in

Jaki rozmiar i rodzaj pędzla wybrać do malowania ścian w mieszkaniu?

Pędzel malarski, którego użyjesz do odświeżenia ścian i innych przestrzeni w Twoim mieszkaniu ma naprawdę spore znaczenie. Jego niewłaściwy rozmiar lub rodzaj sprawi, że praca stanie się o wiele trudniejsza i bardziej czasochłonna, a jej efekty mogą być dla Ciebie niezadowalające. Jeśli pędzel będzie zbyt duży, możesz niechcący zamalować obszar, który miał pozostać czysty, natomiast w przypadku zbyt małego modelu pokrycie farbą ścian zajmie Ci wiele godzin. Podpowiadamy czym powinien charakteryzować się pędzel do malowania ścian mieszkania.

Jakie rozmiary powinien mieć pędzel do malowania ścian?

Jeśli chodzi o rozmiar pędzla, nie masz zbyt wielu opcji do wyboru. Mniejsze pędzle, np. o szerokości włosia 5-6 mm nadają się praktycznie wyłącznie do ram okiennych, małych detali w wykończeniu i trudno dostępnych miejsc. Próba użycia tych pędzli gdziekolwiek indziej skończy się zmarnowaniem sporej ilości czasu.

Nieco większe modele, np. o szerokości włosia 2-4 cm sprawdzają się w przypadku malowania mebli i większych elementów wyposażenia. Mają wystarczającą szerokość, aby pokryć średniej wielkości obszar, a jednocześnie nie są tak duże, by być nieporęcznymi. Najlepszym wyborem w przypadku malowania ścian będą pędzle o szerokości włosia 8-12 cm. Pozwalają wygodnie nakładać odpowiednią ilość farby na duże powierzchnie.

Jaki rodzaj pędzla malarskiego będzie najlepszym wyborem w przypadku ścian?

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów pędzli malarskich do ogólnych zastosowań. Noszą one różne nazwy, często wskazujące ich najlepszy sposób wykorzystania. Dostępny jest np. ławkowiec, tapeciak, krzywak, pędzel angielski czy akrylowy. Najlepszym wyborem w przypadku malowania ścian będzie pędzel angielski o odpowiedniej szerokości włosia. W przypadku gruntowania nierównej powierzchni możesz również wykorzystać pędzle malarskie tapetowe.

Ważne jednak, by podczas poszukiwań odpowiedniego narzędzia nie kierować się wyłącznie ceną. Dobrej jakości produkt będzie wygodniejszy w użyciu, zapewni lepsze krycie powierzchni i posłuży dłużej. Profesjonalne pędzle malarskie to najczęściej satysfakcjonująca inwestycja na kilka lat.

Dlaczego warto wybrać pędzel zamiast wałka?

Wiele osób woli używać wałków do malowania ścian, ponieważ mają one znacznie szerszy zakres niż kilkucentymetrowy pędzel, przez co przyspieszają pracę. Zwykle jednak sprawdzają się one tylko w określonych sytuacjach – ściana musi być równa i pozbawiona elementów ozdobnych. Nawet gdy spełni te warunki, po zbliżeniu się do kątów pomieszczenia pewnie i tak sięgniesz po pędzel. Ogólnie rzecz biorąc, pędzle malarskie są lepsze, gdy chcesz mieć większą kontrolę nad malowanym obszarem. Są również bardziej uniwersalne – z nimi łatwiej wykonać pracę np. w remontowanych, często nierównych pomieszczeniach.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
posciel

Pościel doskonała, czyli pościel z satyny bawełnianej

Regały paletowe – dlaczego to najlepszy wybór do magazynu o uniwersalnym charakterze?