształtowaniem części do zgarniania. Te również będą przydatnym dodatkiem w czasie jesiennych porządków.

Akcesoria do przycinania roślin

Do obcinania kwiatów, przycinania małych krzewów czy uschłych gałązek niskich drzewek niezbędne okazują się nożyce ogrodowe. Wykorzystuje się je także do przycinania trawy przy krawędziach chodnika lub do regulowania wysokości niskiego żywopłotu. Jest to wygodny sposób na proste prace dla bardziej estetycznego wyglądu ogrodu. Nożyce to must have początkującego ogrodnika, bo ich zastosowanie jest niezwykle szerokie – sprawdzają się także w wielu przydomowych pracach. Warto więc mieć je w swoim wyposażeniu. Ich specjalna powłoka nieprzywierająca gwarantuje bezpieczne dla roślin cięcie. Dwuręczne nożyce ogrodowe są lekkie, ale bardzo wytrzymałe – to więc również będzie zakup na lata. Wysokiej jakości nożyce ogrodowe teleskopowe oraz proste znajdziemy np. w sklepie cellfast.com.pl.

Piękny ogród na wyciągnięcie ręki

Wymarzony ogród pełny zieleni wymaga wiele pracy i poświęcenia, ale uzyskane efekty zdecydowanie są tego warte. Początkujący ogrodnicy, oprócz akcesoriów takich jak dobrej jakości narzędzia ogrodowe powinni zasięgnąć wiedzy na temat roślin, procesu sadzenia, konieczności podlewania i wymagań do optymalnego wzrostu. Pielęgnacja ogrodu to bardzo relaksujące zajęcie, które dla wielu osób stało się pasją. Niezależnie od tego, jak dużą powierzchnię zajmuje przestrzeń i czy ogród powstaje pod okiem projektanta czy decydujemy się na indywidualne pomysły to zaangażowanie w jego rozwój jest tutaj niezbędne.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Akwarium w domu – czy naprawdę opłaca się je zakupić?

Zainwestuj w komfort i dobre samopoczucie z materacami Mollyflex