in

Rower crossowy czy trekkingowy – co wybrać?

Wybór między rowerem crossowym a trekkingowym zależy od Twoich preferencji, celów użytkowania oraz rodzaju terenu, na którym będziesz jeździć. Oto porównanie obu typów rowerów, które może Ci pomóc dokonać wyboru.

Rower crossowy – charakterystyka

Rower crossowy jest wyjątkowym połączeniem roweru szosowego i górskiego. Ma lekką i sztywną ramę, szerokie opony oraz pozwala przyjąć bardziej wyprostowaną pozycję siedzącą niż rower szosowy. Świetnie nadają się do jazdy rekreacyjnej po asfalcie, leśnych ścieżkach czy polnych drogach.

Rower crossowy doskonale sprawdza się na różnorodnych nawierzchniach, zarówno na utwardzonych drogach, żwirowych ścieżkach, jak i lekkich trasach górskich. Mówi się na niego, że jest to odpowiedni wybór na trekking w bardziej lightowej wersji.

Jakie zalety mają rowery crossowe?

Rower crossowy jest bardzo uniwersalny – doskonale radzi sobie zarówno na asfalcie, jak i na mniej utwardzonych nawierzchniach. Szersze opony i bardziej stabilna geometria czynią go stabilnym na różnym terenie. Kolejna zaleta to wyprostowana pozycja siedząca i bardziej wygodny układ siodełka i kierownicy. Rowery crossowe są też szybsze niż rowery turystyczne i lżejsze. Jeśli będziesz często, na przykład w pracy, wnosić rower po schodach, zwróć na to uwagę.

Rower trekkingowy – charakterystyka

Jest to rower hybrydowy, który łączy cechy roweru szosowego i górskiego. Pozwala zająć bardziej pionową pozycję siedzącą niż rower crossowy i jest często wyposażony w bagażnik oraz oświetlenie. Rower trekkingowy jest idealny do codziennego użytku, jazdy po mieście, ale również na dłuższe wycieczki rowerowe po różnorodnych nawierzchniach.

Rowery trekkingowe – zalety

Pionowa pozycja siedząca sprawia, że jest wygodny nawet podczas długich tras. Cechuje je także duża funkcjonalność. Powstały z założenia jako rowery przeznaczone na długie wyprawy po zróżnicowanym terenie. Często wyposażony jest w bagażnik, błotniki i oświetlenie, co sprawia, że jest idealny do podróżowania. Stabilność na różnych nawierzchniach to kolejna zaleta rowerów trekkingowych – możesz nimi jeździć m.in. po lesie czy po asfalcie.

Podsumowanie

Jeśli interesują cię krótsze trasy rekreacyjne, dojazd do pracy i codzienna jazda po mieście, a także chcesz mieć opcję jazdy na nieutwardzonych drogach, to rower trekkingowy może być doskonałym wyborem. Jeśli jednak szukasz większej wszechstronności, umiejętności radzenia sobie z różnym terenem i chcesz mieć możliwość organizowania przygód poza asfaltem, rower crossowy może okazać się dla Ciebie lepszym wyborem.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy warto mieć nóż Santoku ?

Karcher k5 vs Karcher K7 – Porównanie modeli

Karcher k5 vs Karcher K7 – Porównanie modeli