in

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego, konglomeratu, a może ze spieku?

Kamień to klasyczny, trwały i estetyczny materiał wykończeniowy, którego jednym z zastosowań są blaty kuchenne na wymiar. Możemy je wykonać zarówno z kamienia naturalnego, jak i zdecydować się na bardziej nowoczesne rozwiązania, jakimi są blaty z konglomeratu i spieku. Aby podjąć właściwą decyzję i zamówić blaty z materiału, który będzie idealnie odpowiadał naszym potrzebom, należy poznać bliżej właściwości ich wszystkich – prezentujemy je poniżej!

Blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego

Kamień naturalny to surowiec, który kojarzy się z trwałością, wytrzymałością i solidnością. Nic więc dziwnego, że wykonane na jego bazie blaty zdobią wiele domowych kuchni. To, jak będzie się nam korzystało z blatów i jak będziemy je pielęgnowali, zależy jednak od właściwości użytkowych poszczególnych kamieni naturalnych. Blaty kuchenne kamienne mogą zostać bowiem wykonane z granitu, kwarcytu naturalnego, a także z marmuru.

Najlepszym wyborem na blaty kuchenne kamienne będą dwa spośród nich – granit i kwarcyt naturalny, który z powodzeniem może imitować marmur. Są to bowiem kamienie o właściwościach idealnie dopasowanych do warunków panujących w kuchni – są odporne na działanie wysokich temperatur, trudno je zarysować, zaplamić czy uszkodzić, a także posiadają cenne właściwości antybakteryjne. Blaty granitowe i z kwarcytu są przy tym łatwe i mało wymagające w pielęgnacji, a granit wymaga najrzadszej impregnacji spośród wszystkich kamieni naturalnych.

Blaty kuchenne kamienne z konglomeratu i spieku kwarcowego

W ostatnich latach rośnie popularność konglomeratu kwarcowego. Jest to materiał stanowiący swoiste połączenie technologii z siłami natury – powstaje z żywicy wymieszanej z naturalnym piaskiem kwarcowym. Jest to kamień lżejszy od granitu i kwarcytu naturalnego, przez co można z niego wykonać grubsze, wyglądające na bardziej solidne blaty, bez potrzeby wzmacniania konstrukcji mebli. Konglomerat kwarcowy występuje ponadto w bardzo szerokiej i zróżnicowanej palecie kolorystycznej, co pozwala na jego idealne dopasowanie do stylistyki i wystroju każdej domowej kuchni.

Blaty na wymiar z konglomeratu mają jednak poważną konkurencję. Są nią spieki kwarcowe. Powstają z naturalnych materiałów, które są ze sobą prasowane, a następnie wypadalne w wysokiej temperaturze, w piecach hybrydowych. Znakiem rozpoznawczym spieków jest ich cienka konstrukcja, która świetnie wpisuje się w estetykę kuchni urządzonych w nowoczesnym stylu. Spieki kwarcowe są przy tym trwałe, wytrzymałe, odporne na zabrudzenia i promieniowanie UV. Mają różnorodne wzory, kolory i faktury, które często nawiązują do wyglądu naturalnego kamienia.

Warto jednak mieć świadomość, że ani konglomerat kwarcowy, ani spiek nie są w 100% odporne na działanie wysokich temperatur. Takie właściwości posiada natomiast granit i kwarcyt naturalny, na których powierzchni możemy bezpośrednio ustawiać gorące naczynia i garnki, bez potrzeby stosowania dodatkowych podkładek. Dodatkowo, kwarcyt naturalny może do złudzenia przypominać marmur, który ze względu na swoje właściwości nie jest kamieniem polecanym na blaty kuchenne.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Co zrobić z gruzem po remoncie mieszkania?

W jakie podstawowe kosmetyki samochodowe warto się zaopatrzyć

W jakie podstawowe kosmetyki samochodowe warto się zaopatrzyć?