in

Dlaczego warto stosować oświetlenie LED w swoim domu?

W obecnych czasach za wszelką cenę szukamy oszczędności. Rachunki za zużycie prądu potrafią zaboleć, ale istnieje sposób na zaoszczędzenie nieco energii i pieniędzy. Pomóc nam w tym może oświetlenie LED, które ma wiele zalet. Jakie zastosować żarówki i jak działa dioda LED? Postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.

Co oznacza termin oświetlenie LED?

Biorąc pod uwagę znaczenie z języka angielskiego, LED oznacza dokładnie Lighting Emitting Diode. Tłumacząc to wyrażenie na język polski, oznacza nazwę diody elektroluminesencyjnej emitującej światło. Dioda ta, składa się z samych komponentów elektronicznych i nie posiada żarnika. Dioda świeci wyłącznie na skutek przepływu prądu przez urządzenie. Dzięki temu, że żarówka nie posiada żarnika, nie nagrzewa się i nie marnuje prądu podczas działania. Można również powiedzieć, że diody, które posiada oświetlenie LED, uznane są jako elementy półprzewodnikowe przewodzące prąd. Podczas tego procesu jest emitowane światło, które widzimy własnymi oczami. Światło diody LED różni się tylko długością emitowanej fali. Długość fali światła zależna jest od rodzaju diody w różnych żarówkach.

Jak działa dioda LED?

To bardzo proste, bowiem oświetlenie LED wykorzystuje zjawisko elektroluminescencji. Polega ono na tym, że gdy w urządzeniu powstaje nadwyżka energii, dioda zamienia ją w światło widzialne. Żarówki LED posiadają również półprzewodnik krzemowy, który zamienia ową nadwyżkę energii w światło. Zatem im więcej energii dostarczymy do żarówki LED 12V, czy też innej żarówki ledowej, tym intensywniej będzie ona świecić. Może nam się wówczas wydawać, że zużywamy przecież wtedy więcej prądu, ale musimy brać pod uwagę, że diody LED nie przetwarzają energii elektrycznej na ciepło. Żarówki LED potrzebują o wiele mniej energii elektrycznej do wytworzenia takiej samej ilości światła w porównaniu do tradycyjnej żarówki.

Zalety stosowania żarówek LED w gospodarstwie domowym

Jedną z największych zalet jest oczywiście ekonomia i energooszczędność. Ale możemy wyróżnić jeszcze wiele innych, a są to:

  • długa żywotność oświetlenia LED – żarówka LED G9, oraz inne tego typu żarówki działają dużo dłużej niż tradycyjne oświetlenie. Działają od 15 000 godzin do 50 000 godzin, zwykłe żarówki działają około 1 000 godzin.
  • Żarówki LED nie nagrzewają się – tradycyjnej żarówki nie można dotykać rękoma, ponieważ po długiej pracy jest bardzo gorąca, żarówka LED pozostaje niezmiennie chłodna. Nie powoduje pożarów i wybuchów na suficie.
  • Ogromny wybór kolorów i temperatur barwowych – żarówki LED to obecnie nie tylko białe światło, kolorów i barw jest wiele,
  • oświetlenie LED jest przyjazne dla naszego środowiska – to dlatego, że oświetlenie LED działa znacznie dłużej i zużywa mniej energii, żarówka nie nagrzewa się i jest dużo bardziej przyjazna środowisku, w którym żyjemy.

To kilka przykładów, dla których warto wymienić zwykłe żarówki na żarówki LED. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to pomyślmy o tym przy najbliższej okazji przyczyniając się do oszczędności i ekologii.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Nowe wielkoformatowe propozycje od marki Azario

W co zainwestować: moneta bulionowa Britannia