in

Urządzam dom. Które okna wybrać?

okna energooszczędne

Remont domu to poważne przedsięwzięcie. Niektóre decyzje podjęte na tym etapie mogą rzutować na komfort mieszkania przez wiele lat. Często rodzą się dylematy, między innymi kiedy mamy do wyboru okna klasyczne i energooszczędne. Które z nich lepiej wybrać?

Czym charakteryzują się okna energooszczędne?

Okna energooszczędne oferują prawdziwy luksus wszystkim mieszkańcom. Mogą one ograniczyć straty ciepła o niemal połowę, w porównaniu do okien klasycznych. Pozwala to na obniżenie kosztów ogrzewania, dzięki czemu ich zakup zwraca się po kilku latach, nawet jeśli początkowo cena zdaje się być wysoka.

Ten typ okien charakteryzuje się wielokomorowym, rozbudowanym profilem – optymalna liczba komór to osiem. Oprócz tego okna energooszczędne posiadają zwykle system trzech uszczelek i potrójne pakiety szybowe, a także ciepłą ramkę międzyszybową oraz wzmocnienia wykonane z wysokojakościowego tworzywa sztucznego. Cechują się również bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła (U zbliżone do 0,5W/m2K).

Taka konstrukcja wraz z prawidłowo przeprowadzonym montażem pozwala całkowicie zlikwidować mostki termiczne, dzięki czemu nie dochodzi do osadzania się wilgoci na powierzchni szyby. To sprzyja utrzymaniu odpowiedniego mikroklimatu oraz zapobiega tworzeniu się grzybów i pleśni wewnątrz domu. To bardzo ważne zwłaszcza jeśli w domu mieszkają alergicy, osoby starsze lub małe dzieci.

Co więcej, dzięki swojej wysokiej szczelności, okna energooszczędne charakteryzują się również świetną izolacyjnością akustyczną, znacznie lepszą niż okna klasyczne, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w domach położonych w pobliżu drogi lub w innych lokalizacjach narażonych na hałas.

 

Okna klasyczne – gorszy wybór? Niekoniecznie!

Niestety, wybór okien energooszczędnych wiąże się z dość dużym wydatkiem. Nie zawsze jest możliwość uwzględnienia takich kosztów w budżecie remontowym. Wówczas większość osób sięga po dobrej jakości okna klasyczne. Nie oznacza to jednak, że wybór tego typu okien jest dużo gorszy.

Dobrej jakości okna klasyczne posiadają od 3 do 5 komór, podwójny system szyb i uszczelek i odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Choć nie zapewniają tak satysfakcjonujących osiągów, jak okna energooszczędne, wciąż są bardzo dobrym wyborem. Wiele zależy od posiadanych środków finansowych, które można przeznaczyć na zakup okien. Warto skonsultować swój wybór ze specjalistą, który doradzi i pomoże wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, dostosowane do naszych potrzeb.

0 0 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
części do pilarki

Wiosenne porządki w ogrodzie – sprawdź stan swojej pilarki

plafon do salonu

Plafony do salonu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?