in

Wyburzenia w polskim prawie budowlanym

Wyburzenia budynków, bez względu na ich wielkość i przeznaczenie, wymagają odpowiednich przygotowań. Dotyczy to przede wszystkim prawidłowego zabezpieczenia terenu i wybrania najefektywniejszej techniki wyburzeniowej. Oczywiście równie ważne są kwestie prawne. Każda osoba, która planuje wyburzenie powinna wiedzieć w jakich sytuacjach pozwolenie jest konieczne, a w jakich wystarczy jedynie zgłoszenie.

Polskie prawo budowlane dotyczące rozbiórki budynków – co warto wiedzieć w tej kwestii?

Na początku należy zaznaczyć, że nie wszystkie prace związane z rozbiórką wymagają pozwolenia. W niektórych przypadkach jest wymagane jedynie zgłoszenie. Artykuł 31. Prawa Budowlanego szczegółowo precyzuje te kwestie. W punkcie pierwszym czytamy, że “wyburzenie budowli i budynków, które są niższe niż 8 metrów i jednocześnie odległość, które dzieli je od granicy działki, jest nie mniejsza niż połowa ich wysokości, nie wymagają pozwolenia”. Konieczne jest jednak prawidłowe zgłoszenie. Warto również wiedzieć, że w niektórych sytuacjach nie trzeba uzyskiwać pozwolenia i nie ma konieczności zgłaszania rozbiórki. Przede wszystkim dotyczy do urządzeń budowlanych i obiektów, na które nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Dodatkowo są to wszystkie budynki, a także budowle, które znajdują się terenach zamkniętych, ustalonych decyzją Ministra Obrony narodowej.

Dodatkowe informacje o wyburzeniach budynków i budowli

W przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, prace związane z wyburzeniem można rozpocząć wyłącznie wtedy, gdy wnioskodawca otrzyma pozwolenie.

Organem właściwym do wydawania decyzji jest administracja architektoniczno-budowlana. Oprócz samego wniosku należy dołączyć także inne dokumenty. Przede wszystkim jest wymagana zgoda właściciela budynku (dopuszczalna jest zarówno kopia, jak i oryginał) na wyburzenia. Dodatkowo wniosek musi być uzupełniony o szkic obiektu, sposób i zakres robót, dokładny opis kwestii związanych z bezpieczeństwem i projekt rozbiórki (kopia również jest dopuszczalna). Nie może ponadto zabraknąć opinii, pozwoleń, udogodnień i innych dokumentów wynikających z innych ustaw.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Geotechnika i budownictwo inżynieryjne – czym sie zajmują?

Praca w opiece – wyjazd z agencją czy bez?