Do niedawna panowało w naszym kraju przekonanie, że budowa domu musi trwać wiele lat. Dziś coraz więcej osób decyduje się konstrukcje drewniane, które są gotowe do wejścia w kilka miesięcy od rozpoczęcia prac. Niestety, na ich temat wciąż krąży wiele mitów. Co warto wiedzieć na temat domów szkieletowych? Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
Czy domy szkieletowe są mniej wytrzymałe?
W Polsce panuje powszechne przekonanie, że domy drewniane są nietrwałe. To błąd! Konstrukcje szkieletowe mogą z powodzeniem przetrwać wiele lat, a swoją trwałością niejednokrotnie dorównują domom murowanym. Wykonawcy domów prefabrykowanych zwykle dają na nie kilkudziesięcioletnią gwarancję, jednak nie oznacza to, że po upływie tego czasu konstrukcja się rozpadnie. Zarówno w Europie, jak i na kontynencie amerykańskim można znaleźć domy drewniane wykonane w technologii szkieletowej sprzed kilkuset lat! Te budynki wciąż są w świetnej kondycji, co świadczy o ich dobrej wytrzymałości.
Czy w domach drewnianych jest zimno?
Kolejnym mitem, który krąży na temat domów drewnianych jest to, że jest w nich zimno. Często można spotkać się z opinią, że tego typu budowle szybko się wychładzają i nie nadają się do mieszkania poza sezonem letnim. W rzeczywistości jest zgoła odwrotnie. Domy szkieletowe są popularne głównie w krajach takich jak Norwegia, Szwecja czy Kanada. Zimy w tamtych rejonach są znacznie bardziej uciążliwe niż w Polsce, dlatego domy mieszkalne muszą charakteryzować się doskonałą izolacją. Konstrukcje drewniane błyskawicznie się nagrzewają i długo utrzymują ciepło wewnątrz budynku, gwarantując domownikom komfort cieplny. To oznacza, że właściciel domu może spodziewać się znacznie niższych rachunków za ogrzewanie w zimie niż w domu murowanym.
Czy domy szkieletowe mają słabą akustykę?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. O ile wewnątrz domu drewnianego faktycznie słychać, co dzieje się w pokoju obok i bez problemu można prowadzić rozmowy z domownikami w różnych częściach budynku, o tyle izolacja akustyczna z zewnątrz potrafi być na doskonałym poziomie. Domy szkieletowe w mniejszym stopniu przenoszą hałasy z zewnątrz niż budynki murowane, dzięki czemu zapewniają lepszy komfort akustyczny w przypadku dźwięków dochodzących z ulicy.
Ile czasu potrzeba by zbudować dom szkieletowy do wejścia?
Jedną z największych zalet konstrukcji drewnianych jest szybkość budowy. Podczas gdy budowa domów murowanych potrafi ciągnąć się latami, domy szkieletowe powstają w zaledwie kilkanaście tygodni. To oznacza, że inwestor może zamieszkać w domu nawet w ciągu trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia prac budowlanych.
o domach szkieletowych jest dużo mitów, tymczasem prawda jest inna