in

Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego? Praktyczny poradnik

oświetlenie

Pokój dziecka to dość wymagające pomieszczenie pod względem organizacji oświetlenia. Wybierając odpowiednie, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów, by stworzyć sprzyjającą maluchowi atmosferę. Jak wybierać lampy do pokoju dziecka? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

 

Wybór oświetlenia do pokoju dziecka – niemałe wyzwanie

Podczas aranżacji pokoju swoich pociech, często koncentrujemy się na tym, by stworzyć dziecięcą atmosferę. Niestety często zapominamy o praktycznych funkcjach takiego pomieszczenia i fakcie, że dzieci przecież szybko rosną. To, co sprawdzi się u dziecka 4 letniego, okaże się nietrafione u 7 latka. Dlatego, gdy planujemy zakup oświetlenia do pokoju dziecięcego, warto wziąć pod lupę kilka czynników. Pierwszym z nich jest wiek dziecka.

Przede wszystkim weźmy pod uwagę fakt, że z roku na rok postępuje nieustannie zmiana percepcji naszej pociechy. Z tego powodu największym wyzwaniem jest dobranie lamp dla domowników poniżej 13 roku życia. Oświetlenie przede wszystkim nie może być zbyt ostre, zwłaszcza u niemowląt. Najmłodsi większość czasu spędzają, leżąc, a więc patrząc w górną lampę, która może ich razić.  Najlepiej więc nie umieszczać źródła światła tuż nad głową dziecka. Dobrą praktyką jest też zainstalowanie alternatywnych źródeł światła – lamp stojących, kinkietów i nocnych lampek. Pomocne są też przysłony rozpraszające światło – sprawiają bowiem, że oświetlenie będzie mniej męczące dla kilkumiesięcznego malucha.

A co ze starszymi dziećmi? One z pewnością zwrócą uwagę na walory estetyczne oświetlenia w swoim pokoju. Warto więc wybrać lampy dla dzieci, które wyglądają interesująco i przykuwają spojrzenie wszystkich gości. Warto wybierać motywy dziecięce – zwierzęta lub postacie z kreskówek. Tego rodzaju oświetlenie znajdziesz w sklepie https://www.perfektmarket.com.pl/, gdzie nie brakuje fantazyjnych, designerskich lamp dedykowanych dla dzieci.

 

Oświetlenie do pokoju dziecięcego, a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to bardzo istotny, o ile nie najistotniejszy aspekt podczas aranżacji wnętrz dla najmłodszych. Pamiętajmy, że lampa, która jest włączona przez dłuższy czas może osiągnąć bardzo wysoką temperaturę – warto więc instalować takie oświetlenie, które będzie poza zasięgiem dziecięcych rąk, szczególnie tych najmłodszych. Pamiętajmy, aby stojąca lampa dziecięca miała schowane przewody, aby dziecko się o nie nie potknęły i nie zrobiły sobie krzywdy. Warto też na bieżąco kontrolować oświetlenie pod względem ewentualnych uszkodzeń lamp, by mieć pewność co do bezpieczeństwa.

Lampa dopasowana do osobowości i zainteresowań dziecka? Jak najbardziej!

Podczas wyboru oświetlenia dziecięcego sugerujmy się też walorami estetycznymi, aby wygląd kojarzył się naszym pociechom dobrze i po prostu im się podobał. Lampy i żyrandole powinny być dopasowane do charakteru malucha i jego preferencji. Stąd też zwróćmy uwagę na modele z bohaterami kreskówek, ulubionymi zwierzątkami, czy też takie w jego ulubionych barwach.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy drzwiczki do kominka otwartego to jedyne wyjście?

Jakie korzyści może przynieść Ci inteligentny dom? Sprawdź!