in

Jak segregować śmieci? Poradnik

wiata smietnikowa

Każde domostwo codziennie generuje naprawdę spore ilości odpadów. Dlatego tak ważne, aby segregować śmieci. Dzięki temu przynajmniej częściowo redukuje się ich nadmiar i zarazem minimalizuje niekorzystny ich wpływ na środowisko. Wiele resztek nadaje się przecież do ponownego wykorzystania, oczywiście po recyklingu. Warto zatem wiedzieć, jak segregować śmieci skutecznie i nie popełniać przy tym błędów.

Odpowiednia selekcja odpadów to konieczność

Obowiązek ten powinien wynikać nie tylko ze stosownej ustawy, ale przede wszystkim z troski o los planety. W ten sposób ogranicza się przecież ilość śmieci, które zanieczyszczają środowisko, więc stanowią też zagrożenie dla zdrowia ludzi. Lepiej zatem dać drugie życie odpadom, a jest to możliwe właśnie poprzez dokładną segregację. Z przetworzonego papieru powstaje nie tylko papier toaletowy, ale i zeszyty lub serwetki. Coraz częściej dostępne są też w sprzedaży produkty wykonanego z tworzyw sztucznych poddanych recyklingowi – od worków na śmieci, poprzez doniczki, elementy małej architektury ogrodowej, aż do ubrań. Oczywiście nie wszystkie odpady nadają się do dalszego przetwarzania i dlatego tak ważne, aby wiedzieć, jak segregować śmieci.

Sortowanie odpadów to odpowiedzialna postawa wobec środowiska

Wbrew pozorom zasady nie są trudne do opanowania, a lista korzyści naprawdę długa. Dzięki segregacji każdy uczy się gospodarności i porządku, a jednocześnie wzrasta odpowiedzialność za los planety. Warto już w dzieciach wyrabiać nawyk wyrzucania odpadów do odpowiedniego pojemnika. To wyraz troski o środowisko, ale przede wszystkim przyczynianie się do spowolnienia ciągle postępującego procesu jego degradacji. Widok wód zanieczyszczonych np. plastikiem jest naprawdę przykry, ale poprzez sortowanie odpadów ilość produkowanych toksyn się zmniejsza, podobnie jak mniejsze jest zapotrzebowanie na nowe surowce.

Wiaty śmietnikowe przy domu lub bloku zawierają rozmaite pojemniki na odpady – kilka słów o kolorach.

5 kolorów pojemników

W najlepszej sytuacji są bez wątpienia mieszkańcy budynków wielorodzinnych, ponieważ z reguły pojemniki na odpady mają kolor odpowiedni dla danej frakcji odpadów. Co więcej, często kontenery ochrania wiata śmietnikowa, na której znajdują się instrukcje, do jakiego kosza wrzucać określony typ śmieci. Jednak nawet w domach jednorodzinnych, biurach czy galeriach handlowych nie powinno być żadnych problemów z prawidłowym sortowaniem. Wystarczy tylko chęć jego przeprowadzania.

Jak segregować śmieci zgodnie z podziałem na pięć frakcji? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznakowanie kolorami pojemników, worków lub kontenerów.

Frakcja 1 bioodpady – kolor brązowy

W tym przypadku wrzuca się wszelkiego typu odpady jedzeniowe, ale z pewnym ograniczeniem. Nie wolno do frakcji bio dodawać mięsa, ryb, tłuszczu i kości. Dlatego to przede wszystkim resztki roślinne – odpady kuchenne z warzyw i owoców, a także zboża, orzechy, skoszona trawa, liście, kora drzew, kwiaty, trociny i drobne gałęzie. To również miejsce na fusy po kawie i herbacie.

Bardzo ważne, aby do pojemników brązowych nie wrzucać też popiołu, kamieni, ziemi, płyt wiórowych, sklejek i drewna lakierowanego.

Frakcja 2 na papier – kolor niebieski

W pojemniku niebieskim może się znaleźć wyłącznie czysty papier równego rodzaju – papier biurowy, zeszyty, książki, opakowania i torby z papieru, kartonu lub tektury, gazety, broszury, ulotki czy katalogi.

Natomiast niedozwolone okazuje się wrzucanie kartonów po napojach i mleku, ponieważ takie opakowanie ma warstwę foli, której nie da się oddzielić od papieru. To również nie jest miejsce na ręczniki papierowe, chusteczki oraz zanieczyszczone i zatłuszczone papiery.

Frakcja 3 na tworzywa sztuczne i metale – kolor żółty

Do żółtego pojemnika lub worka powinny trafić wszystkie opakowania, torby i butelki plastikowe, a także aluminiowe puszki. Dotyczy to również opakowań wielomateriałowych, czyli wspomnianych wcześniej kartonów po mleku i sokach. Bardzo ważne tylko, aby wyrzucić z nich zawartość i najlepiej dobrze zgnieść. Nie trzeba ich myć przed wyrzuceniem. To również miejsce na drobny złom.

Nie wolno natomiast wrzucać puszek po lakierach, farbach, rozpuszczalnikach i smarach, zużytych baterii, a także opakowań po aerozolach oraz sprzętu elektronicznego i AGD.

Frakcja 4 na szkło – kolor zielony

Wbrew pozorom nie każdy rodzaj szkła może się znaleźć w pojemniku zielonym. Dotyczy to wyłącznie słoików i butelek po napojach (ale wcześniej należy usunąć nakrętki). Można też umieścić w nim szklane pojemniki po kosmetykach, o ile tylko nie mają żadnych elementów aluminiowych lub plastikowych.

A czego nie należy wrzucać? Butelek po rozpuszczalnikach i lekach, a także szkła okiennego, kryształów, luster, zniczy, porcelany, ceramiki, świetlówek i żarówek.

Frakcja 5 na odpady zmieszane – kolor czarny

Teoretycznie do takiego pojemnika możną wrzucić wszystko, co nie jest odpadem niebezpiecznym, a nie powinno się znaleźć w innych pojemnikach. Jednak należy pamiętać, że także to nie jest miejsce na odpady budowlane i wielkogabarytowe, sprzęt RTV i AGD, akumulatory, baterie czy przeterminowane leki.

Jak segregować śmieci, które nie nadają się do żadnego pojemnika?

Przeterminowane leki najlepiej zanieść do wybranych punktów aptecznych. Zużyte baterie można odnieść do pojemników w sklepach. Natomiast odpady budowlane, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny albo opony trzeba dostarczyć do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
modne lampy

Modne lampy z abażurem do salonu – co wybrać?

Tester farb – wszystko, co musisz wiedzieć