in

Ta piękna trawa ozdobna skradnie Twe serce. Miskant chiński – sprawdź!

Ma liście przepięknie mieniące się w blaskach słońca. Jest ulubieńcem kobiet i mężczyzn ogrodników. Nawet wygrał jeden z większych konkursów w sferze międzynarodowej. Miskant chiński, bo to o nim będziemy dzisiaj mówić, to śliczna niezwykle okazała wysoka trawa ozdobna, która może sięgać nawet 2,5 metra. Co możemy powiedzieć więcej na jej temat? Artykuł w formie historyjki – na faktach.

Ogród z mej pamięci

Niegdyś przed lat, gdy razem ze znajomymi wybraliśmy się na wycieczkę rowerową, po drodze dostrzegliśmy niezwykłe zjawisko. Na jednej z posesji prezentowała się imponująco pewna roślina. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, z jaką rośliną mamy do czynienia. Później okazało się, że był to miskant chiński (odmiana „Memory”). Ta barwna odmiana urzekła nas i zaparła dech w piersiach. No, ale czym sobie zasłużyła na taki podziw w oczach nieznajomych?

Miskant chiński w ogrodzie

Ujrzana przez nas roślina to jedna z największych odmian tego gatunku traw ozdobnych. Charakteryzuje się ona długimi liśćmi, których wierzchołki zaginają się lekko w łukowatym kształcie. Wzdłuż liści spostrzegliśmy również wyraźny nerw główny, co dodatkowo odebrało nam mowę. Dowiedzieliśmy się, że na miskanta chińskiego mówi się również per „trawa fontannowa”, ponieważ w okresie kwitnienia wygląda, jak fontanna.

Latem roślina ma długie kwiatostany, które są strzeliste i wiechowate zarazem. Jesienią zaś miskant obrasta w srebrzysto-jedwabiste pióropusze – tego jednak niedane było nam ujrzeć, w chwili pierwszego letniego spotkania. Widzieliśmy za to obraz niczym z bajki. Nie da się inaczej wyrazić tego, jak zaskoczyła nas (oczywiście pozytywnie) ta roślina.

Prezencja wymaga starań

Po powrocie zastanawialiśmy się, jak to jest możliwe, że taki miskant chiński przyciąga tak wiele spojrzeń, jest okazały, silny, zdrowy – po prostu piękny. Okazało się, że aby tak było, należy o roślinę odpowiednio zadbać.

W celu zobrazowania naszych przemyśleń i ustaleń przygotowaliśmy kilka punktów, o których warto pamiętać uprawiając miskanta chińskiego w ogrodzie:

  • prosta w uprawie i pielęgnacji roślina;

  • preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, mogą być również osłonięte przed większym wiatrem;

  • uniwersalna: można umieszczać ją w pobliżu zbiorników wodnych, nowoczesnej architekturze, miejskich zabudowaniach, przydomowych ogrodach;

  • wprowadza do otoczenia klimat orientu;

  • preferuje żyzne i wilgotne gleby o lekko kwaśnym bądź obojętnym odczynie;

  • umiarkowanie wilgotna gleba sprzyja rozrostowi kęp i tworzeniu się kwiatostanów;

  • w pierwszym roku lepiej zabezpieczyć roślinę przed ujemną temperaturą i mroźnym wiatrem;

  • podstawę kęp warto osłonić: korą, słomą, trocinami lub liśćmi i szyszkami;

  • zeschnięte i obumarłe liście należy usuwać nisko przy ziemi na wiosnę.

Miskant chiński ma wysoką tolerancję na takie czynniki zagrożenia jak zanieczyszczenie lub zasolenie gleby. Z tego względu może żyć na zróżnicowanym gruncie. Warto pamiętać jednak o tym, że każda posesja jest inna, dlatego przed zakupem miskanta „Memory”, czy innej odmiany, sprawdzić odczyn, jakość, wilgotność i zasolenie podłoża.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
narzędzia

Najważniejsze zalety narzędzi diamentowych

Uwielbiane nachosy – historia powstania, propozyje podania