in

Krasnodrzew pospolity – Sadzonki, nasiona, pielęgnacja!

krasnodrzew z peru

Roślina, o której mowa to krasnodrzew pospolity. Jest to roślina pochodząca głównie z rejonów Ameryki południowej okolic Jawy i Kamerunu. Krasnodrzew pospolity, to roślina z gatunku leczniczych i nazywana jest koką lub krzewem kokainowym. Dlaczego? Ponieważ krasnodrzew pospolity jest źródłem kokainy, czyli nielegalnej w Polsce substancji odurzającej, czyli narkotyku. Ciekawostką jest, że roślina pochodzi głównie z okolic And i właśnie w kulturze andyjskiej odgrywa ważną rolę. Z jej dobrodziejstw korzystali głównie indiańscy rolnicy, zwłaszcza w górskich terenach, gdzie inne rośliny nie miały szansy przetrwania. Krasnodrzew pospolity to roślina wieloletnia i wymagająca pielęgnacji, Obecnie wykorzystywana jest do produkcji Coca – Coli, ale napój jest dekokaizowany, ale także do produkcji narkotyku.

krasnodrzew pospolity

Krasnodrzew pospolity właściwości

Większość osób słysząc nazwę koka, krzew koki ma skojarzenia z niebezpiecznym narkotykiem, którego działanie jest wysoce pobudzające. Natomiast krzew koki, lub inaczej krasnodrzew z Peru jest rośliną bardzo wartościową. Otóż w liściach krasnodrzewu pospolitego zawartość samej substancji, jaką jest kokaina jest niewielka. Aby rzeczywiście upoić dorosłego człowieka liśćmi koki, mówi się, że trzeba byłoby włożyć naraz jakimś cudem całe 150 kilogramów liści.

Kokaina powstaje na skutek obróbki chemicznej, a same liście nie powodują odurzenia narkotycznego. Krasnodrzew pospolity to roślina wielozadaniowa, jest z gatunku leczniczych. Substancje w niej zawarte działają uśmierzająco na bóle zębów, głowy. Pobudzają organizm, dają dużą dawkę energii, rozgrzewająco i znieczulająco.

Żucie liście krasnodrzewu pospolitego jest w górach bardzo popularne. Liście te można również spożywać w herbacie, co przyniesie wiele korzyści dla zdrowia. Liście koki, które są legalne w Polsce mają wiele korzystnych właściwości odżywczych w tym białka, tłuszcze, węglowodany, a także błonnik, cukry i szereg witamin, takich jak witamina A, C, D, E, a także witaminy z grupy B. Ponad to znaleziono w nich podczas badań cynk, wapń, żelazo, a także magnez. Natomiast alkaloid, który został odkryty w liściach koki, odpowiada za zmniejszenie poczucia głodu, co wspomaga leczenie otyłości oraz pobudzaniu energii w organizmie.

krasnodrzew

Co ważne pomaga on również w leczeniu choroby wysokościowej, ponieważ rozluźnia mięśnie, otwiera drogi oddechowe, a także zmniejsza ucisk w klatce piersiowej. Spożywanie liści koki łagodzi ból. Nie jest to jednak bardzo mocny środek przeciwbólowy, ale ułatwia funkcjonowanie na co dzień. Ponad to, liście koki skutecznie leczą zaparcia. Jak widać jest wiele pozytywnych skutków zażywania liści krasnodrzewu pospolitego i mają one dobry wpływ na organizm ludzki.

Co różni Krasnodrzew pospolity od kokainy?

Kokaina jest szeroko rozumiana jako narkotyk. Chemia mówi, że jest to chlorowodorek kokainy, który jest produkowany najczęściej w prymitywnych warunkach w dżunglach i ekstraktowany z liści krzewu jakim jest krasnodrzew pospolity. Jej działanie jest podobne do właściwości krzewu. Zdecydowanie poprawia koncentrację, pobudza, zwiększa ciśnienie krwi. Mało tego, likwiduje lub zmniejsza poczucie głodu i łagodzi ból zębów, głowy itp. ale zasadniczą różnicą jest to, że kokaina uzależnia, a liście drzewka nie. Kokaina wywołuje urojenia, niepokój, a także bezsenność. Kokainę, jako narkotyk odkrył Albert Niemann w Niemczech i wywołało to wielkie zainteresowanie na świecie. Należy również dodać, że do wyprodukowania 1 kg kokainy potrzeba nawet 300-450 kilogramów liści koki.

krasnodrzew pospolity uprawa

Sadzonki i nasiona Krasnodrzewu pospolitego

Sadzonki i nasiona krasnodrzewu pospolitego można kupić w Polsce, w sklepach internetowych i temu podobnych, ale niestety hodowla krzewu w Polsce jest nielegalna. Można ją hodować, ale za granicą.

Ważną informacją jest również to, że naukowcy badający roślinę, stwierdzili, że liście krasnodrzewu pospolitego są prawie bezużyteczne, jeśli są hodowane w terenach nizinnych. W Polsce ich nie brak, więc wywnioskować można, że Polska nie ma odpowiedniego mikroklimatu do hodowli koki w ogrodzie. Ponad to ważne w hodowli jest również ciśnienie, więc im wyższe tereny tym liście koki bardziej użyteczne.

krasnodrzew liście

Legalność hodowli Krasnodrzewu pospolitego w Polsce

Hodowla krasnodrzewu pospolitego nie jest w Polsce legalna, legalne natomiast są jego liście i ich posiadanie. Są artykuły prawne wyraźnie mówiące o nielegalności substancji odurzających, ich posiadaniu oraz hodowli. Mimo, że roślina ta ma wiele wartości i ciekawą historię, to za jej posiadanie można popaść w konflikt z prawem. Oto dwa z artykułów, które mówią o tym, że hodowla koki jest nielegalna.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 u.p.n.: Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Środek odurzający to każda substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działająca na ośrodkowy układ nerwowy”

 „Zgodnie z art. 63 ust. 1 u.p.n.: Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Jak widać, to nie żart. Hodowla krzewu koki, czyli krasnodrzewu pospolitego jest niebezpieczna i może skończyć się karą pozbawienia wolności.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maciej
Maciej
6 miesięcy temu

taka niepozorna ta roślinka 😉

Sonik
Sonik
6 miesięcy temu

Szkoda, że to nie legal w Polsce

Misaki
Misaki
6 miesięcy temu

nic tylko sadzić ;D

Marta
Marta
5 miesięcy temu

gdyby nie te paragfrafy na końcu artykułu byłoby super

Pasterz
Pasterz
5 miesięcy temu

Fajna roślinka ale pozostaje tam jedynie herbatka z krasnodrzewu

Policjant
Policjant
5 miesięcy temu

zbyt pozytywna dlatego zakazana

Majekel
Majekel
5 miesięcy temu

no no krasnodrzew to interesująca roślina 😀

Pitek
Pitek
5 miesięcy temu

A gdyby tak włożyć sobie liście do nosa ?? 😀

Magnolia gwiaździsta – uprawa, pielęgnacja Magnolii!

wierzba mandzurska

Wierzba mandżurska – sadzenie, uprawa i pielęgnacja