in

Rola piasku w budownictwie

Piasek na budowie

Piasek to jeden z najłatwiej dostępnych surowców, a jego cenne właściwości były znane w branży budowlanej już od tysięcy lat. Dziś trudno wyobrazić sobie jego brak na jakimkolwiek placu budowy. Ta luźna składa osadowa składa się z ziaren mineralnych o różnej wielkości. Z uwagi na fakt, iż jest jednym ze składników tworzących glebę, można spotkać ją praktycznie wszędzie. Osoby, które chcą zaopatrzyć budowę w piasek mogą skorzystać z usług firm budowlanych, które zajmują się także dostarczaniem kruszywa. Na początek warto jednak dowiedzieć się jaka jest jego rola w budownictwie?

Najpopularniejsze zastosowanie piasku

Wielu osobom obecność opisywanego surowca kojarzy się z budową dróg. To oczywiście dobre skojarzenie, gdyż piasek stanowi jeden z niezbędnych elementów podczas tego typu prac budowlanych. Jaką dokładnie pełni rolę w tym przypadku? Stosuje się go jako podbudowę, która pełni rolę fundamentów. Co istotne, wysoka jakość piasku budowlanego bezpośrednio przekłada się na żywotność samej drogi oraz odporność na uszkodzenia wynikające z intensywnej eksploatacji. Z tego względu, zamawiając piasek warto poszukać dostawców wyróżniających się dobrą renomą i mających dostęp do jakościowego surowca. O jakich zastosowaniach warto jeszcze wspomnieć?

  • Piasek jest jednym ze składników betonu, który również stanowi podstawowy element na każdej budowie. W zależności od proporcji, można uzyskać pożądaną gęstość oraz różne rodzaj mieszanek. Beton znajduje zastosowanie zarówno podczas wspomnianej wyżej budowy dróg, w trakcie wykonywania fundamentów i różnych elementów konstrukcyjnych. Co więcej, odpowiednia mieszanka może posłużyć jako beton dekoracyjny, który aplikuje się na ścianach w mieszkaniach i domach urządzonych m.in. w loftowym lub industrialnym stylu.

  • Surowiec występuje także w zaprawie murarskiej. Dzięki jego obecności można łączyć ze sobą cegły, pustaki oraz inne elementy konstrukcyjne. Jego zadaniem jest ponadto uszczelnienie konstrukcji, uzupełnienie ubytków, uzyskanie jednolitej powierzchni i ochrona poszczególnych elementów przed czynnikami atmosferycznymi.

  • Na budowie potrzebne jest też wytrzymałe szkło. Być może nie wszyscy wiedzą, że powstaje ono z piasku. Hutnicy wykorzystują jednak specjalny piasek kwarcowy, który różni się od budowlanego. Chcąc otrzymać szkło najwyższej jakości, które posłuży do produkcji okien, konieczne jest pozyskanie piasku o odpowiednich parametrach. W tym przypadku, opisywany surowiec również wpływa na trwałość wykonanych z niego elementów.

Piasek na budowie – w jaki sposób można go jeszcze wykorzystać?

Wyżej opisane zastosowanie to oczywiście nie wszystko. Zamawiając piasek można wykorzystać go także na wiele innych sposobów.

  • Surowiec przyda się podczas przygotowywania podkładu pod płyty betonowe umieszczone na gruncie.

  • Piasek bywa niezastąpiony na etapie wykonywania drenażu znajdującego się wokół fundamentów.

  • Wykorzystamy go także w ogrodzie – m.in. do stworzenia ścieżki, zbudowania tarasu oraz wykonania podbudowy pod podjazd.

Warto zaznaczyć, że w budownictwie używa się drobnego kruszywa, którego średnica nie powinna przekraczać 2 mm. Dzięki wysokiej zawartości krzemionki, znakomicie sprawdza się podczas tworzenia mieszanek betonowych i zapraw murarskich. Z uwagi na fakt, że średnice ziaren są mocno zróżnicowane, piasek wyróżnia się bardzo dobrą szczelnością. Najlepszej jakości surowiec nie powinien emitować nieprzyjemnego zapachu ani brudzić. Wtedy mamy pewność, że otrzymujemy dobry produkt.

Dowiedz się więcej: roboty ziemne Rzeszów

0 0 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pozyczki

Otrzymaj szybki zastrzyk gotówki. Nasza opinia o Extraportfel

prace ziemne katowice

Co wchodzi w zakres prac ziemnych?