in

Wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym – cena, przepisy, montaż

montaż wodomierza

Czym właściwie jest wodomierz? Jest to urządzenie, które nosi potoczną nazwę i służy do mierzenia ilości zużytej wody w domu. Co jakiś czas należy takie urządzenie wymienić i regulowane jest to przez przepisy. Najlepiej wymiany liczników wody dokonywać co pięć lat. Zepsute wodomierze mogą zakłamywać prawdziwe zużycie wody, a co za tym idzie możemy płacić zbyt duże lub zbyt małe rachunki za wodę. Posiadacze domów i dużych ogrodów mogą się mocno zdziwić otrzymując rachunek większy nawet o kilka set złotych.

Nikt chyba nie chce być zaskoczony przy otwarciu koperty z rachunkiem, dlatego lepiej jest zadbać o dobry wodomierz w domu. Ciekawostką jest również to, że wodomierza wcale nie trzeba wymieniać na nowy, wystarczy go sprawdzić i zalegalizować. Aby mieć pewność, że wodomierz w naszym domu jest sprawny i podaje precyzyjne wyniki, musimy sprawdzić jego stan techniczny i zadbać o regularną wymianę wodomierza.

legalizacja wodomierzy przepisy

Licznik wody jak każde inne techniczne urządzenie mają prawo się zepsuć, zużyć się po kilku latach i może to skutkować sfałszowaniem pomiarów zużytej wody. Jeśli więc widzimy na naszym rachunku znacznie zwiększoną kwotę za zużycie, może warto sprawdzić przecieki lub po prostu zastanowić się nad stanem technicznym wodomierza?

Czy wymiana wodomierza jest obowiązkowa?

Bez sprawnego licznika wody nie jesteśmy w stanie sprawdzić zużycia wody i podać dokładnej ilości. Może się zatem okazać, że dostaniemy za duży lub za mały rachunek, sfałszowany i nieuczciwy. W celu sprawdzenia czy urządzenie działa prawidłowo wykonuje się legalizację. Jeśli urządzenie działa prawidłowo jest oznaczone naklejką lub symbolem na plombie. Oznacza to również dopuszczenie wodomierza do użytku.

Pytamy, czy wymiana wodomierza jest obowiązkowa? Tak- jest obowiązkowa i tym obowiązkiem obarczony jest każdy ich posiadacz. Okazuje się, że liczniki nie muszą być wymieniane na całkowicie nowe, ale wystarczy je zalegalizować sprawdzając stan techniczny. O legalizacji mówią oczywiście odpowiednie przepisy. Wymiana, czy też legalizacja wodomierzy, o której wspominamy nie są darmowe. Trzeba się przygotować na poniesienie odpowiednich kosztów. Większe są oczywiście koszty przy całkowitej wymianie wodomierza.

Natomiast sama legalizacja wodomierza, to koszt około 80 zł. Wszystko zależy od jego wielkości i gdzie go kupimy. Nowe urządzenie kosztuje natomiast od 60-200zł. Mowa oczywiście o kosztach w domkach jednorodzinnych, ponieważ ktoś, kto mieszka w bloku, często konserwację wodomierzy ma wliczony w czynsz.

wodomierz

Jakie konsekwencje niesie ze sobą brak legalizacji wodomierzy?

Prawo w Polsce wyraźnie mówi o tym, że legalizacja wodomierzy w domku jednorodzinnym i mieszkaniach jest obowiązkowa. Skoro prawo mówi o legalizacji to mówi również mówi o konsekwencjach jej braku. Tak, to ważny temat, którego nie sposób pominąć. Gdzie można szukać takiego zapisu? Otóż sytuacje podlegające karze są wyszczególnione w art.26 ustawy Prawa o Miarach. Dotyczą one legalizacji i wymiany wodomierzy w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach w blokach. Dotyczą zarówno mieszkań należących do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jak i prywatnych właścicieli.

Wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym należy do obowiązków właściciela posiadłości lub użytkownika posesji, jeśli zostało to wskazane w odrębnej umowie, na przykład między najemcą, a wynajemcą. Tak czy inaczej, w przypadku braku legalizacji, lub niedotrzymania terminu legalizacji wodomierza, ale również za fałszowanie odczytów może grozić kara grzywny w wysokości 10 000zł. Mało tego może to również grozić aresztem lub ograniczeniem wolności.

wymiana wodomierza cennik

Kto odpowiada za wymianę i legalizację wodomierzy?

Na terenie Polski działa wiele firm, które mają w swej ofercie wymianę wodomierzy. Praktycznie w każdym województwie na mapie Polski można znaleźć taka firmę. Są to firmy hydrauliczne, które specjalizują się również w wymianie wodomierzy. Wymiana wodomierzy na własną rękę, jest możliwa, ale wcale nie opłacalna, poza tym warto zaufać specjaliście, bo będziemy mieć gwarancję, że usługa jest wykonana fachowo. Ponad to i tak musimy zapłacić za legalizację wodomierzy według przepisów.

Najlepiej, jest więc temat oddać w ręce specjalistów. Poza tym przy wymianie wodomierzy trzeba być ostrożnym, aby nie uszkodzić jakiejś części i należy być bardzo precyzyjnym, łatwo jest popełnić błąd. Następnie warto również skorzystać z firm, które zajmują się wymianą wodomierzy, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, to możemy dochodzić roszczeń względem firmy i w razie przyszłych problemów można korzystać z pomocy profesjonalistów. Jeśli dana osoba zajmuje się zawodowo hydrauliką i wymiana wodomierza nie stanowi dla niej wyzwania, to może to zrobić osobiście, ale i tak należy pamiętać o legalizacji wodomierza zgodnie z prawem. Za legalizację wodomierza odpowiada zatem jego właściciel, ale nie musi być on jego użytkownikiem.

Wymiana wodomierza

Jaka jest średnia cena wymiany wodomierza w domku jednorodzinnym?

Urządzenia służące do mierzenia wody typu wodomierz nie należą może do najtańszych, ponieważ jeden nowy wodomierz może kosztować od 150zł do 200zł, tyle kosztuje nowoczesny, zdolny do zdalnego odczytu licznik wody, a tradycyjny z kolei może kosztować trzy razy mniej.

W jednym mieszkaniu, lub domu możemy znaleźć około trzech takich urządzeń, jak i na zewnątrz mając do czynienia z ogrodem. Na przykład wodomierz ogrodowy. Koszty wymiany wodomierzy mogą wzbudzić refleksję, ponieważ znacznie potrafią różnić się w różnych województwach.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Patryk
Patryk
6 miesięcy temu

dzięki za info, za wymianę wodomierza zapłaciłem 200 zł

Komornik
Komornik
5 miesięcy temu

Mnie właśnie zaskoczył rachunek 😀

Pestek
Pestek
5 miesięcy temu

Warto o to dbać, rachunek może zaskoczyć.

Marian
Marian
5 miesięcy temu

szkoda, że nie można wymienić wodomierza samemu, to nic trudnego.

Artek
Artek
4 miesięcy temu

Wymiana wodomierza to nic trudnego … oczywiście w Polsce trzeba dać zarobić innym.

wymiana głowicy w baterii prysznicowej

Wymiana głowicy w baterii prysznicowej krok po kroku!

Siatka na krety, czyli jak pozbyć się kreta!