in

Wymiana głowicy w baterii prysznicowej krok po kroku!

wymiana głowicy w baterii prysznicowej

Bateria prysznicowa jest tym urządzeniem, które na skutek długiej eksploatacji, nieprawidłowego użytkowania lub stosowania złych detergentów, może zacząć szwankować. Awaria baterii prysznicowej nie musi oznaczać konieczności wymiany jej na nową. Zazwyczaj awarię udaje się naprawić po wymianie części. Naprawę taką można zlecić fachowcowi. Jednak nie jest to proste, aby w krótkim czasie znaleźć odpowiedniego, do tego za taką usługę trzeba zapłacić – często niemało. Jeśli zastanawiasz się czy samodzielna wymiana głowicy jest możliwa – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

wymiana głowicy

Samodzielna wymiana głowicy w baterii

Zanim zaczniemy wyszukiwać w sklepach branżowych głowice ceramiczne, należy ustalić model baterii, jaką posiadamy. Być może wielu osobom wydaje się to śmieszne,  jak się okazuje często, jest tak, że zakupiona głowica nie pasuje do posiadanego przez nas modelu. Niektóre baterie posiadają widoczną nazwę producenta. Mają tak baterie markowe, wysokojakościowe. Znając nazwę producenta obszar poszukiwań jest zawężony.

Na stronie producenta można znaleźć wręcz wszystkie kolekcje i wyszukać swój model. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku, gdy posiadana bateria prysznicowa została zakupiona w markecie i nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jak nazywa się jej producent. Wtedy zakupienie głowicy i dopasowanie odpowiedniej może być wręcz niemożliwe. Z tego względu tak duży nacisk kładziony jest na jakość oraz miejsce zakupu armatury sanitarnej.

Na rynkuu są dwa rodzaje głowic: niskie i wysokie. Nawet jeśli wiemy, jaka sprawdzi się w naszej baterii, okazać się może, że różni się z pozoru nieistotnym detalem, który jednak uniemożliwia jej prawidłową pracę.

Montaż krok po kroku

Przed przystąpieniem do wymiany głowicy należy w pierwszej kolejności zamknąć dopływ wody. Jest to niezmiernie ważne. Powinno zrobić się to przy pomocy zaworków kątowych lub zaworem zainstalowanym przy wodomierzu. Płaskim nożem lub śrubokrętem należy zdjąć poprzez podważenie zaślepkę. Znajduje się ona zazwyczaj w pobliżu mieszacza. Następnie należy odkręcić delikatnie wkręt. Należy w pierwszej kolejności spróbować zrobić to ręcznie bez używania narzędzi, można zrobić to kluczem imbusowym. Samego wkrętu nie należy wykręcać do samego końca. Może on po prostu wypaść i wpaść do syfonu odpływowego. Następnie odkręcić można dźwignię mieszacza. Po zdjęciu widoczna będzie kopułka półkolista, którą także należy odkręcić.

W dalszej kolejności należy wykonać to ręcznie, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Do następnej czynności niezbędne jest użycie dużego klucza nastawnego, powinno się przy jego pomocy odkręcić mosiężną nakrętkę. Następnie można wyjąć już głowicę i zastąpić ją nową. Po montażu powinno się postępować w odwrotnej kolejności, jak przy demontażu, aby zakończyć naprawę.

Dobrze zamontowana głowica powinna działać dobrze praktycznie tak samo długo, jak ta, która znajdowała się w baterii wcześniej.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin
Marcin
6 miesięcy temu

dzięki za ten poradnik!

Mirek
Mirek
6 miesięcy temu

Nic trudnego, każdy może ogarnąć to samemu

Kamil
Kamil
6 miesięcy temu

ze szwagrem w godzinkę ogarnęliśmy!

Martas
Martas
5 miesięcy temu

Opłaca się wymieniać głowicę, nie taniej jest kupić nową baterię?

wycena samochodu

Błyskawiczna sprzedaż samochodu w skup aut Pruszcz Gdański

montaż wodomierza

Wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym – cena, przepisy, montaż