in

Najpopularniejsze źródła ogrzewania – porównanie kosztów i komfortu użytkowania

Heating and money cost saving. Radiator thermostat, temperature adjustment and piggy bank on euro banknotes. 3d illustration

Kotły c.o. takie jak np. kocioł na pellet, kocioł na ekogroszek czy kondensacyjny kocioł gazowy, to jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych w naszym kraju. Który z nich sprawdzi się szczególnie dobrze, gdy zależy nam na wygodzie użytkowania, a który w sytuacji, gdy priorytetem są jak najniższe koszty ogrzewania? Podpowiadamy!

Kocioł pelletowy, kocioł na ekogroszek i kocioł gazowy różnią się nie tylko paliwem, które zużywają do ogrzewania domu czy ciepłej wody użytkowej, ale także sposobem obsługi. Jakie są najważniejsze różnice?

Kocioł na pellet

Kotły pelletowe świetnie zastępują tradycyjne węglowe kotły zasypowe m.in. dlatego, że są dużo wygodniejsze w użytkowaniu i przyjazne środowisku. Pellet to sprasowane odpady drzewne, które mają postać wygodnego w użyciu, niebrudzącego granulatu. Na dodatek z paliwa powstaje niewielka ilość popiołu, który można użyć jako nawóz. Użytkowanie kotła na pellet jest dużo wygodniejsze niż pieca węglowego jeszcze z innego powodu – nie jest konieczny stały nadzór, a paliwo w zasobniku wystarczy uzupełnić raz na kilka dni. Ogrzewanie pelletem domu o powierzchni 150 m2, nowego, dobrze ocieplonego, z zapotrzebowaniem na ciepło 100 kWh/m2/rok wynosi rocznie 5 475 zł.

Kocioł na ekogroszek

Kotły na ekogroszek to dość tania alternatywa dla pieca węglowego. Urządzenie to również jest w dużej mierze zautomatyzowane i dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Nowoczesne kotły na ekogroszek emitują dużo mniej spalin niż urządzenia sprzed kilkunastu lat. Ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem? Analogicznie, roczny koszt przy dobrze ocieplonym domu o powierzchni 150 m2 z zapotrzebowaniem na ciepło 100 kWh/m2/rok to 4 714 zł. Niestety, o ile w przypadku kotła pelletowego możemy uzyskać dotację na zakup i montaż w programie Czyste Powietrze, od 2022 roku kotły na ekogroszek nie są dofinansowywane.

Kondensacyjny kocioł gazowy

Kocioł gazowy jest z pewnością najwygodniejszy w użytkowaniu spośród pozostałych, ponieważ jest całkowicie bezobsługowy. Jego “obsługa” sprowadza się do corocznych przeglądów serwisowych. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich nie trzeba też składować paliwa, a nawet – przeznaczać specjalnego pomieszczenia na kotłownię. Kocioł gazowy bez problemu zmieści się w łazience czy przedpokoju. Analogicznie, roczny koszt ogrzewania kotłem gazowym wynosi 4 378 zł. Także w przypadku kotłów gazowych możliwe jest uzyskanie dotacji.

Który kocioł c.o. wybrać?

Nowoczesne kotły na paliwa stałe spełniają rygorystyczne normy europejskie i są bezpieczne dla środowiska. Kotły na ekogroszek i pellet to doskonała alternatywa dla kotłów węglowych w miejscach, w których nie ma dostępu do gazu. Choć nie są zupełnie bezobsługowe tak jak kocioł gazowy, ich obsługa nie wymaga dużych nakładów pracy.

Przy zakupie kotła od sprawdzonego producenta mamy gwarancję nie tylko wysokiej jakości wykonania, ale także spełniania najwyższych norm emisyjnych, bezpieczeństwa, łatwego dostępu do serwisu i komfortu użytkowania. Kotły c.o., a także profesjonalne doradztwo znajdziesz tutaj: https://www.defro.pl/.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Projektowanie domów jednorodzinnych – estetyka połączona z funkcjonalnością

EKO OKNA S.A. CZOŁOWY DYSTRYBUTOR STOLARKI OKIENNEJ