in

Wszystko co warto wiedzieć o kształtkach z mosiądzu?

kształtki mosiężne

W całej grupie asortymentowej systemów instalacyjnych stosowanych do centralnego ogrzewania, ogrzewania płaszczyznowego, wody użytkowej, wody lodowej, itp. instalacji sanitarno-grzewczych kształtki mosiężne na równi z kształtkami miedzianymi oraz z brązu, plasują się na szczycie pod względem właściwości i wszechstronności wykorzystania. Ten można by rzec szlachetny materiał posiada nieocenione właściwości bakteriobójcze w zwalczaniu tak groźnych bakterii jak gronkowiec złocisty czy legionella. Bakterie znajdujące się na czystej powierzchni miedzi ulegają zniszczeniu w czasie krótszym niż 2 godziny, podczas gdy na powierzchni ze stali nierdzewnej bakterie utrzymują się ponad 30 dni.

kształtki i łączniki mosiężne

Kształtki mosiężne a rygor sanitarny

Walory sanitarne umożliwiają zastosowanie kształtek mosiężnych w każdej instalacji sanitarnej, grzewczej, a w szczególności w instalacjach o podwyższonym rygorze higienicznym. Miejsca zaciemnione o dużej wilgotności i korzystnym dla rozwoju bakterii środowisku, wymagają stosowania instalacji o wyjątkowych parametrach pracy i budowie wewnętrznej. Takie parametry zapewnia miedź i jego stopy w tym mosiądz.

Proterm

Obiekty publiczne, placówki wychowawcze, domy dziennego pobytu, bursy, hotele, stadiony, a w szczególności szpitale to miejsca, gdzie instalacje wody pitnej muszą spełniać wysokie standardy higieniczne. W ramach tych standardów stosuje się rozwiązania ograniczające rozwój bakterii legionella. Do standardowych rozwiązań zaliczamy odpowiednie zaplanowanie trasy przebiegu instalacji, aby uniknąć tzw. martwych odgałęzień, regularne czyszczenie instalacji z osadów wapiennych (kamienia), utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody, stała cyrkulacja wody użytkowej i mieszanie jej w możliwie najbliższym miejscu od punktu czerpania.

W tych szczególnych obiektach instalacje zbudowane z rur i kształtek miedzianych, uzupełnionych o kształtki, łączniki i urządzenia mosiężne jak zawory regulacyjne, odcinające, cyrkulacyjne, spełnią najbardziej wyśrubowane normy i zapewnią wysoki oraz co najważniejsze długotrwały standard sanitarny.

mosiężny kran

W jaki sposób produkuje się kształtki mosiężne?

Mosiądz to również bardzo plastyczny materiał. Produkcja, wytwarzanie poszczególnych kształtek mosiężnych odbywa się metodę skrawania. W przeciwieństwie do kształtek z żeliwa, kształtek czarnych lub ocynkowanych, które produkuje się metodą odlewania, na kształtkach mosiężnych nie występują żadne „zadziory” czy miejsca wybrakowane.

Kształtka mosiężna z racji plastyczności może zostać poddana znacznie większym siłom docisku, nie pęka, nie jest tak krucha jak żeliwo, zapewnia większą szczelność i umożliwia stosowanie połączeń z uszczelką gumową lub fibrową. Niemniej jednak kształtka kształtce nie równa. Na rynku rządzi cena, a to z kolei wymusza stosowanie przez producentów różnego rodzaju zabiegów, które w konsekwencji powodują obniżenie jakości wyrobu. Hurtownia hydrauliczna Proterm Bydgoszcz to miejsce, gdzie znajdziesz kształtki mosiężne w niskiej cenie, ale wysokiej jakości. Nie idziemy na kompromis w tej kwestii, ponieważ sami świadczymy usługi instalacyjne i znakomicie rozumiemy czy kończy się pozorna oszczędność.

Oferujemy kształtki mosiężne w pełnym przekroju asortymentowym jak kolana jedno i dwu kielichowe, kolana mosiężne z ruchomą nakrętką – bardzo popularne w miejscach podłączenia urządzeń z utrudnionym dostępem, mufy, nyple, śrubunki mosiężne, trójniki, nakrętki mosiężne, itp. Nasz asortyment mosiężny posiada wszystkie wymagane atesty, dopuszczenia, badania, wymagane przez instytucje uprawnione do kontroli zgodności z PN. Kupując w hurtowni hydraulicznej Proterm Bydgoszcz, masz gwarancję doskonałego zakupu i właściwej relacji jakości do ceny.

korek mosiężny

Zalety kształtek z mosiądzu

Mosiądz poza szerokim zastosowaniem w instalacjach sanitarnych, grzewczych czy chłodniczych to również doskonałe tworzywo, stosowane wszechstronnie w wyposażeniu wnętrz. Klamki, poręcze, uchwyty, drążki z tego materiału doskonale spełnią zarówno wymagania mechaniczne jak i sanitarne w budynkach i transporcie publicznym. Poza oczywistymi walorami mosiądz posiada również walory estetyczne.

Charakterystyczny kolor o barwie pomarańczowo-żółtej, nadaje szlachetności i antycznego wyglądu dlatego też surowiec ten powszechnie używany jest również w przemyśle meblowym, wykończeniowym czy dekoracyjnym. Mosiądz posiada znakomite parametry termiczne, charakteryzuje się doskonałą przewodnością cieplną, elektryczną, jest odporny na korozję i ścieranie. Z tego też względu wykorzystywany jest również w przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym czy okrętowym.

Mosiądz i wykonywane z niego komponenty instalacji grzewczych lub sanitarnych w podstawowych średnicach DN15-50 to podstawowe wyposażenie podręczne każdego instalatora, który musi być zawsze przygotowany na awaryjny wyjazd do awarii. Bez względu na rodzaj instalacji, kształtki mosiężne zawsze znajdują się na wyposażeniu zapobiegliwego fachowca.

Rury miedziane w instalacjach gazowych

 Poza wymienionymi instalacjami należy również wspomnieć o instalacjach gazowych. Już od dłuższego czasu polskie prawo dopuszcza możliwość stosowania rur miedzianych twardych (R290) w instalacjach gazowych wewnętrznych w połączeniach lutowanych lub zaprasowanych. Obydwie metody łączenia opisane zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia (DzU nr 75 poz. 690 z 202 z późniejszymi zmianami).

W rozporządzeniu tym metoda lutowania na twardo wymieniona została wprost, natomiast metoda łączenia poprzez zaprasowanie, ujęta została ogólnie jako metoda, która musi spełniać wymagania szczelności i bezpieczeństwa opisane w polskich normach odnoszących się do instalacji gazowych. Dopuszczenie rur miedzianych do stosowania w instalacjach gazowych, łączonych metodą zaprasowania, otwiera szerokie możliwości adaptacji oraz modernizacji już istniejących instalacji gazowych. Łączenie rur stalowych w instalacji gazowej metodą spawania jak miało to miejsce dotychczas, stanowiło nie lada wyzwanie, zwłaszcza w modernizowanych obiektach gdzie wejście z otwartym ogniem i praca w bezpośrednim sąsiedztwie ściany, sufitu, wyposażenia typu meble stanowiło wysokie ryzyko uszkodzeń.

Zapraszamy do skorzystania z oferty hurtowni hydraulicznej Proterm Bydgoszcz, w której znajdziesz wszystkie potrzebne Ci kształtki i łączniki mosiężne.

0 0 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
beżowa łazienka

Beżowa łazienka – trend, który warto zaprosić do swojego wnętrza

panele akustyczne

Panele akustyczne – 2 rzeczy, które musisz wiedzieć