in

Jak dobrać grzejnik pokojowy do pomieszczenia?

grzejnik pokojowy

Dobór odpowiedniego grzejnika do naszego salonu, sypialni czy pokoju dziecka to bardzo istotna kwestia. Źle dobrany nie zapewni komfortowej temperatury w pomieszczeniu lub będzie pobierał zbyt dużo energii. Ważne jest również to aby zwrócić uwagę, gdzie planujemy go umieścić. W tym materiale podpowiemy jak dobrać grzejnik pokojowy do pomieszczenia.

 

Wielkość pokoju

Wielkość pokoju, w którym będzie stał grzejnik pokojowy to najważniejszy aspekt przy jego doborze. Mając projekt instalacji centralnego ogrzewania nie musimy wykonywać żadnych obliczeń, ponieważ zawiera on straty ciepła poszczególnych pomieszczeń. Natomiast w przypadku gdy nie mamy takiego planu można je obliczyć w sposób przybliżony. Właśnie wtedy przyda nam się wiedza na temat wielkości pokoju. Zwykle zakłada się, że straty ciepła wynoszą od 130 do 150 W na 1m2 pomieszczenia.

 

Umiejscowienie grzejnika pokojowego

Dobierając grzejnik do pokoju oprócz wielkości pomieszczenia należy wziąć pod uwagę to, gdzie będzie się on znajdował. Najlepiej umieścić go w miejscu największych strat ciepła, jak ściany zewnętrzne lub przeszklenia, czyli okno lub balkon. Dzięki temu w naszym pokoju zawsze będzie ciepło, ponieważ grzejnik dostosuje moc grzewczą do najniższej temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zamontowanie grzejnika na ścianie wewnętrznej trzeba pamiętać o tym, że zmniejsza to jego moc aż o 10 %.

 

Rodzaj pomieszczenia

Istotną kwestią podczas zakupu grzejnika pokojowego jest też to, w jakim pokoju planujemy go umieścić. Przykładowo- jeżeli chcemy zakupić go do pokoju dziecka warto zadbać o kwestię bezpieczeństwa. Na rynku są dostępne grzejniki pokojowe, które nie mają ostrych kantów dzięki czemu dziecko się nie skaleczy. Wielu osobom zależy również by grzejnik pokojowy był dopasowany do stylu, w jakim został urządzony pokój. Obecnie grzejniki można dostać w wielu kolorach i kształtach, co sprawia, że są designerskim elementem wystroju.

 

Położenie pokoju

Podczas wyboru grzejnika pokojowego warto również uwzględnić położenie pomieszczenia względem stron świata. Do pokoju znajdującego się od strony północnej warto kupić grzejnik o większej mocy, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. Z kolei pomieszczenia usytuowane w południowej części mieszkania są najbardziej ogrzewane przez słońce, dlatego w tym przypadku można zdecydować się na grzejnik o mniejszej mocy.

Prawidłowo dobrany grzejnik pokojowy nie tylko zapewni komfortową temperaturę w pomieszczeniu, ale także pozwoli na zaoszczędzenie energii, a co za tym idzie – niższe koszty ogrzewania. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty przy jego zakupie, na pewno będziesz usatysfakcjonowany!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Luxrad, która oferuję szeroką gamę grzejników pokojowych: https://luxrad.com/produkty/grzejniki-pokojowe/. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie www.

0 0 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
masa

Łatwa praca wykończeniowa z nową białą masą szpachlową

Grinday NoOxi

Jak działają przeciwutleniacze, opinia preparatu Grinday NoOxi