in

Lichtarze ołtarzowe – zobacz, co warto o nich wiedzieć

Lichtarze ołtarzowe – zobacz, co warto o nich wiedzieć

W kościele katolickim wyróżnić można wiele obowiązkowych elementów wyposażenia ołtarza. Bardzo ważną rolę odgrywają m.in. lichtarze. Jaką pełnią funkcję i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy!

Czym są i do czego służą lichtarze ołtarzowe?

Zastanawiasz się, do czego służą lichtarze ołtarzowe? Otóż ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie zapalonej świecy będącej mistycznym symbolem kontaktu oraz jedności człowieka i Boga. Lichtarze mają także podkreślać uroczysty charakter odprawianych mszy i nabożeństw. Lichtarz z zapaloną świecą sprzyja również skupieniu się na modlitwie. Poza tym stanowi on wspaniałą ozdobę ołtarza i podkreśla jego ważność jako centrum liturgii.

Warto wiedzieć, że lichtarze ołtarzowe mają bardzo długą historię. Korzystano z nich jeszcze przed wynalezieniem lamp naftowych. Co ciekawe, podobne świeczniki zdobiły także zamki i domy. Oprócz bogatej symboliki lichtarz pełni także niezwykle praktyczną funkcję. Chroni przed przewróceniem się świecy i zachlapaniem woskiem.

Jakie wyróżniamy rodzaje lichtarzy?

Każdy lichtarz składa się z podstawy, czyli stopy, trzonu oraz górnej miseczki z kolcem, zwanej profitką.  Bardzo ważne jest to, aby był wykonany z niepalnego materiału np. stali, mosiądzu, miedzi czy brązu. Na ołtarzach najczęściej spotykane są lichtarze na jedną świecę. Wyróżnić można jednak także lichtarze dwu-, trzy- lub czteroramienne. Z kolei w religiach judaistycznych powszechne są siedmioramienne lichtarze, tzw. menory. Warto wiedzieć, że piękne i wytrzymałe lichtarze ołtarzowe znajdziesz w ofercie internetowej hurtowni https://jakobczak.pl/lichtarze.

Lichtarze ołtarzowe kiedyś i obecnie

Warto wiedzieć, że pierwsze lichtarze ołtarzowe odlewano z mosiądzu albo brązu i charakteryzowały się one surową, a zarazem monumentalną formą. Powszechne były m.in. świeczniki wsparte na lwich łapach. W baroku dużą popularnością cieszyły się bogato zdobione lichtarze, pokryte dodatkowo złotem. Podczas klasycyzmu lichtarze nabrały lekkości. Współcześnie najczęściej spotykane są świeczniki z subtelnymi zdobieniami, miedziane lub niklowane. Oczywiście spotkać można także lichtarze pokryte złotem albo srebrem. Nie brakuje również modeli nawiązujących do trendów minionych epok.

Jak widać, lichtarze ołtarzowe pełnią bardzo ważną funkcję w kościele katolickim. Mogą one także pochwalić się długą historią i różnorodnością form. Współcześnie dominują lichtarze minimalistyczne, ale dostępne są również te bogato zdobione.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jak wybrać sztuczne rzęsy Podpowiadamy, jakie są najlepsze!

Jak wybrać sztuczne rzęsy? Podpowiadamy, jakie są najlepsze!

Zastanawiasz się, jak zrobić napisy na tort Przekonaj się, że to naprawdę proste!

Zastanawiasz się, jak zrobić napisy na tort? Przekonaj się, że to naprawdę proste!