in

Listwy przysufitowe – czy warto je montować i jak to najlepiej zrobić?

listwy przysufitowe

Szukasz sposobu na nadanie pomieszczeniom w domu nowego charakteru? Idealnie w tym celu sprawdzą się listwy przysufitowe. Podpowiadamy jak prawidłowo je zainstalować.

Listwy przysufitowe to jeden z elementów sztukaterii, który może odmienić wnętrze. Kiedyś kojarzyło się to z życiem na wysokim poziomie, ponieważ na wykończenie przestrzeni z zastosowaniem zdobień takich jak np. dekoracyjne listwy – na ogół ręcznie robione – nie każdy mógł sobie pozwolić. Obecnie, dzięki niedrogim produktom, w każdym domu można zamocować listwy przysufitowe. Czy warto? Jak zrobić to najlepiej? Oto wskazówki.

 

Listwy przysufitowe – klasyka we wnętrzu

Sztukateria pozwala dodać wnętrzu klasycznej powagi i nieco przepychu. To propozycja w sam raz dla osób, które cenią sobie nieszablonowe wnętrza z mocnym akcentem z minionych wieków, kiedy to ręcznie wykonywane i bogato zdobione dekoracje ścienne świadczyły o zamożności gospodarzy. Obecnie gzymsowe listwy stosuje się często również po to by podkreślić styl glamour w klasycznych wnętrzach. A jak mają się listwy przysufitowe w nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń?

 

Listwy przysufitowe w nowoczesnych aranżacjach wnętrz

Listwy mocowane obok sufitu sprawdzają się również w nowoczesnych przestrzeniach, gdzie są elementem nieco odważnym, niebanalnym, a czasami dobrze komponującym się np. z oświetleniem LED, które umieszcza się pod sufitem. Ich zaletą jest optyczne powiększanie przestrzeni, dlatego są praktyczne np. w małych mieszkaniach w bloku.

 

Jak prawidłowo zamontować listwy przysufitowe?

Zanim zaczniemy montaż listew, niezbędne jest obliczenie, ile będzie ich potrzeba do danego pomieszczenia. Nie powinno się zapominać również o narożnikach. Konieczny jest ponadto dobry klej do mocowania.

Montaż listew przysufitowych nie wydaje się trudny, ale wymaga dokładności. Dotyczy to zwłaszcza precyzyjnego docinania narożników, by ostatecznie wyglądało to estetycznie. Dlatego zawsze powinno się układać listwę do przycięcia wzorem do góry. Nie mniej ważne jest samo przycinanie, do którego powinno się używać wyłącznie piłki o drobnych ząbkach.

Mocowanie listew zaczyna się od mocowania naroży, a następnie należy obliczyć długość listew na każdą ze ścian i przyciąć je. Praktyczną wskazówką jest docinanie listew, które mają znajdować się w rogach ścian na zasadzie: lewę ramię docinamy w prawym wyciągu, natomiast prawe ramię w lewym.

Listwy przysufitowe mogą ozdobić wnętrze i podkreślić styl, jaki mu nadajemy. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo je mocować, by wyglądały estetycznie.

0 0 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zasłony do salonu

Jakie zasłony do sypialni wybrać, aby się wyspać?

fabry

Jak dobierać paletę kolorów farb do wnętrz?