in

Zmiana wyglądu salonu za pomocą kolorów

malowanie salonu

Każde, nawet najpiękniejsze wnętrze mieszkania czy domu z czasem się nudzi i traci pierwotny blask. W takich przypadkach wiele osób decyduje się na kompletną zmianę wystroju. Nie zawsze jednak mamy środki oraz czas na to, by planować kompleksowy remont. W takiej sytuacji zupełna zmiana wyglądu salonu może być przeprowadzona z użyciem jedynie kilku kolorów farby. Odpowiednie odcienie potrafią zdziałać cuda!

Malowanie ścian a zmiana charakteru wnętrza

Kolor niesie w sobie ogromną moc ekspresji oraz wyrazu. Doskonale świadomi jej są zarówno pracujący z płótnem artyści, jak i projektanci, zajmujący się wystrojem wnętrz. Znając zaawansowane techniki sztuki operowania kolorem, potrafią oni uczynić wnętrze ciepłym lub chłodnym, przytulnym lub oficjalnym, skandynawskim, minimalistycznym czy w stylu vintage. Nie trzeba jednak być doświadczonym projektantem, by łatwo aranżować wnętrza. Wystarczy zapamiętać tylko kilka charakterystycznych cech kolorów. Możliwości kombinacji i eksperymentowania są nieskończone.

Które barwy wybrać do pokoju dziennego?

Jakie kolory wziąć pod uwagę, gdy konieczna jest zmiana wyglądu salonu? W asortymencie profesjonalnych sklepów z farbami do ścian znajdziemy setki różnorodnych barw i odcieni. Wybierając między nimi, warto znać podstawowe zasady psychologii koloru. Wiedza ta nie jest jedynie wymysłem artystów, lecz rezultatem badań naukowych. Kilka przykładów:

– czerwień działa niezwykle pobudzająco,
– niebieski uspokaja, wycisza i daje poczucie bezpieczeństwa,
– pomarańczowy działa odświeżająco i pobudza kreatywność,
– żółty w naturalny sposób kojarzy się z optymizmem oraz szczęściem,
– zieleń symbolizuje witalność oraz rozwój osobisty,
– fiolet to kolor duchowości oraz rodzin królewskich,
– brąz kojarzy się z naturą, prostotą oraz szczerością,
– róż to miłość i empatia.

Znając te podstawowe zasady barw i ich wpływu na ludzką psychikę, wybór kolorów do malowania ścian przy zmianie wyglądu salonu będzie znacznie łatwiejszy.

Magia prostych kształtów i kilku odcieni

Dla wielu osób malowanie ścian w praktyce oznacza użycie jednego koloru lub w najlepszym przypadku dwóch, oddzielonych od siebie horyzontalną linią. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Zmieniając wygląd salonu warto zdecydować się na bardziej abstrakcyjne warianty i połączenia kolorystyczne. Nie trzeba obawiać się stosowania prostych kształtów, jak falowana linia czy prostokąty. Niech wyobraźnia gra większą, niż zwykle, rolę przy planowaniu aranżacji wnętrza!

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Iza
Iza
2 lat temu

Osobiście uwielbiam wszystkie odcienie szarości

Grinday NoOxi

Jak działają przeciwutleniacze, opinia preparatu Grinday NoOxi

zwiekszenie sprzedazy

Czy istnieje sufit w zwiększaniu sprzedaży?