in

Wiosenne porządki w ogrodzie – sprawdź stan swojej pilarki

części do pilarki

Zanim przystąpisz do intensywnych prac ogrodowych, warto sprawdzić, czy z twoim sprzętem wszystko w porządku. Piła łańcuchowa jest sprzętem, który dość szybko się eksploatuje i łatwo ulega uszkodzeniu. Na jakie części do pilarki warto zwrócić szczególną uwagę po zimie w garażu?

Czyszczenie sprzętu

Pierwsze, co powinieneś sprawdzić podczas przegląd po zimie to stan czystości wszystkich podstawowych części do pilarki. To bardzo ważne, by utrzymać sprzęt w dobrej kondycji – dostanie się trocin do zbiornika oleju lub benzyny może powodować niedrożność przewodów, co z kolei może skutkować poważną awarią pilarki. Jeśli więc nie oczyściłeś sprzętu przed schowaniem go do garażu, należy porządnie przedmuchać z użyciem sprężonego powietrza okolice sprzęgła, obudowę silnika i inne newralgiczne elementy.

Kontrola filtrów oraz płynów w pilarce

Na tym etapie należy również skontrolować stan filtrów powietrza i paliwa. Czasem wystarczy je porządnie oczyścić, jednak raz na jakiś czas należy zakupić odpowiedni filtr i wymienić go na nowy, jeśli stan starego wskazuje na zużycie. Zapchane filtry powietrza lub paliwa będą prowadziły do przegrzewania się urządzenia i mogą skutkować uszkodzeniem silnika.

Przed rozpoczęciem sezonu warto również wymienić płyny na nowe. Stosowanie mieszanek paliwowych starszych niż dwa miesiące sprawia, że tracą one swoje właściwości i mogą prowadzić do zapychania filtru. Podobnie jest w przypadku oleju – jego brak lub niska jakość mogą skutkować przyspieszonym zużyciem łańcucha i prowadnicy.

Sprawdzenie stanu elementów tnących pilarki

Elementy tnące w pilarce to części, które najczęściej ulegają uszkodzeniom. Łańcuch podlega naturalnemu zużyciu, a nieprawidłowe napięcie, błędne ostrzenie, brak smarowania czy nieodpowiednie użytkowanie sprzętu mogą znacznie wpłynąć na nadmierną eksploatację elementów tnących. Z tego powodu należy kontrolować ich stan po każdym sezonie.

Podczas przeglądu należy zwrócić uwagę nie tylko na stan i poziom zużycia łańcucha, ale również między innymi na stopień zużycia osłon bocznych. Warto również zadbać o posmarowanie łożyska prowadnic towotem, co zwiększy jej żywotność.

Kontrola elementów bezpieczeństwa

Zanim zaczniesz pracę ze sprzętem w nowym sezonie powinieneś upewnić się, czy działają podstawowe elementy zapewniające bezpieczeństwo pracy. Sprawdź na sucho, czy wyłącznik działa jak należy, czy hamulec awaryjny spełnia swoje zadanie, a także czy wszystkie śruby i nakrętki są prawidłowo dokręcone.

0 0 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
fabry

Jak dobierać paletę kolorów farb do wnętrz?

okna energooszczędne

Urządzam dom. Które okna wybrać?