in

Jak dobierać paletę kolorów farb do wnętrz?

fabry

Czy wiesz, że odpowiednie zastosowanie kolorystycznych kontrastów może optycznie podnieść lub obniżyć sufit? Nic nie stoi również na przeszkodzie, by pomysłowe wykorzystanie koloru zmieniło jeden pokój w tętniące życiem miejsce spotkań, a inny w relaksującą przestrzeń do odpoczynku z ulubioną książką. Barwy to potężne narzędzia. Często są używane do definiowania wnętrz i budowania atmosfery w pomieszczeniach. Które odcienie może obejmować paleta kolorów farb, z którą stworzysz wymarzoną aranżację?

 

Z wykorzystaniem neutralności

To, że planujesz wystrój wnętrza w neutralnych odcieniach nie oznacza, że całość będzie nudna i bez wyrazu. Z tymi barwami również łatwo stworzyć kilka bardzo oryginalnych, ciekawych kompozycji. Możesz ożywić neutralną paletę kolorów farb, wykazując się kreatywnością w ich używaniu. Ściana w paski w neutralnych kolorach nie przytłacza, ale w dyskretny sposób ożywia atmosferę w pomieszczeniu. Znakomity efekt możesz osiągnąć również łącząc neutralny kolor ścian np. z pastelowym sufitem – dodasz do wnętrza nieco odważniejszą barwę bez utraty kojącego klimatu przestrzeni.

 

Paleta kolorów farb inspirowana otoczeniem

Czy wiesz, że sekretem wielu projektantów wnętrz jest fakt, że poszukując idealnych kolorów do wnętrz swoich klientów, często zwracają oni uwagę na dzieła sztuki, które dana osoba ma w swoim domu? Większość artystów malarzy w mistrzowski sposób posługuje się barwą i światłem, tworząc doskonałe schematy kolorystyczne. Możesz skorzystać z praktycznej sztuczki, wybierając do malowania wnętrz dominujące lub drugoplanowe kolory z ulubionego dzieła sztuki. Świetną inspirację będzie stanowić również Twoja codzienna garderoba – sprawdź, w jakich odcieniach ubierasz się najczęściej. W pokojach utrzymanych w podobnych tonacjach lub z akcentami w danej kolorystyce (jeśli w Twojej garderobie przeważa czerń) będziesz czuć się wyśmienicie.

Atmosfera w palecie ulubionych kolorów

Barwy mogą wpływać na samopoczucie. Ogólnie rzecz biorąc, chłodne odcienie (błękit, zieleń i czysta biel) są postrzegane jako uspokajające i kojące, podczas gdy kolory ciepłe (takie jak czerwony, pomarańczowy i żółty) dodają energii. Psychologia barw to coraz popularniejszy trend wśród profesjonalistów, zajmujących się farbami. Wielu twierdzi, że powinieneś wybrać kolor przynajmniej częściowo w oparciu o sposób użytkowania pomieszczenia i nastrój, który chcesz w nim stworzyć. Projektanci często uważają, że takie pokoje jak: jadalnia, kuchnia czy salon powinno się malować w ciepłych kolorach, (żółty, koralowy lub jasnobrązowy), natomiast przestrzenie biurowe, toalety, sypialnie lepiej utrzymywać w chłodniejszych tonacjach, np. fioletach lub błękitach.

0 0 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
listwy przysufitowe

Listwy przysufitowe – czy warto je montować i jak to najlepiej zrobić?

części do pilarki

Wiosenne porządki w ogrodzie – sprawdź stan swojej pilarki