in

Magnolia gwiaździsta – uprawa, pielęgnacja Magnolii!

W pięknych ogrodach często można spotkać wierzby i kwieciste Magnolie. Są to często spotykane, urokliwe kwiaty kwitnące, które uchodzą za prawdziwą ozdobę wiosennego ogrodu. Jedną z odmian jest magnolia gwiaździsta rosea. Są one polecane do naszych ogrodów coraz częściej, ale mają one swoiste wymagania. Są to wyjątkowo dekoracyjne drzewa, a ich wiaty bardzo okazałe. Kwiaty zapierają dech w piersi, zachwycają i budzą podziw.

O kwiaty magnolii gwiaździstej trzeba jednak dbać, a nie każda odmiana nadaje się również do hodowli w naszym klimacie, gdzie zimy bywały ostre i niestety, ale roślina przemarzała. Należy również wspomnieć, że magnolie to jedne z najstarszych kwiatów, ponieważ mają już około 95 milionów lat i pojawiły się po raz pierwszy jeszcze w epoce kredy.

magnolia pielęgnacja przycinanie

Magnolia gwiaździsta charakterystyka

Magnolia gwiaździsta rosea charakteryzuje się między innymi tym, że rosła w czasie, kiedy tak naprawdę na świecie nie istniały jeszcze pszczoły i rośliny zapylane były przez chrząszcze. Jest to dość istotną ciekawostką, ponieważ oznacza to, że chrząszcze mają znaczenie ewolucyjne i fakt jest taki, że historia kwiatów magnolii jest przez to dość ciekawa. Skąd wzięła się nazwa tych kwiatów? Otóż francuski badacz roślinności Charles Plumier, jako pierwszy nadał nazwę tej roślinie na cześć botanika Pierr’a Magnola.

Magnolia gwiaździsta naturalnie pojawiła się w Ameryce Północnej, na Karaibach i w Ameryce Środkowej, a także Azji. Jeśli chodzi o odmiany magnolii to jest ich aż 240, lecz tylko około 100 z nich, może rosnąć w Europie ze względu na swoisty klimat tego kontynentu. Ciekawostką jest również to, że paleta magnolii rozciąga się od roślin zimnozielonych, czyli takich, które zielone są wiecznie, po krzewy i drzewa, które zrzucają swoje liście. Magnolia może rosnąć zarówno w glebie normalnej jak i lekko kwaśnej, ale nadają się również do hodowli w donicach. Warto wspomnieć również o liściach magnolii, które są eliptyczne i odwrotnie jajowate w swoim kształcie.

magnolia gwiaździsta

Zarówno liście i kwiaty magnolii są bardzo urocze. Magnolia ma również nietypowe owoce. Wszystko to sprawia, że ten krzew, lub drzewo jest niezwykle ozdobne i doskonale prezentują się pojedynczo jak i w wielkiej alei pełnej magnolii. Magnolia gwiaździsta rosea, to gęsty krzew, który ma zaokrągloną koronę i sięgający jako dorosły 2-3 metrów wysokości. Pączki kwiatów są różowe, tak jak i same kwiaty. Gdy pączki się rozwiną, są szeroko otwarte i posiadają liczne wąskie płatki. Krzew jest pachnący. Ciekawostką jest to, że magnolia gwiaździsta rosea, jest gatunkiem, który zakwita najszybciej. Jest krzewem, który lubi próchnicze, świeże gleby i jest bardzo wytrzymały. Świetnie nadaje się również do małych ogrodów.

Kwiaty Magnolii Rosea

Kwiaty magnolii gwiaździstej rosea, są liczne i podłużne. Zazwyczaj są bardzo okazałe i bardzo ładnie pachną. Kolor kwiatów magnolii zależny jest oczywiście od gatunku, ale akurat w tym przypadku jest to lekko różowy kolor. W innych przypadkach może występować kolor żółty, czerwony, kremowy i innych odcieniach różu.

Jeśli natomiast chodzi o same owoce magnolii gwiaździstej, to przypominają one szyszki drzew iglastych, są to tak zwane mieszki. Najwięcej kwiatów ukazuje się w kwietniu. Jedynie żółte magnolie kwitną w późniejszym terminie i i stanowią one wyjątek. Magnolie, gdy kwitną, są bardzo okazałe i efektowne, lecz kwitną bardzo krótko, bo około dwa tygodnie.

magnolia

Pielęgnacja i przycinanie Magnolii?

To ważne pytanie jest zadawane coraz częściej przez ogrodników amatorów oraz miłośników ogrodów, lub osoby przymierzające się do hodowli magnolii gwieździstej w swym ogrodzie. Kiedy przycinać magnolie? Mimo, że magnolia gwiaździsta jest rośliną, której nie łatwo dogodzić i nie bardzo lubi być przycinana, to trzeba to zrobić i najlepiej wykonać tę czynność w maju, kiedy krzew jest już w pełni ulistniony.

Nie należy przycinać magnolii wiosną. Należy ten zabieg wykonywać ostrożnie, ponieważ nieprawidłowe przycięcie, może spowodować ubytki, których nie da się już naprawić. Samo drewno magnolii gwiaździstej rosea jest bardzo kruche, a gałęzie są skłonne do pęknięć. Dlatego cięcie magnolii jest procesem, w którym należy ostrożnie posługiwać się nożycami. Pozostaje jeszcze kilka ważnych informacji w kwestii pielęgnacji i przycinania magnolii. Otóż obcinanie magnolii na pewno spowolni jej wzrost.

Nie należy się wówczas spodziewać, że magnolia zakwitnie na wiosnę w kolejnym roku, ponieważ pąki kwiatowe u magnolii zawiążą się w poprzednim roku. Najważniejsze, by przyciąć pędy szkieletowe, a także dobrze jest skrócić je do wysokości niżej położonych pędów bocznych. Roślina jaką jest magnolia potrzebuje światła, a przycinanie jej w powyższy sposób znaczenie jej dostęp do niego.

przycinanie magnolii

Popularne odmiany Magnolii

Do gatunków magnolii, które najczęściej można spotkać w ogrodach należą z pewnością takie jak:

  • Magnolia Soulange’a – jest to niewysokie drzewo, które dorasta do około 6 metrów wysokości i ma szeroką kulistą koronę i krótki pień. Liście mogą mieć nawet około 10 centymetrów i opadają na ziemię. Pączki natomiast są jedwabiste i srebrzyste. Kwitnie ona prostymi, wzniesionymi ku górze kwiatami w kształcie tulipana, a jej płatki nachodzą na siebie. Kwiaty mają kolor różowo – biały.
  • Magnolia Gwiaździsta – inaczej Magnolia Stellata. Należy do roślin wcześnie zakwitających, która zrzuca swoje liście na zimę. Osiąga wysokość od 2-5 metrów. Pień krzewu natomiast jest rozgałęziony tuż nad ziemią i tworzy szeroką koronę.
  • Magnolia Siebolda (Magnolia Sieboldii)- posiada bardzo duże, pachnące kwiaty, które rozwijają się w czerwcu. Odmiana ta dorasta do 2-3 metrów wysokości.
  • Magnolia Japońska (Magnolia Kobus) – gatunek krzewu, który pochodzi z Korei i Japonii. W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym, ale spotkać ją można jako rolinę ozdobną w parkach, ogrodach botanicznych i przydomowych ogródkach. Kwiaty są jej największą ozdobą, ponieważ jest ich zazwyczaj tylko 6, ale są szeroko rozpostarte i są białe.

Jeśli chodzi o ceny magnolii gwiaździstej to wahają się od 30 do 100zł. Wszystko w zależności, gdzie dokonamy zakupu. Czy będzie to sklep internetowy, czy bezpośrednio od ogrodnika lub targ.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karolina
Karolina
5 miesięcy temu

Moje ulubione kwiaty

Patrycja
Patrycja
6 miesięcy temu

Bardzo ładne kwiaty ich pielęgnacja nie jest wcale trudna!

Kamila
Kamila
6 miesięcy temu

Kwitnąca magnolia wygląda pięknie!

Marcelina
Marcelina
5 miesięcy temu

Moje ulubione kwiaty, polecam wszystkim początkującym ogrodnikom uprawa jest prosta.

Alicja
Alicja
5 miesięcy temu

Jak już wybuduje mój domek napewno znajdzie się tam rabatka z magnoliami!

Mama
Mama
4 miesięcy temu

Super artykuł nic dodać, nic ująć.

Siatka na krety, czyli jak pozbyć się kreta!

krasnodrzew z peru

Krasnodrzew pospolity – Sadzonki, nasiona, pielęgnacja!